Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç açıkladı! 150. yıla özel müthiş proje

0
6
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç açıkladı! 150. yıla özel müthiş proje
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç açıkladı! 150. yıla özel müthiş proje

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç Haber7 Gündem Masası’nın konuğu oldu.

Öteki şehirler için de misal teşkil edecek bir fazla projeye imza atmaya devam eden Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç, Haber7 Gündem Masası’nda Haber7.com Genel Yayın Yönetmeni Osman Ateşli’nin sorularını cevaplandırdı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak 224 belediyenin 262 proje ile yaptığı Genç Dostu Şehirler ve Akıl ve Projeler yarışmasında geleceğin mucitleri ile ilgili proje ile birinci oldunuz. Cumhurbaşkanımızın elinden ödül aldınız. Gençlerle ilgili ne gibi araştırmalar yürütüyorsunuz. Bununla ilgili bize veri verir misiniz?

Öncelikle bize bu fırsatı verdiğin için teşekkür ediyorum. Kayseri 5 tane üniversitesiyle neredeyse gençlerin yoğun olduğu 300 bin civarında da orta öğrenim öğrencisinin bulunmasıyla öbür bir zenginlik kazandı. Geleceğimiz olan bu gençlerimizin donanımlı, eğitimli özgüven içerisinde yerli ve ulusal olmasını sağlayacak neler yapabilirize düşünüp taşınmak durumundayız. Çünkü bizi seven güvenen halk müziği elbette ama keza şehrine sahip çıkmak hem gençlerimize sahip çıkmak anlayışı içerisinde beklenti içerisinde olduğunun farkındayız.

GENÇ DOSTU KAYSERİ

Genç Dostu Kayseri bir ödül alıyorsa demek ama gençlerle ilgili yapmamız gereken incelemeler var. Bu çalışmayla bir bakıma butik büyük kasaba oluşturmak suretiyle gençlerimizin zeki şehirlerle ilgili her nesil projeler yapacağına fırsat verme yününde bir irade uygulamak için bunu projelendirdik. Ben inşallah bunun şehrimize ve ülkemize de bir yansıması olarak göreceğimize inandım. Fazla önemsiyorum. 

“YERLİ VE MİLLİ KÜLTÜRLE GENÇLERİMİZ BEZENECEK”

Sadece gençlerimize bununla değil her türlü kurslarla ilgili, her türlü donanım için tanıdık olmayan dille ilgili, veya bu kurslar içerisinde kendilerine iş edindirici çalışmalara fırsat belirlemek amacıyla sosyal kültürel ve sportif yönde onların donanımlı olmasını sağlamak amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ben şunu da fazla önemsiyorum; Kayseri gibi Konya gibi manâlı merkezlerden fazla daha pozitif okuyan eğitimde öğretimde var olan gençlerimiz olmasını arzuluyorum. Yerli ve milli kültürümüzle gençlerimizin bezeneceğini umuyorum. Bunlar lafla olmaz gençleri buraya zorlamayla getiremeyiz.

ERCİYES’İN TURKOVAC BAŞARISI

Örneğin bir Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Türkiye namına  TURKOVAC aşısını geliştirebiliyorsa seslenmek ancak burada kreatif bir us, üretici bir yaklaşım var. Öyleyse bunu daha da zenginleştirmemiz lüzumlu. Bu tür nitelikli öğretim üyelerinin sayısının artması lazım. Öğrencileri özendirme edici yada yurtlarla ilgili daha fazla yer ve imkan sağlayan bir yaklaşımla bu çalışmaları yapmamız gerekli ama öğrenciler neden Kayseri’yi ya da niçin Anadolu’da bir şehri seçim edelim diye düşündüğü süre kendine tarafından bir bulabilsin. 

“KAYSERİ DEVLET TİYATROSU MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN KURULMASINA VESİLE OLDUK”

“Kayseri’yle ilgili her şey hoş de daha ayrı şeylerde yapılabilir” diyerek katkı sağlayıcı önerilerde bulunan dostlarımızın eleştirilerine bir takım çalışmalarla karşılık vermeye çaba ediyoruz.  

