Kalp Damarlarında Tıkanıklığın Birinci Sinyaline Dikkat

Kalp Damarlarında Tıkanıklığın Birinci Sinyaline Dikkat

ABONE OL
Ekim 27, 2022 23:18
Kalp Damarlarında Tıkanıklığın Birinci Sinyaline Dikkat
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ülkemizde her yıl yaklaşık 40 bin kişi koroner bypass ameliyatı oluyor

Sağlıksız beslenme, hareketsizlik, ağır gerilim içeren hayat usulü, sigara, alkol, çok tuz tüketimi ve kalitesiz uyku üzere alışkanlıklar nedeniyle kalp ve damar hastalıklarının görülme sıklığı son yıllarda süratle artıyor. Acıbadem Taksim Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Macit Bitargil, dünyada ve ülkemizde mevt nedenleri ortasında başı çeken kalp damarlarındaki tıkanıklığın yani koroner arter hastalığının artık gençlerde de sık görüldüğünü belirterek “Sağlıksız ömür alışkanlıklarına genetik faktörler, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve diyabet hastalığı da eklendiğinde kalbi besleyen damarların (koroner arter) tıkanma ihtimali giderek artıyor” diyor.

Ülkemizde her yıl bin şahıstan ikisinin yani yaklaşık 160.000 kişinin kalp damarlarındaki tıkanıklığa bağlı olarak hayatını kaybettiğini söyleyen Doç. Dr. Macit Bitargil “Kalbi besleyen ana damarlarda kritik düzeyde ve sayıda damar tıkanıklığı olduğu vakit ise hayat kurtaran ve hayat kalitesini yükselten koroner bypass ameliyatları gündeme geliyor. Ülkemizde her yıl yaklaşık 40 bin kişi koroner bypass yani kalp ameliyatı oluyor” diye konuşuyor. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Macit Bitargil, kalp damarlarında tıkanıklık ve koroner bypass ameliyatı hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı, kıymetli ikazlar ve tekliflerde bulundu.

Göğüs ağrısına dikkat!

Kalbi besleyen damarlarda tıkanıklık olması durumunda kalp kaslarının yeteri kadar beslenemediğini, bu nedenle bilhassa kalbin iş yükü arttığında kalbin beyne kimi sinyaller yolladığını, bunun da öncelikle göğüs ağrısı ile kendini gösterdiğini vurgulayan Doç. Dr. Macit Bitargil “Özellikle yol yürümekle ya da yokuş üst çıkmakla gelen ve dinlenince geçen göğüs ağrılarını ciddiye alıp en kısa vakitte doktora görünmek gerekir. Tam teşekküllü bir hastanede kalp için görüntüleme teknikleri uygulanarak kalp damar tıkanıklığı ortaya konulacak; kardiyolog ve kalp damar cerrahisi uzmanları bir ortaya gelerek bypass ameliyatı gerekip gerekmediğinin kararını ortak verecektir.” diyor.

Kalp krizine yol açabiliyor!

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Macit Bitargil, kalp damarlarındaki tıkanıklığın kalp krizine yol açabildiğini belirterek şöyle konuşuyor: “Kalbin beslenmesini sağlayan, 2-4 mm aralığında çaplara sahip olan iki ana koroner arter ve onların kısımları mevcuttur. Bu damarlarda tıkanıklık kritik düzeylere ulaştığında ve bilhassa göğüs ağrıları başladığında hastalık ciddiye alınmazsa kalp krizine (miyokard enfarktüsü) yol açabiliyor. İlaç tedavisi, koroner balon anjioplasti ve/veya stentin yetersiz kaldığı durumda devreye koroner bypass ameliyatı giriyor.” Koroner bypass ameliyatının, kalbin gereksinim duyduğu kanlanma ölçüsünü tekrar sağlamak, hastanın hayati tehlikesini ortadan kaldırmak, hayat kalitesini artırmak ve sağlıklı bir biçimde olağan hayata geri dönüşüne vesile olmak ismine devreye girdiğini vurgulayan Doç. Dr. Macit Bitargil, hangi tedavi usulünün uygulanması gerektiğine ait kararın, hastalığın durumuna nazaran hasta özelinde belirlendiğini söylüyor.

Bu alışkanlıklar kalbi tehdit ediyor!

