Konya’daki silahlı katliamda hayatını kaybeden 7 kişi alt yandan toprağa verildi!

0
12
Konya'daki silahlı katliamda hayatını kaybeden 7 kişi alt yandan toprağa verildi!
Konya'daki silahlı katliamda hayatını kaybeden 7 kişi alt yandan toprağa verildi!

Konya’da, arasında 2009 yılından bu yandan husumet bulunduğu bahis edilen aileler arasında çıkan kavgada, 7 birey silahlı atak sonucu hayatını kaybetmişti.

Mehmet Altun göre evlerinde tabancayla vurulan Yaşar Dedeoğulları (65), eşi İpek Dedeoğulları (62), çocukları Serap Dedeoğulları (36), Serpil Dedeoğulları (32), Sibel Dedeoğulları (30), Metin Dedeoğulları (45) ve Uzlaşma Dedeoğulları’nın (35) cenazeleri, yapılan otopsinin ardından teslim alınıp, bugün kılınan ikindi namazını müteakip Saraçoğlu Mahallesi’ndeki kabristan önüne getirildi. 

Konya’da evlerine yapılan silahlı başat sonucu hayatını kaybeden Dedeoğlu ailesinin cenazesi Karatay ilçesinde yapıldı. Törene Hak Bakanı Abdulhamit Gül, Numan Kurtulmuş, Konya Valisi Vahdettin Özkan, HDP Benzeşen Başkanı Mithat Sancar, CHP’li vekiller Sezgin Tanrıkulu ve Abdüllatif Şener de katıldı.

Cenaze törenine, AK Parti’den Numan Kurtulmuş ve Hak Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yaşamsal Printer, AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, Kars milletvekilleri Ahmet Arslan, Yunus Kılıç ve Konya Milletvekilleri de katıldı.

BAĞLI YANLAMASINA TOPRAĞA VERİLDİLER

Kılınan ikindi namazının ardından 7 kişinin cenazeleri, emrindeki yandan toprağa verildi. 

NE OLMUŞTU?

Konya’da benzer aileden 7 kişinin evlerinden öldürüldüğü olaya ilişkin 10 birey gözaltına alındı. Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, saldırganın yakalanması için çalışmaların sürdüğü belirtilerek, ”Olayın iki komşu aile aralarında 11 yıldır sürekli anlaşmazlık ve husumetten kaynaklandığı tespit edilmiştir. Eylemin ırkçı korku saikiyle işlendiğine dair iddialar gerçeği yansıtmamaktadır” denildi.

Olay, dün saat 19.00 sıralarında Meram ilçesi Hasanköy Mahallesi Özşahin Sokak’ta meydana geldi. Benzer mahallede oturan K. ailesinin bir bireyi, sözde 2010 yılında Dedeoğulları ailesine ait kedi ile yavrularını alınca iki aile aralarında husumet oluştu. İki aile aralarında en son mayıs ayında kavga çıktı, taraflar karakolluk oldu.
K. ailesinden bir birey, dün Dedeoğulları ailesinin evini gitti. Bu birey, Dedeoğulları ailesinin fertlerine tabancayla alev açtı. Saldırıda Yaşar Dedeoğulları (65), eşi İpek Dedeoğulları (62), çocukları Serap Dedeoğulları (36), Serpil Dedeoğulları (32), Sibel Dedeoğulları (30), Metin Dedeoğulları (45) ve Uzlaşma Dedeoğulları (35) yaşamını yitirdi. İhbar üzerine adrese fazla sayıda polis ve sıhhat ekibi sevk edildi. Gelen ekipler, 6 kişinin bahçede, 1 kişinin de evin içinde cesediyle karşılaştı. Evin bir bölümünde meydana çıkan yangın ise çağrılan itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü.

2010 YILINDA BAŞLAYAN HUSUMET

Saldırının peşinde soruşturma açıldı. Cumhuriyet Başsavcısı vekili ve 3 Cumhuriyet Savcısı tarafından yürütülen soruşturmayla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan izah etme yapıldı. Açıklamada, ölenlerin otopsi işlemlerinin yapılıp, cenazelerinin ailelerine teslim edildiği belirtildi. 

İlk bulgulara kadar olayın komşu iki aile arasındaki önceye dayalı husumete dayandığı değerlendirildiği belirli açıklamada, şöyle denildi:

”Söz konusu husumetin başlangıçta 2010 yılında yargıya intikal ettiği saptanmıştır. Aile bireyleri arasında çıkan ağız dalaşı nedeniyle 12.05.2021 tarihinde başlatılan ve 16 müşteki ve şüphelinin bulunduğu soruşturma zarfında 6 kişi hakkında tutuklama kararı verilmiştir. O durum nedeniyle 2 kişinin tutukluk hali devam etmektedir. 22.05.2021 tarihinde de iki aile aralarında tekrar tartışma çıkmıştır. Olayla ilgili başlatılan soruşturmada 20 müşteki ve kararsız yer almakta olup adli tahkikat devam etmektedir. Dün meydana gelen hadisenin faili olduğu kamera görüntüleri ile değerlendirilen şüphelinin iki aile aralarında 12.05.2021 ve 22.05.2021 tarihlerindeki daha önce yaşanan ve soruşturma konusu olan olaylarda mağdur veya güvenilmez olarak taraf olmadığı anlaşılmıştır.” 
10 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI 
Olayla ilgili 10 kişinin de gözaltına alındığı belirtilmiş açıklamada, ”Benzer aileden 7 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili olarak aralarında olayı gerçekleştiren ve halen yakalama çalışmaları aralıksız değişken dışarıya 10 kişi gözaltına küskün olup, adli işlemler devam etmektedir. Olayın iki komşu aile aralarında 11 yıldır devamlı uyuşmazlık ve husumetten kaynaklandığı saptama edilmiştir. Eylemin ırkçı korku saikiyle işlendiğine dair iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Bu korkunç durum bütün yönleriyle değerlendirilmekte olup, soruşturma özenle yürütülmektedir. öte yandan provokatif paylaşımlarda bulunarak olayı kasıtlı olarak çarpıtan kişiler hakkında soruşturma başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.  

KAYNAK: HABER7

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here