Kabil havalimanındaki insanlık dramına Pentagon’dan yüzsüz izah etme

0
8
Kabil havalimanındaki insanlık dramına Pentagon'dan yüzsüz izah etme
Kabil havalimanındaki insanlık dramına Pentagon'dan yüzsüz izah etme

ABD’nin Afganistan’dan çekilmesi üstüne Taliban ülke yönetimini ele geçirdi.

Birçok ülkenin, Afganistan’daki terhis süreci tez devam ederken, lokal halkın havalimanındaki kaçışları izdiham oluşturdu.

Ülkeden ayrılmak ümidiyle havalimanına akın edenlerden bazı şahısların, uçaklardan aşağıya düştüğü anlar görüntülendi. İnsanların havalimanındaki o anları kaosa neden oldu.

“SON 24 SAATTE HAVA SALDIRISI DÜZENLEMEDİK”

Bunun üstüne ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, bakanlıkta düzenlediği basın brifinginde Afganistan’daki son durumu ve devamlı terhis sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kirby, son 24 saatte Afganistan’ın herhangi bir uygun hava saldırısı düzenlemediklerini ve Amerikan silahlarının Taliban’ın eline geçmemesi için bu silahları imha etme veya buna benzer bir eylem içinde olmadıklarını söyledi.

Afganistan'ı terk etmek için uçağın tekerlerine tutunan iki kişi yere çakıldıAfganistan’ı terk etmek için uçağın tekerlerine tutunan iki kişi yere çakıldı

TALİBAN’I UYARDILAR

Afganistan’da kontrolü eline geçiren Taliban’ın liderleriyle bir takım ABD’li yetkililerin görüştüğünü andıran Kirby, ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Frank McKenzie’nin pazar günü Doha’da Taliban liderleriyle bir araya geldiğini belirtti. Kirby, söz konusu görüşmelerde Taliban’a “tahliye operasyonuna müdahalede bulunmaması gerektiğinin” söylendiğini vurguladı.

Tahliye operasyonu planının çok iyi şekilde işlemediğini kabul eden Kirby, tüm durumlara karşısında yaptıkları planlamaların askeri olarak en iyi şekilde uygulanmasını tedarik etmeye çalıştıklarını dile getirdi.

SORUMLULUĞUN ABD’DE OLMADIĞINI SÖYLEDİ

Sahada 6 bin civarında askerle planlarını en iyi şekilde icra edeceklerini söyleyen Kirby, tüm ihtimalleri öngörmelerinin mümkün olmadığını ifade ederek Kabil Havalimanı’nda ortaya meydana çıkan görüntülerden kendilerinin sorumlu olmadığını savundu.

Brifingde söz bölge ABD’li Tümgeneral Hank Taylor, Kabil Havalimanı’nda dün yaşanan kaosun ardındaki zorunlu emniyet önlemlerinin alındığını ve havalimanının hava operasyonlarına tekrar açıldığını duyurdu.

ABD’nin Kabil Büyükelçiliği’ndeki personelin Hamid Karzai Havalimanı’na aktarma edildiğini aktaran Taylor, havalimanındaki bu kişilerin hemen en ince ayrıntısına kadar güvende olduğunu belirtti. Taylor hem ABD’ye yardım olan Afganlardan şu başlıca kadar yaklaşık 700’ünün ülkeden ayrıldığını da sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here