Kerbela olayı nedir, ne vakit oldu? Özetle Kerbela olayı kimler aralarında olmuştur?

0
7
Kerbela olayı nedir, ne vakit oldu? Özetle Kerbela olayı kimler aralarında olmuştur?
Kerbela olayı nedir, ne vakit oldu? Özetle Kerbela olayı kimler aralarında olmuştur?

Son Peygamber Hazreti Muhammed’in torunu Hazreti Hüseyin ve ehlibeytten 72 kişinin şehit düştüğü “Kerbela olayı”, İslam dünyasında asırlardır, Müslümanların süren hüznü olarak yer tutuyor.

KERBELA OLAYI NEDİR, NE VAKIT OLDU?

Irak’ın Kufe kenti yakınlarındaki Kerbela Çölü’nde hicri takvime kadar 10 Muharrem 61’de (10 Ekim 680) Emevi Devleti’nin ilk halifesi Muaviye bin Ebu Süfyan’ın ölümünden daha sonra yerine geçen oğlu, Emevilerin 2’nci Halifesi Yezid bin Muaviye’nin, Hazreti Hüseyin’in kendisine biat etmesini istemesi sebebiyle yaşanan can sıkıcı hadiseler, Hazreti Muhammed’i ve onun ehlibeytini seven müminleri içten yaraladı.

Yezid tarafından Hazreti Hüseyin ve ehlibeytin 1382 yıl önce şehit edilmesi, siyasi açgözlülük ve zulümlerin asırlarca dinmeyecek sonuçlar vereceğini bildiren acı bir örnek oldu.

Hazreti Hüseyin ve beraberindekilerin, muharrem ayının 10’uncu günü olan “Aşure Günü”nde şehit edilmeleri nedeniyle bugün, “ağıt günü” olarak görülüyor. Kerbela şehitleri, yarın yad edilecek.

“Hazreti Hüseyin, İslam hilafetinin saltanata dönüşmesinin karşısındaydı”

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Mehmet Kapukaya, AA muhabirine, Kerbela olayının Sünni ve Aleviler ilk olarak olmak üzere herkesi etkileyen bir hadise olduğunu söyledi.

Kerbela’da şehit edilen Hazreti Hüseyin’in haksızlığın karşı, doğruluğun tarafında olduğunu belirten Kapukaya, “Hazreti Hüseyin, İslam hilafetinin saltanata dönüşmesinin karşısındaydı. Lüzum Peygamber Efendimizden gerekse babası Hazreti Ali’den aldığı eğitim ve sahip olduğu kültür bu cins haksızlıklara aleyhinde çıkmasını gerektirmiştir. Bu yüzden Yezid’in halifeliğine tepki gösterdi.” dedi.

Kerbela’da büyük bir acının yaşandığını bildiren Kapukaya, “Ehlibeyte karşısında sevgi, Peygamber Efendimizin bize tavsiyesidir. bununla beraber Kur’an-ı Kerim’de ehlibeyte sinyâl edilmiştir. Hazreti Hasan ve Hazreti Hüseyin, Peygamber Efendimizin çiçekleridir. Maalesef dünyevi hırslar ve saltanat bunların önüne geçti.” diye konuştu.

İslam’da her işin ehil olana verilmesi prensibinin olduğunu vurgulayan Kapukaya, ehliyet ve hak prensibine riayet edilmediği zaman Kerbela gibi acı olaylarla karşılaşıldığını dile getirdi.

Muharrem ayının 10’uncu gününde şehit edilen Hazreti Hüseyin ve 72 arkadaşını rahmetle yad ettiğini açıklayan Kapukaya, Müslümanların Kerbela olayından ders almaları gerektiğini kaydetti.

Kerbela olayında yaşananlar

Uzun süren siyasi mücadeleler sonucu miladi takvime göre 661’de halifelik makamını ele geçiren Muaviye, Hazreti Hasan’ın şehadetinden daha sonra “halifelik” makamının saltanata dönüştürülmesi adına oğlu Yezid için halktan biat almaya başladı. Lakin Hazreti Hüseyin bu durumu kabullenmedi.

