Karın ağrısı ve şişlik şikayetiyle gitti, karnından 7 kilogramlık kitle çıkarıldı

0
7
Karın ağrısı ve şişlik şikayetiyle gitti, karnından 7 kilogramlık kitle çıkarıldı
Karın ağrısı ve şişlik şikayetiyle gitti, karnından 7 kilogramlık kitle çıkarıldı

Gaziantep’te yaşamış 25 yaşındaki İ.B. karın ağrısı ve şişkinlik şikayetiyle Gaziantep Özel Hatem Hastanesi Obezite, Metabolik ve Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Belirli Yılmaz’a başvurdu. Yapılan tetkiklerde karnında kitle teşhisi konulan genç kadına ameliyat kararı verildi.  Başarılı geçen ameliyatta genç kadının karnından 40 santimetre çapında, 7 kilogram ağırlığında kitle çıkarıldı. 

Belçika'da ameliyat riskli dediler, şifayı Elazığ'da bulduBelçika’da ameliyat riskli dediler, şifayı Elazığ’da buldu

   
7 KİLOGRAM AĞIRLIĞINDA VE 40 SANTİMETRE ÇAPINDA HEYBETLI KİTLE BULDUK

Ameliyat hakkında bilgiler veren Obezite, Metabolik ve Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Muhakkak Yılmaz, hastanın karın bölgesinde heybetli boyutlarda kitle saptama ettiklerini söyleyerek, “Hastamız bize karnındaki bir şişlikle geldi. Yıllardır bunu utancından veya çevre baskısından korkarak gizlemiş.  Bazıları da ‘ona kilolusun spora gitmelisin’ demiş. Hastamız birtakım sıkıntılar oluncaya kadar hastaneye gitmeyi de ertelemiş. Hastamız bize başvurduktan sonradan tetkiklerini yaptık ve karnının içerisinde yaklaşık 40 santimetre büyüklüğünde devasa bir kitle olduğunu saptama ettik. Bütün görüntüleme yöntemlerini yaptık ve bayan doğum uzmanlarımızla görüşerek ameliyat için onaylama aldık. Devasa kitle yüzünden hastamızın ameliyat olmaktan başka şansı yoktu. Gerçekten ameliyattaki kitlenin bu kadar büyük olduğunu düşünemiyordum. Bize de sürpriz oldu. Hastamızın karın bölgesinde yaklaşık 7 kilogram ağırlığında ve 40 santimetre çapında devasa kitle bulduk. Ameliyat ile kitleyi hastanın karın bölgesinden aldık. Ameliyattan çıktıktan daha sonra hastamız rahatladı. Ameliyattan kısa bir zaman daha sonra karındaki devasa şişlik anında kayboldu. Ameliyatın peşinde hastayı teftiş amaçlı bir gün müşahedeye aldık ve bir günün sonunda hastamızı taburcu ettik. Hastamızın kontrollerinde herhangi bir sorun değil. Patolojik sonuçları da pak çıktı. İnşallah bundan sonraki hayatında da hoş bir yaşam onu bekliyor diye umut ediyorum” dedi.  
 
KARINDAKİ ŞİŞKİNLİK VE AĞRI HAFİFE ALINMAMALI

Karın bölgesindeki şişlik ve ağrıların hafife alınmayarak doktorlara danışılması gerektiğini açıklayan Dr.Yılmaz,  “Dönem dönem bu stil kitlelere rastlanmıştır. Bu olaylara daha çok gençlerde rastlıyoruz. Birazcık ihmalkârlık edilmekten kaynaklanıyor. Çünkü gençlerimiz; hastalıklarını söylemeye utanıyor yoksa kitleyi kilo olarak kabul ediyor. Doktora ve uzmanlara danışma süreci geciktikçe hastamızda olduğu gibi heybetli boyutlara geliyor. Hatta devasa boyutlara ulaşan kitleler hastayı nefes alamaz ayla getiriyor. Dediğimi gibi daha önceden hastamızın rutin kontrolleri yapılmış olsa kitlenin başlangıç odağı saptama edilebilir ve kapalı bir ameliyat gerçekleştirilebilirdi. Hastamız sosyal nedenlerden dolayı doktora başvurmamış ve o nedenle de kitle bu seviyeye gelene dek büyümüş. Kitle karın bölgesinde büyüdüğü sırada hiçbir tahribata neden olmamış. Yalnızca bağırsakları yukarı dürüst ittirerek büyümüş. Karnımızdaki şişkinlik ve ağrıları ihmalkârlık etmemiz gerekir. Hangi ortamda yaşıyorsak yaşayalım mutlaka bir hekim kontrolüne gitmek gerekir. Zorunlu bir iki tetkikten daha sonra en azından bir şey olup olmadığını, olduysa da erken dönemde bunun çaresine bakılıp çare edilebilir” ifadelerini kullandı. 
 
KENDİMİ YENİDEN DOĞMUŞ GİBİ HİSSEDİYORUM

Ameliyat sonrası tekrar doğmuş gibi hissettiğini dile getiren İ.B., “Karnımda artış hissediyordum. Onu da kiloya bağlıyordum. Son iki yıldır daha da çok büyümeye başlayınca spora gitmeyi düşündüm. Gittiğim spor kulübündeki eğitmenler, bunun kilodan kaynaklı olmadığını ve herhangi bir doktora gitmemi söylediler. Bende pandemiden korktuğum için uzun bir zaman hastaneye gidemedim. sonradan karnımdaki şişkinlikten dolayı çevremden olumsuz şeyler duyunca doktora gitmeye karar verdim. Kesin Hocaya başvurdum. Karnımdaki kitlenin 7 kilo ağırlığında ve 40 santim çapında bir kitle olduğunu beklemiyordum. Büyük olduğunu hissediyordum fakat bu değin büyük olduğunu bilmiyordum. Şuan kendimi her tarafta doğmuş gibi hissediyorum. Karnında şişlik ve ağrı hissedenler ağrılarını hafife almamalarını öğüt ediyorum. Anında bir hekime başvurmalarını öneriyorum. Belirlenmiş Hocanın başarılı bir doktor olduğunu çevremdekilerden duymuştum. Ona güvendim, geldim ve teşekkür ediyorum” diye konuştu.

KAYNAK: İHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here