Koronavirüs 1.5 sene daha sonra bitecek

0
41
Koronavirüs 1.5 sene daha sonra bitecek
Koronavirüs 1.5 sene daha sonra bitecek

Geçen sene mart ayından itibaren Türkiye’de görülmeye başlayan ve bambaşka mutasyonlarla çabuk yayılmaya devam eden koronavirüs herkesi tutsak aldı. Halkı evlere hapseden koronavirüsten kurtulmak için uzmanlara kadar takriben 1.5 yıl daha sabredilmesi gerekiyor. 

Sevdiklerimize memnuniyetle sarılmayı, maske takmadan, test olmadan, uzaklık korumadan koyu sohbetlere dalmayı özledik. Hayatı durma noktasına getiren koronavirüs, uzmanlara tarafından bir müddet daha davetli olarak kalacak. Koronavirüsten kurtulmak için bahşedilen tarih ise 2023 yılı başı.

YENİ ZELANDA’DA HAYAT NORMALE DÖNDÜ

Koronavirüs salgını ile ayrı gelişmelere tanıklık ediyoruz. Bir tarafta hayatın büyük ölçüde normale döndüğü Yeni Zelanda, diğer tarafta Kovid-19 ölümlerinin önüne geçilemediği Hindistan. Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington’da düzenlenen rock konserinin fotoğrafları tüm dünyaya yayıldı. On binlerce kişinin mesafe ve maske olmaksızın yan yanlamasına, sevdikleri müziklere eşlik ettiği konserin görüntülerini cümbür cemaat imrenerek izledi. Salgının kontrol altına alınamadığı Hindistan gibi ülkelerde ise virüsün yıkıcı etkisi sürüyor. İkinci dalga sırasında sağlık durumu sistemi çöken Hindistan’da Ganj Nehrin’deki cesetler, pandeminin yol açtığı felaketi akıllara kazıyan görüntülerden yalnızca bir bölümünü oluşturuyor.

ALMANYA’DA SONA GELİNDİ

Deutsche Welle Türkçe’den Stephanie Höppner’in haberine kadar uzmanlar salgının ne zaman sona ereceği sorusuna cevap arıyor. Bugüne değin bu soruya yanıt bulunamazken, kesin olmama karamsarlığa yol açıyordu. Önde gelen Alman virolog ve afiyet uzmanlarının “iyi bir yaz” öngörüsüne şive yapmaya başladıkları andan itibaren, Almanya’da salgında sona gelindiği yönündeki umutlar arttı. Almanya’da salgın verilerini izleyen Robert Koch Enstitüsü’ne (RKI) tarafından, 7 günlük her 100 bin kişide görülen Kovid-19 olgu sayıları 100’ün altına düşüyor. Her gün aşılananların sayısı çabuk artıyor.

YÜZDE 70 AŞILAMA İLE YOKLAMA EVRESİNE GEÇİLECEK

ABD’de de uzmanlar iyimser. John Hopkins Üniversitesi’nden Justin Lessler, Washington Post gazetesine, pandeminin sona ereceği günün öngörülemeyeceğini söylemekle birlikte “aşının galip çıktığı” izleniminin güç kazanmakta olduğunu açıkladı. Beyaz Saray danışmanı virolog Anthony S. Fauci de “Kovid-19 bir salgın olmaktan çıkacak” dedi. ABD’nin sonbahara dek ABD halkının yüzde 70’ini aşılaması halinde salgından, virüsün kontrolü evresine geçileceğini söyledi. Bilim insanları, sürü bağışıklığı için virüse karşısında bağışıklık kazanmış olması gereken nüfus oranının yüzde 60 ila yüzde 70 dolayında olması gerektiği öngörüsünde bulundu. Ama bundan böyle virüsün öngörülenden daha bulaşıcı olduğu biliniyor ve uzmanların çoğunluğu salgının son bulması için insanların yüzde 80’inin aşılanması gerektiğini açıklama ediyor.

MUTASYON BİLİM DÜNYASINI ENDİŞELENDİRİYOR

Virüsün yüzde 30 oranında daha süratli yayılmasına sebep olan İngiltere, Güney Afrika, Brezilya ve Hindistan varyantları da bilim dünyasını endişelendiriyor. Bilim insanlarının hesaplamalarına tarafından bu mutasyonlar ışığında sürü bağışıklığı için aşılanması gerekenlerin oranı yüzde 90’a yükseliyor. Ayrıca özellikle Güney Afrika varyantında, aşıların etkili olma oranının da gerileyebileceği belirtiliyor. Mesela viral vektör temelli olarak AstraZeneca aşısının bu varyanta karşısında ancak yüzde 10 ila 57 dolayında koruma sağlayabildiği, mRNA bazlı Biontech aşısının ise daha etkin olduğu açıklama ediliyor. Ağır olgu ve ölümleri önleyebilen aşıların, virüsün yayılmasını önlemede ne oranda etkili olduğu hemen şimdi bütünüyle bilinmiyor. Bugüne değin yapılan çalışmalar, aşılıların virüsü bulaştırma oranının yüzde 67 ila 94 oranında olduğuna dikkat çekici ediyor. Sürü bağışıklığı için zorunlu aşılanma oranlarına ne dek zamanda ulaşılabileceği öngörülemiyor.

AŞI ELDE ETMEK İSTEMEYENLER BAĞIŞIKLILIĞIN OLUŞMASINA ENGEL

Sürü bağışıklığına ulaşılmasını önleyebilecek mümkün bir öteki etken de aşı olmak istemeyenler oluşturuyor. Örneğin ABD’de aşılananların oranı Nisan ayı ortası itibariyle gerilemeye başladı. İlk aşısını olanların yüzde 8’i ikinci aşı için başvurmadı. Kimi eyaletler aşılanmayı çekilişlere katılım, müze biletleri, yemek yemek ve meşrubat ile özendirme etmeye çalışıyor. Robert Koch Enstitüsü’nün bir araştırmasına tarafından aşı, şahısların aşılanmayı onaylama kararında manâlı bir etmen. Mesela BioNTech-Pfizer ya da Moderna gibi mRNA aşısını olmaya onay verenlerin sayısı, AstraZeneca aşısını olmayı kabul edenlerden yüksek. İleri yaştaki şahısların aşı olmayı kabul etme oranı da daha yüksek. Bu daha genç nüfusun bir bölümünün aşı elde etmek istemeyeceği anlamına gelebilir.

BİR BUÇUK YIL SONRA SALGIN SON BULACAK

Aşıların virüse karşısında yaklaşık 6 ay etkin koruma sağladığı, bir zaman sonra tekrar bir aşının yapılması gerekebileceği belirtiliyor. Ancak uzmanlar, açıklanmış bir zaman sonra salgının ivmesinin yavaşlayacağı, pandamı tanımından çıkacağı görüşünde. Hatta Kovid-19’un mevsimsel virüsler aralarında yerini alacağı, çocuklar aşı olmadıkları müddetçe bir olanak çocuk hastalığına dönüşebileceği öngörüsü dile getiriliyor. Meşhur Alman virolog Christian Drosten, salgının son bulması için yaklaşık bir buçuk sene daha sabredilmesi gerekeceği görüşünde. O noktaya gelebilmek için bir vakit daha önlemlere uyarlamak, keza kendimizi hem de çevremizdekileri virüse karşısında korumak zorundayız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here