Kılıçdaroğlu’ndan İmamoğlu’na aleyhinde yeni atak

0
15
Kılıçdaroğlu'ndan İmamoğlu'na aleyhinde yeni atak
Kılıçdaroğlu'ndan İmamoğlu'na aleyhinde yeni atak

Halk İttifakı’nda cumhurbaşkanı adayı üstüne çoktan tartışmalar başladı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, aday olacağı konuşulan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu Fatih Sultan Mehmet’e benzetti, Kılıçdaroğlu ‘birden artı aday olabilir’ dedi. Özgürlük Gazetesi Yazarı Abdülkadir Selvi, CHP’de yaşanan namzet çatışmasının arkadaki planını yazdı. Selvi’nin yazısından ilgili birim şöyle: 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili olarak FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın programında fazla kayda değer direktifler yaptı.

Ilaç gibi konuştu. Satır araları dahil, Kılıçdaroğlu’nun konuşmasını çok iyi araştırmak gerekiyor. En fazla da Ekrem İmamoğlu’nun kurmaylarını toplayıp, bu mesajları iyi değerlendirmesi gerekiyor.

1- Kılıçdaroğlu, “Bizim adayımızı Halk Müziği İttifakı belirleyecek” dedi. Burada daha önceki beyanlarına tutarsız bir durum yok.

Ama natürel müşterek aday olursa. Bu şerhi neden düştüğümü eksik sonradan anlayacaksınız.

2- “Halk İttifakı liderleri olarak önce ilkelerimizi konuşacağız” dedi.

Bahçeli'den Akşener'e İmamoğlu tepkisi: Korkunç, kahredici bir seviyesizlikBahçeli’den Akşener’e İmamoğlu tepkisi: Dehşet, kahredici bir seviyesizlik

Abdulkadir Selvi yazdı: Akşener’den İmamoğlu’na güçlü destekAbdulkadir Selvi yazdı: Akşener’den İmamoğlu’na güçlü takviye

Meral Akşener'den CHP'li İmamoğlu'na Fatih Sultan Mehmet benzetmesi: Aynı senin gibiMeral Akşener’den CHP’li İmamoğlu’na Fatih Sultan Mehmet benzetmesi: Aynı senin gibi

ÖNCE DEKLARASYON YAYINLANACAK

Burada İmamoğlu’nu sınırlamaya dönük bir manevra var. Çünkü Irk İttifakı enerjik parlamenter sisteme dönüşü savunuyor. Cumhurbaşkanı adayı belirlenirken, kamuoyuna bir deklarasyon yayınlanacak. Lakin önce bu deklarasyonu namzet olacak kişinin kabul etmesi gerekiyor.

Sistem değiştirilerek 2 sene içinde parlamenter sisteme geçileceği, seçilen cumhurbaşkanının yetkilerini başbakana devredeceği, icra yetkisinin hükümette ve başbakanda olacağı, cumhurbaşkanının ise sembolik yetkileri olacağı vaat edilecek.

3- Kılıçdaroğlu’nun “Konuşulacaksa cumhurbaşkanının nitelikleri tartışılmalı” sözlerinin anlamını biliyorsunuz. Tüzük’da cumhurbaşkanı olacak kişinin nitelikleri yer alıyor. Fakat bir de “Kılıçdaroğlu Anayasası” var. Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayıyla ilgili bir profil ortaya koydu.

“Pak biri olacak, vatandaşlar arasında fark yapmayacak, nefsine hâkim olacak, ‘Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmeyeceğiz’ demeyecek. Aday olacak kişinin devleti bilmesi lüzum” dedi.

KRİTİK NOKTA

Bu kriterlerin iki yüzü var.

Birinde Kılıçdaroğlu, kendini betimleme ediyor. Yalnızca “Adı Kemal soyadı Kılıçdaroğlu olacak” demiyor. “Seçilirse ‘Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmeyeceğiz’ demeyecek” sözleriyle ise İmamoğlu’nu maksat alıyor. Bu konuda Kılıçdaroğlu cephesinde ciddi bir hassasiyet oluşmuş durumda. O nedenle birazcık başlamak istiyorum.

Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığını savunanlar, “Ekrem İmamoğlu cumhurbaşkanı seçilirse, 5 yıl her tarafında tüm yetkilerini kullanarak Erdoğan gibi zinde bir başkan olarak ülkeyi yönetir. Ancak biz güçlü parlamenter sisteme dönüşü öneriyoruz. Cumhurbaşkanı seçilen kişi 2 yıl içinde parlamenter sisteme dönüşü sağlayıp, yetkilerini başbakana devretmeli. Kendisi sembolik cumhurbaşkanı olmayı kabul etmesi lüzumlu. İmamoğlu bunu yapmaz. Bu durumda bizim parlamenter sisteme dönüş tezimiz çökmüş olur” diyorlar.

Kılıçdaroğlu’nun “Yani tüm yetkileri aldım dolayısıyla ben cumhurbaşkanlığı süresince bütün yetkileri kullanacağım. Hayır. Siz o yetkileri parlamentoya iade edeceksiniz” sözlerinin hedefi İmamoğlu.

İMAMOĞLU, ENERJIK CUMHURBAŞKANI OLUR

Peki İmamoğlu bu konuda ne düşünüyor?

Edindiğim izlenim, bu değerlendirmelerin Ekrem İmamoğlu’nun da kulağına ulaştığı yönünde. İmamoğlu “Irk bana 5 yıl süreyle ülkeyi yönetme yetkisi verdi. Milletin verdiği yetkiyi neden paylaşayım?” eğiliminde mi? Orasını bilmiyoruz. Bir haksızlık yapmak istemem. Çünkü İmamoğlu bu konuda bir değerlendirme yapmadı.

HER PARTİ KENDİ ADAYINI ÇIKARABİLİR

Daima diyorum, kimse Kılıçdaroğlu’nun siyasi zekâsını küçümsemesin. Şimdiye kadar ağırlıklı olarak Irk İttifakı’nın ortak adayı üzerinde değerlendirmeler yaptık. Kılıçdaroğlu da o yönde konuştu. Lakin dün, “Aniden artı adayımız olabilir” diye bir çıkış yaptı.

Peki bunu ne vakit yaptı? Meral Akşener’in, Ekrem İmamoğlu’nu, “İkinci Fatih” duyuru etmesinden sonradan yaptı.

Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu konusunda bir dayatma ile aleyhinde karşıya kalırsam, karşılıklı namzet formülü suya düşer, birincil tura her parti kendi adayıyla girer, dedi.

Mükemmel bir atak.

Her parti kendi adayını gösterdiği takdirde, CHP adayı olarak Kılıçdaroğlu kendisini mi yoksa İmamoğlu’nu mu namzet gösterir?

KAYNAK: HÜRRİYET

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here