Kendine tarafından yıllık ve saat sistemi kullanan Etiyopya yarın 2014’e girecek

0
12
Kendine tarafından yıllık ve saat sistemi kullanan Etiyopya yarın 2014'e girecek
Kendine tarafından yıllık ve saat sistemi kullanan Etiyopya yarın 2014'e girecek

Kendine özgü takvim ve saat sistemi kullanan Etiyopya’da çarşı ve pazarlara akın eden insanlar yeni yıl hazırlıklarını tamamlandı.

Başbakan Abiy Ahmed, yeni yıl öncesi kutlama mesajı yayımladı ve başkent Addis Ababa’daki ihtiyar ve engellilere yılbaşı hediyesi dağıttı.

Ülkede “Enkutataş” olarak anılan yılın ilk günü, yağış mevsiminin sona ermesi ve hasat döneminin başı olarak da kabul ediliyor.

Güneş esaslı bir yıllık olan Etiyopya takvimi, Etiyopya ve Eritre Hristiyanları için dini bir yıllık olmasının yanı sıra Etiyopya devleti göre bütün devlete ait işlerde kullanılıyor.

Miladi takvimdeki tarih ilerleyişini takriben 7 sene 8 ay geriden takip eden Etiyopya takvimi, Mısır’daki Kıpti Hristiyanların kullandığı takvimle benzerlik gösteriyor.

Etiyopya takviminde de tıpkı Kıpti takvimi gibi 30 günden oluşan 12 ay ile 5 veya 6 bundan böyle günü içeren 13’üncü ay bulunuyor.

Kendine özgü takvimin yanı sıra öbür saat sistemi de kullanan Etiyopya halkı için gün saat 00.00’de yok saat 06.00’da başlıyor.

Gün, 12 saatlik iki farklı bölümden oluşuyor. 12 saatlik ilk saat dilimi saat 06.00’da, ikinci dilim ise saat 18.00’de başlıyor.

KAYNAK: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here