Karadağlı- Yalçın gerilimini yorumlayan Prof. Dr. Mustafa Karataş’tan okumuş tepkisi

0
2
Karadağlı- Yalçın gerilimini yorumlayan Prof. Dr. Mustafa Karataş'tan okumuş tepkisi
Karadağlı- Yalçın gerilimini yorumlayan Prof. Dr. Mustafa Karataş'tan okumuş tepkisi

Ülke TV’de M. Mustafa Yıldız’ın sunduğu Güncel Konular programına konuk olan İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Karataş, Antalya Film Festivali’nde dizi ve film oyuncusu Tamer Karadağlı ile Nihal Yalçın aralarında yaşananlarla ilgili değerlendirmelerde bulunurken okumuş tanımı için de çarpıcı ifadeler kullandı. 

“İLİM ADAMI İÇİN BİR SANATÇI İÇİN İKİ KEZ ÖNÜNÜZÜ İLİKLERSİNİZ”

 “Bir insan eğer ilim adamı ise saygı gereği önünüzü bir kere iliklersiniz, usta ise iki kez iliklemeniz lazım” diyen  Prof. Dr. Mustafa Karataş, sanatta çok daha duygusallık ve derin duyguların hakim olduğunu ve sanatın dünyanın karşılıklı malı olduğunu dile getirerek “Sanat güç şeydir, sanat üretmek basit yok.” dedi. 

“ÖZÜNÜ, MİLLİ DUYGULARINI, İSLAM GEÇMİNİ BİLİP YAŞAYAN AYDIN OLAMIYOR”
 
 Türkiye’de aydın denilince “Kendine kadar çağdaş yaşamiş, batı tipi ve batı hayranı, kapitalizm, komunizm ve sosyalizm gibi günün modası fikirlerden esinlenmiş ve onların mücadelesini yapmış kişilere  okumuş deniyor.” tespitinde yer alan Prof. Dr. Mustafa Karataş sözlerini şöyle sürdürdü  “Bir insan özünü, ulusal duygularını, maneviyatını 10 bin takvim mazisini, 1500 yıllık İslam geçmişini, kültürünü, örfünü biliyor, yaşıyor ve bunun mücadelesini veriyorsa buna aydınlatılmış gözüyle bakan olmuyor. Bu profile tarafından ben 50 senedir ilim ve sanat yolunda dirsek çürüttüm, 15 sene hüsn-ü hat yazdım, İlim Kültür Vakfı’nın yıllarca başkanlığını yaptım lakin ben kültürlü olamıyorum.” dedi.

Prof. Dr. Karataş ” Bugün ülkemizde Batıya hayran ise, batıda ezik, Avrupanın karşı silik, kendi vatanında milletine karşı kibirli tipler açık fikirli zannediliyor. Açık Fikirli o yok, aydın insan milletinin kendi omuzları üstünde basarak yükselmesini sağlayan ve kendini köprü yapan insandır. Milletine tepeden bakmaz, bütün tersine halkını omuzlarına alır. ” dedi.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN GEÇERLİ OLDUĞU ZAMANLARLA ŞİMDİ ARASINDA NE DEĞİŞTİ?

Prof. Dr. Mustafa Karataş, sonra Nihal Yalçın’ın ödül töreninde sözünü ettiği  İstanbul Sözleşmesi’ne de değinerek ülkemizde daha önce de kadına karşın yasalar bulunduğunu belirterek “İstanbul Sözleşmesi’ne alelacele biz yanlışlıkla imza atmışız. Bu sözleşeye ben de karşıyım. Bunun için çaba de ettim. Bunun kalmaksından nedeniyle da fazla sevindik. Peki İstanbul Sözleşmesi’nin geçerli olduğu dönem ile sonraki dönem arasında Türkiye’de birşey değişti mi, İstanbul Sözleşmesi yapıldıktan daha sonra Türkiye’de bayan cinayetleri arttı mı azaldı mı” diye sordu.

KAYNAK: HABER7

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here