Örneğin Kayseri’mizde Devlet Tiyatrosu yoktu. Özellikle üniversite gençlerinin en çok istediği alanlardan. Bu süreci başlattık, Kayseri Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü’nün kurulmasına vesile olduk. 

Siz kişisel olarak ilgileniyorsunuz bu konuyla yok mi?

Kesinlikle milletvekillerimizin bakanlarımızın siyasi otoritenin koskocoman katkıları var bunu da göz ardı edemem. Biz kollektif bir egzersiz yapıyoruz. Rahmetli Erbakan Hoca bize bir şey öğretmişti Osman bey, peşine düşüp takip ve intaç (sonuçlandırmak) derdi. Yani bir işi takip edeceksin ve sonuçlandıracaksın. Takip etmediğin iş senin değildir ve sonuçlanmaz. O açıdan biz de bir lokal idareci olarak geçmişteki dostluklarımıza, siyasi hukukumuza güvenerek, kendimiz için bir şey istemediğimiz için hasbi olarak şehrimize yakışan, ne yapabilir kaygısıyla hareket ettiğimiz için rahatlıkla bunları peşine düşüp takip ediyoruz. Hiçbir yerden de olumsuz bir yanıt almıyoruz, tümü destek veriyor. Bu hizmetleri yaparken gençlerimize ağırlık olmadan, muhtemel olduğunda bu hizmetleri bedava vererek onları bünyemizde bulundurmaya çalışıyoruz.     

ÇÖLYAKLA İLGİLİ SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ

Çölyakla ilgili sosyal yükümlülük projemiz var. Kafe restoran mantığı içerisinde çocukların bir eziklik hissetmeden özgüven içerisinde kullanabilmesi için okullarda çölyakla ilgili rahatsızlığı olan, gluten alerjisi olan yavrularımız var ise onların bize listesini verin, biz onlara yemek yemek saatinde bu ürünlerimizi verelim onlar da bir eziklik hissetmesin, beslenme sorunu oluşmasın, ailelere de ağırlık olmasın, rahatlıkla bizim bu imkanlarımızdan yararlansın dedik. Daima diyorum ya Kayseri büyükşehirlerin konforunu içeren ama büyükşehirlerin sıkıntısını yaşatmayan bir kent. 

Hekim olmanızın bu hassasiyete bir etkisi var mı başkanım.

Olmaz olur mu. Ben Devlet Hastanesi’nde çalıştım, Sigorta Hastanesi’nde çalıştım, üniversitede çalıştım. Serbest muayene hekimliğimi de yaptım. yani tıp doktoru, nöroloji uzmanı olarak her aşamada bulundum. Her kesimle oturup kalktım. hepsinin dertleriyle ilgili birikimim, deneyimim var. Örneğin derhal iki tane misafirhane yaptırıyoruz;  birisi bitme aşamasında diğeri yüzde 40’larda. 

SAĞLIK TURİZMİNDE DE KAYSERİ BİR CAZİBE MERKEZİ

Acil servise giren hastaların yakınlarına bakardım da, ya arabanın içinde ya kaldırımda ya da otoparkında boynu bükük beklerlerdi. Her Zaman bir hekim olarak kafamda bu insanlara 25-30 yataklı bir sosyal tesis yaptırsak; içerisinde duşunu alacağı, istirahatini edeceği, iyi kötü karnını doyuracağı bir yer düşünüyorum. Bunu niye söylüyorum; Kayseri keza afiyet alanındaki 30’a yakın kuruluşuyla birlikte sağlık alanında da bir çekicilik merkezi. Bizim 1600 yataklı bir kent hastanemiz 1200 yataklı üniversite hastanemiz az çok  yüzde 90 dolulukta. Bölge illerine de hizmet ediyor, milletlerarası hastalar da geliyor. Hiç insanın aklına gelmez lakin geçtiğimiz sene Bahreyn’den bin tane hasta gelmiş. Kayak merkezimiz var, ayrıca kayağa geliyor ayrıca tedavisini oluyor. 

