Koca: 1 Haziran’dan itibaren 50 yaş üzerindekilerin aşılanmasına başlanacaktır

0
42
Koca: 1 Haziran'dan itibaren 50 yaş üzerindekilerin aşılanmasına başlanacaktır
Koca: 1 Haziran'dan itibaren 50 yaş üzerindekilerin aşılanmasına başlanacaktır

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının arkasından izah etme yapan Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, aşı programının hızlandırılacağını söyledi. Koca, “1 Haziran’dan itibaren 50 yaş üzeri vatandaşlarımızın da aşılanmasına başlanacaktır” dedi.

Bilim Kurulu toplantısında koronavirüsü (Covid-19) salgınının seyri ve aşı programını değerlendirdiklerini aktaran Fahrettin Koca, “Vatandaşlarımıza olgu sayılarını manâlı ölçüde düşüren kısıtlamalara ve tedbirlere gösterdikleri ahenk için teşekkürler. Olgu sayılarındaki düşüşü daimi kılmak için gayretlerimiz devam edecek” diye konuştu.

“Normalleşme döneminde kısıtlamaların artan bir şekilde azalacağı ama kişisel tedbirlerin öne çıkacağı ve yaygın aşılama ile güçlendirilmiş bir dilekçe hedefliyoruz” diye Koca, aşı programının da hızlanacağını söyledi.

Koca, “1 Haziran’dan itibaren aşılama programımız hızlanmış olacak. Bu kapsamda 1 Haziran’dan itibaren 50 yaş üzeri vatandaşlarımızın da aşılanmasına başlanacaktır” diye konuştu.

Türkiye’nin aşı üretmediğini ama en kısa sürede en fazla aşıyı tedarik ettiğini bildiren Koca’nın açıklamasından satır başları şöyle:

“AŞI ÜRETMEYEN ÜLKELER İÇİNDE EN ÇOK AŞIYI EN KISA SÜREDE TEMİN ETTİK”

Aşı tedarikinin en huzursuz olduğu günlerde dünyanın en seri aşı kampanyalarından birini yürüttük. Aşı tedarikinde son iki ayda bir yavaşlama olsa da bunun Haziran ayıyla birlikte hızlanacağını belirtmiştik. Aşı üretmeyen ülkeler içinde en çok aşıyı en kısa sürede temin eden bir program yürüttük.

“YAKINDA ÖNEMLİ BİR MİKTAR AŞI DAHA ULAŞMIŞ OLACAK”

Fazla yakında kayda değer bir tedarik daha aşı ülkemize ulaşmış olacak. Buradan Çin makamlarına gösterdikleri takviye ve kavrama için teşekkür ediyorum. Bütün girişimlere karşın aramızdaki uzlaşma ve iyi ilişkilerin devamı için karşılıklı büyük gayretler gösterdik.

“30 MİLYON DOZ BIONTECH AŞISININ İLK BÖLÜMÜ BUGÜN GELDİ”

İlk geliştirilen Covid-19 aşısı olan Biontech aşısını da ülkemizde de yürütülen safha 3 klinik çalışmalarının başından beri peşine düşüp takip ediyoruz. Üretim kapasitesi ile ilgili gelişmeler ile birlikte daha önce 27 Aralık 2020’de 30 milyon doz olarak imzaladığımız anlaşmayı geçtiğimiz günlerde 120 milyon doza çıkardık. Haziran ayında 30 milyon doz teslim edilecek olan aşıların ilk bölümü bugün ülkemize ulaştı. Önümüzdeki hafta başında takriben 5 milyon doza yakın aşı daha ülkemize ulaşacak. 50 milyon doz Sputnik aşısının da anlaşmasını imzalamış bulunuyoruz. Böylece nüfusumuzun 3 katını aşan 270 milyon doz aşıyı imza altına almış olduk.

“YERLİ AŞIMIZDA SON AŞAMAYA GELDİK”

Yerli aşımızla ilgili de son aşamaya gelmiş bulunuyoruz. Faz çalışmaları devam eden 3 aşı adayımızdan 1’i insan deneylerinin son safhası olan Safha 3 aşamasına gelmiştir. En kısa sürede Aşama 3 aşılamaları başlayacaktır. Türkiye Sıhhat Enstitüleri Başkanlığımızın liderliğinde yürütülen araştırmalar başarıyla sonuca yaklaşmıştır. Kendi geliştirdiğimiz aşımızın kullanımının da yaklaştığı müjdesini devretmek isterim.

“HER OLUMLU GELİŞMEYİ ELEŞTİRENLER KESINLIKLE OLACAK”

Bütün dünyada çok sıkı koşullarda aşı teminiyle ilgili büyük zorluklar yaşanırken ülkemizin menfaatlerini ve vatandaşlarımızın sağlığını önceleyerek önemli miktarda aşıyı tedarik etmiş bulunuyoruz. Aşı tedariki yavaşladığında sizi ne kadar açık bilgilendirmişsek bugün de bu güzel haberleri aynı açıklıkta takdirlerinize sunuyorum. Her olumlu gelişmeyi eleştirmeye devam edenler kuşkusuz olacaktır ve bu hürmet çerçevesinde kaldıkça haklarıdır da.

“BU YAZ SALGININ YIKICI ETKİSİNDEN KURTULACAĞIZ”

Mevcut gelişmeler ve normalleşme ile ilgili yeni planlarımızla bu yaz salgının yıkıcı etkisinden ülkemizin kurtulacağı açıkça görünür ayla gelmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here