Kabahat dosyası şişkin: Macron’a en yakın ad egemen aleyhinde!

0
11
Kabahat dosyası şişkin: Macron'a en yakın ad egemen aleyhinde!
Kabahat dosyası şişkin: Macron'a en yakın ad egemen aleyhinde!

Benalla, 2017’deki cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasında silahla poz verdiği, 2018’deki 1 Mayıs gösterileri esnasında 2 kişiyi darbettiği ve 2018’de görevden alındıktan daha sonra hizmet ve diplomatik pasaport kullanmaya devam ettiği gerekçesiyle evrakta sahtecilikten yargılanıyor.

Macron’un eski yakın koruması, 1 Ekim’e dek sürmesi beklenen duruşmaların ilk gününde poz verdiği silahın reel yok, su tabancası olduğunu öne sürdü. Tabanca reel olmasa da fotoğraftan pişmanlık duyduğunu dile getiren Benalla’nın duruşmada ilerleyen günlerde öteki suçlamalara da yanıt vermesi bekleniyor.

Le Monde gazetesinin Temmuz 2018’de, Benalla’nın 1 Mayıs 2018’deki gösteriler esnasında polis gibi davranarak 2 kişiyi darbettiğini bildiren videoyu ortaya çıkarmasıyla patlak veren skandalla, Macron’un eski yakın koruması Fransa gündemine oturmuştu.

2017’deki cumhurbaşkanlığı tercih kampanyasında silahla poz tahsis etmek ve 1 Mayıs 2018’deki gösteriler sırasında iki kişiyi darp eetmekten açılan soruşturmalarda suçlu yer alan Benalla, 2018’deki skandalın arkasında Elysee Sarayı’ndaki görevinden azledilmişti.

Mediapart gazetesi, Benalla’nın, 2018’de görevden alındıktan sonradan hizmet ve diplomatik pasaport kullanmaya devam ettiğini ortaya çıkarmış, açılan soruşturmada Benalla’nın evrakta sahtecilik ve mesleki yeterliliği olmadan mesleki belgeleri faydalanma suçlarından da yargılanmasına karar verilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here