“HAYIRSEVERLER ŞEHRİ OLARAK ANILMAK KIBIR VERİCİ”

Kayseri hayırseverler şehri. Şehirler vardır, anılırken o güzellikler paylaşılır. Biz hayırseverler şehri olarak anılmaktan kibir duyarız. Bir afiyet tesisi, cami veya bir mektep yüzde 90’nın üstünde üstünde bir hayırseverimizin ismini taşır. Hatta açılışlarında özendirme edici olsun diye 4 kuşak birden bulunur.

KANSER HASTALARINA TEDAVİ SONRASI BAKIM MERKEZİ

Yine doktor olmanın getirisiyle bir esere daha imza attık. Kanser olmuş çocuklarımızın ‘Hospice’ denilen tıbben yapılacak şey kalmamış, nekāhet dönemi de denilen süreci geçirmeleri için ‘Kanser Hastalarına Çare Sonrası Bakım Merkezi’ yapıyoruz. Hizmetten hizmete insan odaklı projelerimizi yapmaya devam ediyoruz.

Erciyes’i yılın 12 ayı istifade edilen bir merkeze şekil değiştirme gibi bir projeniz var. Proje hakkında ve oradaki mevcut oteller hakkında data verebilir misiniz?

Erciyes gibi bir değerimiz var. Kayak merkezimiz var. Haseki başkanımızın kulaklarını çınlatıp hayırla yad ederek ona da bir parantez başlatmak istiyorum. Kayak merkezine dair yapılan çalışmaların tamamına yakını onun manâlı bir projesi olarak hayata geçti. Erciyes’in 26 milyon metrekarelik alanı, tapusu Kayseri Büyükşehir Belediyemize ait. Sayın Cumhurbaşkanımıza da bilhassa teşekkür ediyoruz. Yatırımcılarımız o bölgede kredi kullanıyorlar. Kredi kullanabilmesi için tapusu gerekiyor. Tapu olmayınca o kaynağı alamıyor, nereye kullanacağını ifade edemiyor. Bunun için Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleriyle bu tapu alındı. 

Kayakta Türkiye’de kaçıncısınız?

Birinciyiz. Kayseri ve Erzurum. Onun dışındakiler ya kısa ya da sosyeteye hitap ediyor. Kayseri’de kayak merkezimiz havaalanında indikten sonradan otoban gibi yollarla 30 dakika. Pozitif sürmez. Büyük Kasaba merkezinden 25 dakika, 5 dakika da havaalanımız. Böyle bir huzur hiçbir kayak merkezinde yok. Ayrıca burada acilen 10 tane otelimiz var, 4 tane daha yapılıyor. 10 tane de yapılacak var.

Otel inşaatına başlamayanlarla ilgili de hukuk davası başlattım. Ya yapacaksınız ya iptal edeceğim tapunuzu dedim. Hukuki olarak ne netice çıkar bilmiyorum ama benim amacım burada üzüm yemek. Bağcıyı dövmek değil.

“PANDEMİYE KARŞIN 30 BİN CİVARINDA YABANCI TURİST GELDİ”

Bizim yatak açığımız var. Geçen yıl Rusya, Ukrayna, Polonya, Çin dahil yurt dışından Kayseri’mize onlarca uçak geldi. Pandemiye karşin 30 bin civarında tanıdık olmayan turist geldi. Türkiye’mizin içinden gelenler bambaşka, Kayseri’den yukarı çıkanlar bambaşka. Kayseri’de kayak merkezinde kayak yapanların sayısı açlık ettiğimiz seviyede yok. Bununla ilgili de eğitim çalışmalarını sürdürüyoruz. Bunun yanında bilhassa ülkemizin değişik şehirlerinden ve yurt dışından kayak için gelenler var. İnşallah bu yıl  Latin Amerika’dan  Brezilya, Arjantin gibi ülkelerden gelenler de dahil olacak. Kapadokya bölgesine yüzde 80 civarında yolcu gelecek. Bunun en az 20 bini Kayseri’ye gelecek. Bizim böyle bir açığımız var. Kapadokya’dan buraya gelip kayan oluyor ama uygun olursa çok daha büyük bir turizm merkezine dönüşecek.

