Katar’dan Türkiye açıklaması! Taliban’dan da Pençşir’e askeri işlem kararı

0
9
Katar'dan Türkiye açıklaması! Taliban'dan da Pençşir'e askeri işlem kararı
Katar'dan Türkiye açıklaması! Taliban'dan da Pençşir'e askeri işlem kararı

ABD’nin askerlerini Afganistan’dan çekmesiyle 20 yıllık işgal dönemi sona erdi.

Başkent Kabil dahil ülkenin adeta tamamına baskın olan Taliban’ın alamadığı tek vilayet Pençşir.

Ahmed Şah Mesud’un oğlu Ahmed Mesud önderliğinde toplanan Taliban karşıtı direniş grupları, Kabil’e takriben 50 kilometre uzaktaki Pencşir’e konuşlanmıştı.

Bölgeyi savaşarak almak istemediğini açıklayan Taliban, daha artı kan dökülmemesi için direniş hareketiyle müzakerelere başladı.

Ahmed Mesud (en sağda), direnişçileri ve Pençşir vadisi

GÖRÜŞMELERDEN NETICE ÇIKMADI

Ancak bugün gelen son dakika haberine kadar; Katar merkezli Al Jazeera televizyonuna konuşan Taliban yetkilisi, Ahmed Mesud ile yapılan müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlandığını söyledi.

ASKERİ IŞLEM KARARI

Yetkili, bu sebepten nedeniyle ele geçirilemeyen tek vilayet Pençşir’e askeri operasyon başlatma kararı aldıklarını belirtti.

Zaten Taliban, görüşmelerin negatif sonuçlanması durumuna önceden hazırlık yapmış ve fazla sayıda birliğini bölgeye göndermişti.

Teknik ekibi taşıyan Katar'a ait askeri jet Kabil'e indiTeknik ekibi taşıyan Katar’a ait askeri jet Kabil’e indi

İÇ HAT UÇUŞLARI BAŞLIYOR

Al Jazeera’ye konuşan Afganistan Sivil Havacılık Kurumu Başkanı ise, ülkeye dün gelen Katarlı teknik personelin Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı’ndaki hasarı değerlendirdiğini belirterek, “İç hat uçuşları yarın başlayacak. Oysa dış uçuşlar azıcık daha vakit alacak. Katar’dan hava taşımacılığında destek isteyeceğiz ve ortaklık anlaşmaları imzalamaya hazırız” dedi.

KATAR’DAN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Katar Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ve Kabil Havalimanı’nın işletilmesi konusunda bir açıklama yaptı. Dışişleri’nden yapılan açıklamada “Türkiye ile Kabil Havalimanı’nın işletilmesine teknik destek verme ihtimali üzerinde çalışıyoruz” ifadelerine yer verildi.

İngiltere: Taliban'ı tanımayacağızİngiltere: Taliban’ı tanımayacağız

İNGİLTERE: TALİBAN’I TANIMAYACAĞIZ

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab da İngiltere’nin Taliban’ı tanımayacağını fakat Taliban’la irtibat kurmaları gerektiğini söyledi.

Raab ayrıca, Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın işletilmesi mevzusunun da Taliban için bir deneme olduğunu kaydetti.

KAYNAK: HABER7

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here