Keşmir’in tarihi lideri Seyyid Ali Geylani konut hapsinde iken vefat etti

0
12
Keşmir'in tarihi lideri Seyyid Ali Geylani konut hapsinde iken vefat etti
Keşmir'in tarihi lideri Seyyid Ali Geylani konut hapsinde iken vefat etti

Geylani’nin sözcüsü Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Eski Bütün Partiler Hürriyet Konferansı lideri Geylani’nin geç saatlerde, ev hapsinde tutulduğu Srinagar’daki evinde yaşamını yitirdiğini doğruladı.

Cammu Keşmir’in Pakistan ve Hindistan aralarında ihtilafa niçin olan Keşmir bölgesinin Birleşik Milletler kararları gereğince, plebisitle belirlenmesini savunan 91 yaşındaki Geylani’nin, 2010 yılından bu yana hayatının büyük bir kısmını konut hapsinde geçirdiği belirtildi.​​​​​​​​​​​​​​

 BAĞIMSIZLIK YANLISI PARTİLERİ TEK ÇATI ALTINDA TOPLADI

Keşmir’in serbest yanlısı siyasi liderlerinden Geylani, siyasal yaşamına Keşmir Cemaati İslami Partisi içinde başladı.

sonradan partiden ayrılarak “Kışkırtma-i Bağımsızlık” adı verilen ve serbest yanlısı partileri tek çatı altında toplayan Bütün Partiler Özgürlük Konferansını kuran Geylani, hazirana dek konferansın genel başkanlığını ve dağıtılan Cammu Keşmir Yasama Meclisinde de milletvekilliği yapmıştı.

KEŞMİR SORUNU

İngiltere, 1947’de sömürge olarak yönettiği Hindistan’dan çekilirken o dönemde prenslik olan Keşmir, bağımsızlıklarını yeni şampiyon Hindistan veya Pakistan ile birleşme konusunda tercihle karşısında karşıya kaldı.

Nüfusunun yüzde 90’ı Müslüman olan Keşmir halkı, 1947’de Pakistan’a katılmaktan yanlamasına söylev alsa da dönemin prensi, Hindistan ile birleşmeye karar verdi.

Karara, Müslüman Keşmir halkı tepki gösterdi. Pakistan ve Hindistan’ın bölgeye asker göndermesiyle taraflar, 1947’de başta savaştı. İki ülke arasında yeniden benzer nedenle 1965 ve 1999’da savaş çıktı.

Savaşların ardından sağlanan geçici mütareke sonucunda Cammu Keşmir’in yüzde 45’i Hindistan’ın, yüzde 35’i Pakistan’ın kontrolünde kaldı. Bölgenin doğusundaki yüzde 20’lik bir kısım ise sınırdaş Çin’in hakimiyetine verildi.

Birleşik Milletler Emniyet Konseyi (BMGK), 1948’den itibaren aldığı kararlarla Keşmir’in askerden arındırılmasını ve geleceğinin ırk oylamasıyla belirlenmesini öngörüyor.

Hindistan yönetimi, insanlar oylamasına karşısında tutum benimserken, Pakistan, BMGK kararlarının uygulanmasını istiyor.​​​​​​​

KAYNAK: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here