Kent merkezinde olan otellerimiz var, yukarıda olan otellerimiz var. İdeali yukarıda olması. Sosyal içerikli çalışmalarımız da var. Böyle güzellikleri hayata geçiriyoruz. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yeni yeni planladığımız, Turizm Bakanlığımızın da onayladığı projeler laf konusu.

“ERCİYES’İN KARI, KAYSERİMİZİN KÂRI”

Erciyes’in salt bir kayak merkezi olarak anılmasını istemiyoruz. Herzamanki bir laf vardır: Erciyes’in karı, Kayserimizin kârı. Takvim takriben 100 milyon Euro’luk bir potansiyel var. Yeme içme mekanları, otellerimiz, ulaşım vs. Geçen yıl yataklarda doluluk oranı yüzde 100’lerdeydi. Yer kalmadı. Bu yıl tekrar aynı şekilde inşallah pandemi sürecini aşarsak, oysa ben sıkıntı olacağını sanmıyorum çünkü aşılanma oranında ciddi uzaklık aldık.

giderken, sosyal medyadaki spekülasyonlara herkes kulaklarını tıkasın, ne olur aşısını yaptırsın. Bu hastalığın nerede duracağını bilmiyoruz. Koma mı olur, yoğun bakım mı olur… Ama bağışıklığını kazanır. Aşı karşıtları içeriğini bilmiyoruz diyor. Hangisini biliyorsun ki? Spekülasyonla olmaz. Bilim adamlarımıza, sağlık durumu camiamıza, devlete güveneceğiz. Devlet bizim düşmanımız değil ama, dostumuz. Hatta yurt dıştan iddiaya göre kişi başına 50 bin dolar geliri olan kapitalist ülkelerdeki sağlık durumu hizmetinin kalitesine, ücretine bak, ülkemizdekine bak. Böyle bir ülke yok. Bunların kadir kıymetini anlamak lazım.

Servetin, zamanın, sağlığın kıymetini bileceksin. Kaybettikten sonra ah vah etmenin anlamı değil. Biz insanımızın kıymetini biliyoruz.

“75 MİLYON TL’LİK ERCİYES YÜKSEK İRTİFA KAMP MERKEZİ”

O KADAR fazla projelerimiz, gayretlerimiz var ki. İnsanlar bizi çalışsın diye seçmiş. Hava atsın diye yok.  Ayrıştırmasın, kucaklasın diye seçmiş. Erciyes’imizde kayak merkezimiz tamamlanmış. Erciyes’imizde yüksek zirve merkezini hayata geçiriyoruz. İki senedir kısmen hayata geçirdik, acilen tamamlıyoruz. Ulusal ve uluslararası takımlar gelip Erciyes’te kamp yapıyor. Niçin? Yüksek irtifa. Yukarıda oksijen az, kan hücreleri çoğalıyor. Kan hücreleri çoğalınca ne olacak? Aşağıya inince oksijen deposu olacak. Buna yüksek yükseklik deniyor. 1840 metre buna en yerinde metre diyorlar. Erciyes 3916 metre. Biz 1800-2000 arasındaki kısımda hayata geçirdik, geçirmeye devam ediyoruz.

SICAK SUYU DA HAYATA GEÇİRİRSEK TADINDAN YENMEZ OLACAK

Biz burada iki tesis yaptık. Bu sene 6 sahamızı daha yapıyoruz. Yanında kapalı olimpik yüzme havuzu, çok amaçlı spor salonu, civarda jimnastik sahaları ve ayrıca fitness merkezlerini yapmak suretiyle burayı hayata geçiriyoruz. 75 milyon TL’lik bir projeyi hayata geçiriyoruz. Çok şükür yönetim anlayışımızla, uygulamalarımızla israfa fırsat vermeyen ve imkanlarımızı en verimli, en öncelikli nasıl harcarıza çaba gösteren bir yaklaşma. Erciyes’te sıcak su için de çalışmalarımız var. Onu da hayata geçirirsek tadından yenmez olacak. Kaplıca boyutu. Olmazsa hayırlısı diyeceğiz lakin o yönde de gayretimiz var. Bu Nedenle Erciyes’i yayla turizmiyle lüzum kişisel gerekse öbür takım çalışmasını gerektiren sportif takımlara kamp merkezi imkanı tahsis etmek suretiyle hem onlara dinç etraf hazırlayacağız ayrıca de bizim dövizlerimizin dışarılara gidip A ülkesinde, B ülkesinde kamp yapıyoruz denmesini önlemiş olacağız.

