Karadeniz’de martı popülasyonunda tehlikeli artış

Karadeniz’de martı popülasyonunda tehlikeli artış

ABONE OL
Temmuz 23, 2023 09:00
Karadeniz’de martı popülasyonunda tehlikeli artış
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DHA

Karadeniz Bölgesi’nde özelikle yabanî depolama alanların yanı sıra kıyı şeridindeki kentlerde, sayıları süratle artan martı popülasyonu, savunmasız küçük kuş tiplerin azalmasına neden olup, ekosisteme ziyan veriyor.

Özellikle denize kıyısı olan bölgelerde çokça bulunan ve beşerlerle alaka kurma konusunda mahir olan martılar, istilacı tipler ortasında yer alıyor.

Birçok kuş çeşidinin jenerasyonunu tehlikeye atan martıların popülasyonunda denetimsiz artış olduğuna dikkat çeken uzmanlar, tedbir alınmasını istiyor.

Hastalıkları yayıyorlar

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Yaban Hayatı Ekolojisi ve İdaresi Kısım Lideri Prof. Dr. Şağdan Obura, martıların sorun haline dönüştüğünü belirterek, “Martıların popülasyonları, olağandışı düzeylere ulaşmış durumda. Zira çöplüklerden besleniyorlar, ağzı açık bütün çöp bidonlarını karıştırıyorlar, döküyorlar, her yerden nemalanıyorlar. Beşerler, onları zati her mahallede belirli yerlerde besliyor ve bunun sonucunda da çok artıyorlar.

Her meskenin çatısında neredeyse bir martı yuvası var; sabahleyin ve geceleyin. Artık ışıklar her yerde olduğu için gece bile uçuyorlar. Durdurarak yok; artmaya devam ediyorlar. Her yere dışkılarını bırakıyorlar. Bir çöplükte besleniyorlar, oradan aldıkları mikropları getirip, kentin her yerine yayıyorlar. Bu işin tıbbi bir boyutu da var. Hastalıkları yayıyorlar, taşıyorlar” dedi.

Ötücü kuşların sayısı azaldı

Martıların kent ömrünü olumsuz etkilediğini ve öteki kuşların kuşağını tehlikeye attığını söyleyen Prof. Dr. Obura, “Yaban hayatçıları olarak baktığınızda bir martı, kendisinin yarı boyutunda olan bir kuşu bile bütün olarak yutabiliyor. Bir fareyi ve hatta bir kedi yavrusunu bütün yutabilen martılar var.

Civarda kuş bırakmadılar. Martıların bulundukları yerlerde ötücü kuşların sayısı çok azaldı. Çok fazla ziyan veriyorlar. Martılar şu sıralar bilhassa yavrularını büyüttüler, uçuruyorlar. Uçan yavru, birinci uçuşlarında genelde trafo direklerine yahut öteki elektrik tellerine takılıyor ve orada kısa devre yaptırarak trafoyu patlatıyor; elektrikler kesiliyor. Çok sık elektrik kesilmeleri yaşanıyor” diye konuştu.

“Tedbir alınması gerekiyor”

Popülasyonu artan martılara karşı tedbir alınması gerektiğini aktaran Prof. Dr. Diğere, “Söylemek istemesek de söylüyorum. Gelişmiş ülkelerde olduğu üzere bizde belirli çeşitlere karşı önlemler almamız gerekiyor. Popülasyonlarının çok arttığını bildiğimiz, tespit ettiğimiz cinslere karşı tedbir almamız gerekir.

Tedbir almamız gereken çeşitlerden bir tanesi de martılardır. Yaban domuzuna karşı nasıl ki tarım zararlısı olarak gayret ediyoruz, ava açıyoruz, popülasyonlarını belirli bir düzeyde tutuyoruz; domuzda yaptığımız bu çabayı öteki birçok cinste de yapmamız gerekiyor” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.