Muaviye’nin 680’de ölümünden daha sonra yerine geçen oğlu Yezid, birincil iş olarak Hazreti Hüseyin’in biatını olmak istedi. Hazreti Hüseyin biat ettirilmesine yönelik baskılar artınca durumun kötüye gideceğini anlayarak, aile fertleriyle mayıs 680’de Mekke’ye içten hareket etti.

Mekke’ye gelen Kufeliler ise Hazreti Hüseyin’i şehirlerine davet ederek, Emevilere aleyhinde birlik oluşturmayı teklif etti.

Kufelilerin samimiyetini bilmek istedi

Hazreti Hüseyin daha önce hem babası Hazreti Ali’ye ayrıca de ağabeyi Hazreti Hasan’a aleyhinde ihanetlerine şahit olduğu Kufelilerin samimiyetlerini anlayışlı olmak için amcasının oğlu Müslim bin Akil’i Kufe’ye gönderdi.

Kufe’de 18 bin birey, Müslim’in önünde Hazreti Hüseyin’e biat etti. Fakat sonra Kufeliler ihanet ederek, Emevilerin Müslim’i öldürmesine göz yumdu.

Son gelişmelerden farkında olan olamayan Hazreti Hüseyin, aile fertleriyle Kufe’ye doğru yola çıktı. Hazreti Hüseyin yolda Müslim’in başına gelenleri haber aldı. Ama Müslim’in oğullarının, babalarının intikamını olmak istediklerini söylemesi üstüne yoluna devam etti.

Susuz bırakılması için önlem alındı

Kufe Valisi Ubeydullah bin Ziyad’ın bin askerle gönderdiği Hürr bin Yezid, kafilenin yola devam etmesine izin vermeyerek, Hazreti Hüseyin’e validen yeni emir gelinceye dek Kufe ile Medine aralarında bir yol peşine düşüp takip etmesini söyledi.

Bunun üstüne Fırat Nehri kenarındaki Kerbela Çölü’ne önce Hazreti Hüseyin, sonradan Ömer bin Sa’d ulaştı. Kufe Valisi Ubeydullah, Ömer’e, Hazreti Hüseyin’den Yezid adına biat almasını, huysuz halde suyla bağlantısının kesilmesini emretti.

Biat teklifini kabul etmeyen Hazreti Hüseyin ve yanındakiler, zulme boyun eğmemek için Allah yolunda ölme kararı aldı.

Hazreti Hüseyin ile beraberindeki 32 atlı ve 40 piyade, bölgede kurulan çadırda savaş hazırlıklarını tamamladı.

sonradan Hazreti Hüseyin ve beraberindekiler ile Yezid taraftarları, Kerbela’da aleyhinde karşıya geldi. Ordusunun isyanından çekinen Ömer bin Sa’d, bizzat birincil oku atınca savaş başladı. Savaş meydanında Hazreti Hüseyin kadar çok birey öldü, geriye ehlibeytten başka kimse kalmadı.

Babası Hazreti Hüseyin’den müsade alarak çadırından savaş alanına çıkan 19 yaşındaki Ali el-Ekber, Kufeliler tarafından mızrak ve kılıç darbeleriyle şehit edildi. Kufeliler, Hazreti Hüseyin’in öteki çocukları Cafer ve Abdullah’ı da şehit etti.

Kufeliler teke tek mücadele edemedi

Kahramanca savaşan ve karşısına meydana çıkan herkesi mağlup eden Hazreti Hüseyin ile teke tek uğraş etme cesaretine sahip olmayan Kufeliler, daima birlikte onun üstüne saldırdı.

Aldığı ok ve mızrak darbeleriyle atından yere düşen Hazreti Hüseyin’in başı kesilerek, bedeni atların ayakları altında ezildi. Hazreti Hüseyin ve beraberindekilerin kesik başları Yezid’e gönderildi, cenazeleri ise Beni Esed mensubu El-Gadiriye köylülerince Hair denilen yerde toprağa verildi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here