12 Eylül Pazar günü Kayseri’de bir etkinlik var. Tüm Kayserilerle beraber koşmaya hazırlanıyorsunuz. 150’nci yılda 150 proje zarfında ve projelerin yer arasında yer alan bir maratona ev sahipliği yapacaksınız. Bundan bahseder misiniz?

Gastronomi kültürünü biliyorsunuz Kayseri’nin ağırlıklı olarak birazcık kilo faktörünü önemseyen yemekleri var. Bunları yaktırmamız gerekli. Bu işin muhabbet boyutu. Malumunuz bir sözde maraton. Biz bunu fazla önemsiyoruz. Ayrıca sosyal girdisi hem idareli girdisi ayrıca de şehrin olumlu biçimde anılmasını temin etmek. O yüzden 12 Eylül günü hem bu yarışmalarda profesyonel olarak yer alan ekibe 3 boyutlu hem de halkımızın işin içinde yer alacağı bir alıştırma yürütüyoruz.

150 projemizin arasında bu maraton keza sportif amaçlı katılımı karşılamak keza de milli ve milletlerarası kamuoyunda şehrimizin gündeme gelmesi için bu çalışmamızı yapıyoruz. 21 kilometre ve iki tane de 10 kilometrelik kategoride yarışmacılarımızı bu çalışmalarımızda yer almaya eğlence ediyoruz. Teması da Kültepe.

O TABLETLER KAYSERİ’DE TİCARETİN GENLERE İŞLEDİĞİNİN GÖSTERGESİ 

Kültepe Kaniş-Karum bizim UNESCO’nun geçici miras listesinde yer alan bölgede. Mimar Sinan’ın doğduğu bölgede bir kazı merkezimiz. Burayı da keza gündeme taşımak… Burayla ilgili de müze çalışmamız var. Buradan çıkan tabletlerde ticari anlaşmalar, sosyal içerikli anlaşmalar var. Ticaretin bir bakıma anayasasını her tarafta yazacak boyutlar var. Biz Kayseri’yi 6 bin yıldır değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir şehir olarak söylerken, ticaretin de genlerimize işlediğini açıklama etme cesaretini buradan alıyoruz.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK MİLLET BAHÇESİ KAYSERİ’DE

Türkiye’nin en büyüğü olması ve Cumhurbaşkanımızın ismini taşımasından nedeniyle kısaca Ahali Bahçesinden de bahsedebilir misiniz?

1 milyon 260 bin metrekarelik bir alanı kapsıyor. Bir milyon metrekaresi ağaçtan oluşacak. Geriye kalan kısmında su oyunları, yürüyüş yolları, bisiklet yolları, kütüphaneler, müzeler, yeme içme mekanları, olmazsa olmaz ne istiyorsan orada var mantığında bir yaklaşma.
26 bin civarında yeni ağaç dikilecek. 1 milyon metrekare yeşil ve ağaç içerecek. Her yönüyle sosyal, sportif, kültürel, gençlere yönelik bir irk bahçesi. Anadolu’da tek, Türkiye’de de sayılı millet bahçelerinden olacak. Cumhurbaşkanımıza, Çevre ve Şehircilik Bakanımıza, Ulusal Savunma Bakanımıza da teşekkür etmeden geçemeyeceğim. Çünkü onların desteği olmasa bunlar olmazdı. Siyasi irade önemlidir. Biz teşekkür etmesini de biliriz, dua etmesini de biliriz.
 

KAYNAK: HABER7

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here