Kıbrıs Rum Kesimi’nde seçimlerin galibi DİSİ

0
35
Kıbrıs Rum Kesimi'nde seçimlerin galibi DİSİ
Kıbrıs Rum Kesimi'nde seçimlerin galibi DİSİ

Oyların yüzde 97’sinin sayılmasından elde edilen sonuçlara tarafından, Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in muhafazakâr Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) yüzde 27,77 oy oranı ile birinci parti olurken, 2016 seçimlerine tarafından yüzde 2,9 oy kaybına uğradı.

Kıbrıs Rum Kesimi’nde dün yapılan parlamento seçimlerinde iki büyük parti olan DİSİ ve AKEL, 2016 seçimlerine tarafından oy kaybederken, fazla sağcı ELAM ise oylarını yüzde 90’dan fazla artırdı.

Rum Yüksek Seçim Kurulu, 554 bin 579 seçmenin bulunduğu ülkede seçimlere katılma oranının yüzde 65,7 olduğunu duyurdu.

Komünist Işçi Halkın İlerici Partisi de (AKEL) yüzde 22,32 ile ikinci parti oldu. Muhalefette olmasına rağmen önceki seçime kadar yüzde 3,3 oranında oy kaybeden AKEL, seçimlerde en büyük hayal kırıklığına uğrayan parti oldu.

Merkez Sağ Demokrat Parti (DİKO), yüzde 11,30 oy oranıyla üçüncü parti olarak parlamentoya girdi. Bölünen DİKO da, 2016’ya göre yüzde 3,2 oy kaybetti.

ELAM OYLARINI YÜZDE 90’DAN POZITIF ARTIRDI

Seçimlerin dördüncü partisi olma yarışı EDEK ile ELAM arasında geçti. Fazla sağcı Ulusal Millet Cephesi (ELAM), yüzde 6,78 oy oranıyla dördüncü olurken, Sosyal Demokrasi Hareketi de (EDEK) yüzde 6,72 ile beşinci parti oldu.

2016 seçimlerinde yüzde 3,7 oy bölge ELAM, bu nedenle yüzde 90’ı aşan oranda artı oy alarak seçimden en kazançlı meydana çıkan parti oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here