Kasırganın gerisinde Louisiana’da yiyecek ve yakıt kuyrukları

0
8
Kasırganın gerisinde Louisiana’da yiyecek ve yakıt kuyrukları
Kasırganın gerisinde Louisiana’da yiyecek ve yakıt kuyrukları

ABD medyası Louisiana’nın bir takım bölgelerinde yakıt istasyonlarında kuyruk oluştuğunu bildirirken, bazı süpermarketlerinse su, buz, süt ve ekmek gibi esas gereksinim maddelerini sınırlı sayıda sattığı öğrenildi.

öte yandan, bölgedeki marketler arz sistemlerinde sorun olmadığını bildiriyor.

Gıdaya ulaşımda yaşanan problemlerin nedeni olaraksa benzin sıkıntısı yaşamış ailelerin araçlarını kullanmamak için yiyecek stoku yapması gösteriliyor.

benzinlik takip hizmeti GasBuddy, Louisiana’nın en büyük iki şehri olan Baton Rouge ve New Orleans’da istasyonların takriben yüzde 67’sinde yakıt bulunmadığını gösteriyor.

Uzmanlar, eyaletteki yakıt sıkıntısını halkın eyalet dışına çıkması ve benzinle çalışan jeneratörler nedeniyle talep artışına ve pompalardaki elektrik kesintileri yüzünden tankerlerin rafinerilerden yakıt alamamasına bağlıyor.

Benzinin bulunmaması nedeniyle süpermarketlerin en baskı durumdaki mahallelere mobil hizmet verdiği bildirilirken, eczaneler zinciri Wallgreens de bölgede 3 araçla mobil eczane hizmeti verdiğini açıkladı.

ABD’deki elektrik kesintilerini takip eden Poweroutage.us sitesi, eyalette halen 825 bine yakın hanede elektrik olmadığını gösteriyor.

Louisiana’da Kovid-19 ardından Ağustos ayında tekrar açılan okullar, Ida Kasırgası nedeniyle kapandı.

250 bin öğrencinin ne vakit okula başlayacağı konusunda tanımlama yapılmazken, başta New Orleans olmak üzere eğitim kesintiye uğradığı bölgelerde okulların ne vakit her yerde açılacağı açıklanmadı.

Uzmanlar, okulların açılmasının altı hafta kadar sürebileceğini, eğitimin tekrar başlaması için başta elektriğin gelmesi, arkasında fırtına nedeniyle bölgeden ayrılanların evlerine dönmesi ve karantina dönemini atlatmaları gerektiği belirtiliyor.

Kategori 4 şiddetindeki İda Kasırgası’nın 240 kilometreden pozitif çabucak vurduğu Louisiana eyaleti ile Mississippi ve Alabama’da 9 kişi ölmüş, binlerce kişinin evi tahribata uğramıştı.

Bilhassa kasırgadan en fazla etkilenen Louisiana eyaletinde bir takım bölgelere her yerde elektrik verilmesinin 3 hafta değin sürebileceği açıklanmıştı.

Kuzeye ilerlerken yavaşlayan ve tropikal fırtınaya dönüşen kasırganın niçin olduğu yağışlar nedeniyle kuzeydoğu eyaletlerinde minimum 45 birey hayatını kaybetmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here