Kargaşa nerede O orada! ‘Karanlıklar Filozofu’ şimdi de Afganistan’da ortaya çıktı

0
4
Kargaşa nerede O orada! 'Karanlıklar Filozofu' şimdi de Afganistan'da ortaya çıktı
Kargaşa nerede O orada! 'Karanlıklar Filozofu' şimdi de Afganistan'da ortaya çıktı

Dünya onu Yahudi asıllı Fransız filozof olarak biliyor ama o işi gücü bırakmış nerede bir operasyon varsa orada resim veriyor. İslam dünyası ve Orta Doğu’da bir gelişme olduğunda derhal orada peyda oluyor. Bir bakıyorsunuz Irak’ın kuzeyinde hür referandumu yapılırken Mesut Barzani’nin yanında, bir bakıyorsunuz Afganistan’ın Pençşir Vadisi’nde Ahmet Mesud’un yanına. İç savaş ve istikrarsızlığın kol gezdiği yerlerde cirit atıyor. Adam alanı abes bırakmıyor. Alanla da yetinmiyor, Fransa’ya döndüğünde Karabağ meselesinde olduğu gibi imza kampanyalarına öncülük ediyor. Karar alıcıları yeni bir operasyon için harekete geçirmeye çalışıyor. Yaptıklarından filozof yok de daha çok operasyon çocuğu olduğu anlaşılıyor.

Prof. Dr. Mehmet Şahin

2003’de Irak’ın ABD kadar işgali sırasında kirli/karanlık işlerin arkasındaki adam olarak tanıdık ve “Karanlıklar Prensi” olarak anılan Neoconların önde gelenlerinden Richard Perle vardı hatırlarsanız. Benzer onun gibi acilen “Karanlıklar Filozofu”nun faaliyetlerini izliyoruz. Yaptıkları işler nedense Fransa ve İsrail kadar memnuniyetle karşılanıyor.

Kimden mi bahsediyoruz?
Tahmin edeceğiniz gibi Bernard Henri Levy’den.
Geçmişte zaman zaman aktivist özelliğini belirten işlerin içinde yer alsa da, Bernard H. Levy karanlık işlerin içinde/göbeğinde olduğunu belirten ilk resimleri Irak’ın kuzeyinde verdi. 2017 yılında Irak’ta Kürt Yöresel Yönetimi hem Irak’ı ayrıca de bölgeyi yeni bir açmaza sokacak potansiyel taşıyan tek taraflı bir adım atarak hür referandumuna gitti. İşte meşhur “filozof” burada peyda oldu. Levy, tabloda elma kesen Barzani’nin kulağına “fısıldayan adam” görüntüsündeydi.

Orta Doğu ve İslam dünyasında bu değin iş varken Levy manâsız durur mu?
Bu kez Bernard H. Levy, Fransa’nın da önde olduğu bir operasyonla Kaddafi’nin yönetimden uzaklaştırılmasından sonradan iç savaş yaşayan Libya’da kendini gösterdi. 2020 yılında Misrata’da gözüktü. Birleşik Milletler kadar belli Milli Mutabakat Hükûmeti’nin karşısında bulunan isyancılarla fotoğraf verdi. Başkanlık Konseyi, İletişim Ofisi aracılığıyla Levy’nin ziyaretinden duyulan rahatsızlığı dile getirdi ve soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Bernard Henri Levy, 'Pençşir Arslanı' olarak bilinen Ahmed Şah Mesud'un oğlu ve Taliban'a karşı direniş başlatan Ahmed Mesud ile görüştü.
 
Levy’nin karanlık işlerin ardından olduğunun son görüntüsü Afganistan’ın Pençşir Vadisi’nden geldi. Taliban’ın umulmadık bir şekilde son olarak Afganistan’ın başkenti Kâbil’i ele geçirmesiyle artan yeni sürecin dıştan kalmak istemeyen “Karanlıklar Filozofu” hemencecik soluğu daha önce öldürülen Tacik Lider Şah Mesud’un oğlu Ahmet Mesud’un yanına aldı. Hemen yanına yer aldı derken Pençşir Vadisi böylece her isteyenin zahmetsizce ulaşabileceği bir yer anlamına gelmesin. İstikrarsızlığın kol gezdiği, insanların Afganistan’ı terk etmek için uçak kanatlarına ve tekerleklerine yapıştığı ve bu insanların düşerek can verdiği bir zamanda bakıyorsunuz “Büyük filozof” Bernard H. Levy, Ahmet Mesud’un yanına sabit, meyveler eşliğinde kulağa fısıldıyor.


 
Yaptığı ziyaretler dıştan, Levy Fransa’ya döndüğünde de manâsız durmuyor. Bölgeyle ilgili ortalığı karıştırıcı, iç savaş çıkarıcı ya da körükleyici yazılar yazıyor ya da imza kampanyalarına öncülük ediyor. Alan için her negatif gelişmeyi fırsat olarak gören “fitne ateşine odun taşıyan filozof” uygun ortam bulduğunda durur mu?
Irak’ta Kürt Yöresel Yönetimi’nde yapılan özgür referandumu akim kalınca, Levy Suriye’deki PKK/PYD/YPG ile ilgilenmeye başladı. Terör örgütünün Suriye’deki faaliyetlerini meşru gösteren yazılar yazdı. Filozofluğu unutup, PYD/YPG’yi “Batı’nın kurtarıcısı” rolünde göstererek reelpolitiğin dibine vurmaya başladı. Terör örgütünün insan hakları ihlallerini, ırksa temizleme faaliyetlerini ve suikastları anlatan milletlerarası raporları göz ardı ederek onlara kucak açtı. Türkiye’nin terör örgütüne aleyhinde faaliyetlerini karalayan yazılar kaleme aldı.

Levy, benzer karanlık tavrı İkinci Karabağ Savaşı esnasında da gösterdi. Azerbaycan toprakları Ermenistan işgalindeyken sesi çıkmayan ve bundan sevinç duyan “Karanlıklar Filozofu”, Azerbaycan, Ermenistan işgalindeki topraklarını kurtarmak için harekete geçtiğinde işgalcilerin yanında yer aldı.
Levy, kendi gibi düşünenlerle bir araya gelerek Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığının tanınması için hükûmete çağrı yaptılar. Karabağ’da Ermenistan işgalini desteklerken Azerbaycan’ın kendi topraklarını işgalden kurtarmak için yürüttüğü faaliyetleri yasa dışı olarak gördüler.
Anlayacağınız,
“Karanlıklar Filozofu”nu biz daha fazla göreceğiz…
Adam;
Kaos seviyor,
Teröristlerle iş tutuyor,
İç savaşa bayılıyor,
İstikrarsızlıktan heyecan duyuyor,
Bataklıktan besleniyor.
Fitne olmadan yaşayamıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here