Kara delikler Dünya’nın sonu olabilir

0
17
Kara delikler Dünya'nın sonu olabilir
Kara delikler Dünya'nın sonu olabilir

Her türlü maddeyi ve ışığı kendisine çekebilecek kadar güçlü bir çekim alanı olan ve kütleleri büyükçe olan kara delikler, günümüzde hala gizemini koruyor.

ABD’nin köklü eğitim kurumlarından Harvard Üniversitesi’nde araştırmacılar, galaksinin milyarlarca yıllık evrimini ve kara deliklerin yaradılış hareketlerini simülasyonla inceledi.

Harvard Üniversitesi’nde görevli uzmanlar, kara deliklerin yer aldığı galaksilerin, tipik olarak daha büyük olan diğer bir galaksi ile çarpışması sonucu oldukça yok edici sonuçlar ortaya çıkabileceğini söylüyor.

KARA DELİKLE KARŞILAŞMA İHTİMALİMİZ SIFIR DEĞİL

Araştırmayı yürüten ekipte bulunan astrofizikçi Angelo Ricarte, “Galaksimizde çoğu süper kütleli kara delik var. Dünya’nın yakın zamanda bu kara deliklerden biriyle tesadüf ihtimali ne değin az gibi görünse de bu olasılık sıfır yok.” dedi.

bununla beraber, süper kütleli kara delikler çoğunlukla galaksilerin kalbinde yer alıyor ve dönen gaz, toz, yıldızlar, gezegenler ve etraflarındaki öteki cisimler için çapa görevi görüyor. Samanyolu galaksisi ise Sagittarius A adlı bir kara deliğin civarda dönüyor.

Ancak, bu süper kütleli kara deliklerin, “galaksilerin çarpışması” gibi alışılmış noktalarından ayrılıp bağımsızlık dolaşmalarına yol açabilecek durumlar da bulunuyor.

Bilim insanları, dolaşan kara deliklerin yollarının milyarlarca sene baştan başa nasıl davranabileceğini izlemek için ROMULUS adını verdikleri bir dizi kozmolojik simülasyon oluşturdu.

Araştırmacılar, Samanyolu galaksinin yaklaşık 12 kara deliğe sahip olduğunu varsayım ettiklerini açıkladı.

DÜNYA’YI ORTADAN KALDIRABİLİR

Onlarca süper kütleli kara deliğin Samanyolu galaksisinin etrafında sinsice dolaşması, gelecekte Dünya da dahil almak üzere her şeyi yok edebilir.

Abone Ol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here