Günümüzde sıhhatsiz hayat üslubu nedeniyle kalp ve damar hastalıklarının yaygınlaştığını vurgulayan Doç. Dr. Macit Bitargil, son yıllarda kalp hastalıklarından mevtin gençlerde de sık görüldüğüne dikkat çekiyor. Doç. Dr. Macit Bitargil, kalp damarlarında tıkanıklığa yol açarak bypass’a taban hazırlayan alışkanlıkları şöyle anlatıyor: “Yoğun gerilim kortizol düzeneğine bağlı olarak kan basıncını, kan şekerini ve kolesterol ölçüsünü artırarak bilhassa kalp damarlarımıza önemli ölçülerde ziyan vermektedir. Yüksek oranlarda alkol tüketmek, tütün mamulleri kullanarak dumana maruz kalmak, hareketsizlik, spor yapmamak, istikrarsız ve sıhhatsiz beslenmek, fazla tuz tüketmek, kalitesiz uyku üzere alışkanlıklar da kalp damarlarımız için ziyanlı olup bypass ameliyatına taban hazırlayan yanlış alışkanlıklardır.”

Koroner bypass ameliyatının tekniği hastaya nazaran değişiyor

Acıbadem Taksim Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Macit Bitargil, koroner bypass ameliyatının sisteminin, hastanın durumuna nazaran belirlendiğini belirterek, açık ya da kapalı her iki yolla de, damar tıkanıklığı münasebetiyle kalbin etkilenen bölgelerine kanın sağlıklı biçimde tekrar ulaşmasının sağlanabildiğini söylüyor. Bilhassa ‘Minimal invaziv’ de denilen kapalı ameliyat usulünde; son yıllarda teknoloji ve tıpta yaşanan süratli gelişmeler ve doktorların deneyimleri sayesinde bypass ameliyatının, göğsün ön kemiği kesilmeden, göğsün sol alt tarafında göğüs altından yapılan küçük bir kesi ile de gerçekleştirilebildiğini belirten Doç. Dr. Macit Bitargil “Ameliyat esnasında kalbin kritik olarak daralan ya da tıkanan koroner damarlarına, göğüsten, bacaktan ya da koldan alınan damarlar yardımı ile bypass süreci yapılır. Böylelikle hastalık nedeni ile kalbin etkilenen bölgelerine tekrardan sağlıklı bir halde kanın ulaşması sağlanır. Genel anestezi altında ortalama 3-6 saat kadar süren bir işlemdir” diyor. Koroner bypass ameliyatı sonrasında yaklaşık 1 haftada taburcu olunurken, bedenin kendini toplama mühletinin 6-12 hafta ortasında değiştiğini belirten Doç. Dr. Macit Bitargil, hekim müsaade verdiği takdirde 4-6 hafta sonra iş hayatına dönülebileceğini ve spor aktivitelerine başlanabileceğini söylüyor.

“Kalbime bypass ameliyatı yapıldı, artık damarlarım tıkanmaz” demek yanlış!

Toplumda ‘kalbime koroner bypass ameiliyatı yapıldı, artık damarlarım tıkanmaz’ halinde inanış olduğunu, lakin bunun yanlışsız olmadığını vurgulayan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Macit Bitargil, koroner bypass ameliyatında kullanılan damarların şuurlu ve tedaviye uyumlu hastalarda ameliyat sonrasında 10-15 yıl açık kalabildiğini, bu mühletten sonra vakitle tekrar tıkanabildiğini belirtiyor. Doç. Dr. Macit Bitargil “Koroner bypass ameliyatından sonra hastaların kimi hayat şekli değişikliklerini gerçekleştirmesi çok değerlidir. Önerilen tedaviyi uygulamayan, denetimlerini ve ilaç kullanımlarını aksatan, ziyanlı alışkanlıklarına hala devam eden hastalarda ise erken devir tıkanıklık ve tekrar müdahale durumları kelam konusu olabilmektedir. Kalp ameliyatı sonrası gerilimden ve sigaradan kesinlikle uzak durulmalı, sağlıklı bir diyet programı uygulanmalı, verilen ilaçlar nizamlı kullanılmalı ve hekim denetimleri aksatılmamalıdır.” ihtarında bulunuyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.