Koronavirüse karşısında 3. doz BionTech aşısı ne zaman başlayacak? İşte plan

0
4
Koronavirüse karşısında 3. doz BionTech aşısı ne zaman başlayacak? İşte plan
Koronavirüse karşısında 3. doz BionTech aşısı ne zaman başlayacak? İşte plan

2 doz BioNTech olanların bir doz daha vurulmayacağı sanılırken Sıhhat Bakanı Koca, “2 doz mRNA (BioNTech) aşısı olan vatandaşlarımızın da hatırlatma dozuna ihtiyacı olacak” açıklamasını yaptı. Peki 3. doz ne zaman yapılmalı, cümbür cemaat bu dozu olmalı mı, koronaya aleyhinde sürekli aşı mı olacağız? Bilim Kurulu üyeleri, Hürriyet’ten Meltem Özgenç’e açıkladı:

3’ÜNCÜ DOZ NE SÜRE?

Prof. Dr. Kenan Midilli:

“Normalde cisim bir enfeksiyonla karşılaştığında, onu vücuttan atabilmek ve yenebilmek için şiddeti bir tepki verir. Yendikten daha sonra da şiddetli tepki halini sürekli olmasının kendisine hasar vereceğini bildiği için bu enfeksiyon etkeni yoklama altına alındıktan sonradan gövde her tarafta aşırı tepki halinden normale döner, lakin aynı etkenle yeniden karşılaşma olasılığına karşı bu sefer fazla daha çabuk bir şekilde cevap geliştirebilecek bir bağışıklık belleği oluşturur. Siz o karşılaşmadan ne dek uzaklaşırsanız, verilen tepkinin düzeyi o kadar düşmeye başlar. Yani nedir bunlar, antikorlar ve aktive olmuş “t” hücreleri. Fakat vücudun belirli bölgelerinde antikor üretecek olan hafıza devreye girmek üzere yedekte tutulur. Benzer durum aşı ile uyarılan bağışık yanıtlar için de söz konusudur. Vakit içerisinde antikor düzeyleri düşer. Fakat her yerde karşılaşma halinde çabuk bir şekilde yükselir. Kalan belleğin vereceği yanıtlar enfeksiyonun oluşumunu engellemese bile, enfeksiyonun vücutta büyük zarar ya da vefat gibi umulmayan sonuçlarını çoğu süre engeller. Hakiki hayat verileri (Amerika ve İsrail) bilhassa bağışıklık sistemi daha düşük düzeyde cevap verebilen ileri yaş grupları elde etmek üzere antikor hücrelerinin aşıların etkililiğinin altıncı aydan sonra azaldığını gösterdi. bu nedenle Türkiye’de de belleği tazelemek ve desteklemek için aşıların tesir düzeyini yükseltebilmek için ikinci doz aşıdan 6 ay sonra hatırlatma dozu yapılma kararı alındı.”

HANGİ ÜLKELER YAPIYOR?

Prof. Dr. Zafer Kurugöl:

“Bilhassa İsrail dünyada mRNA aşısını birincil başlatan ve en yüksek oranda, en seri yapan ülke. Fazla kısa zamanda toplumunun büyük bir kısmını aşılama başarısı da gösterdi. Bütün doz aşılama derhal yüzde 63. Toplam aşı oranı ise yüzde 68. Ama buna karşın İsrail’de vaka sayıları artınca ‘ek dozlar yapılsın mı’ konusu gündeme geldi. İlk aldığı karar 50 yaş üstündeki kişilere ikinci dozdan 5 ay sonradan hatırlatma dozu yapmak oldu. Bunun için de 3. doz kampanyası başlattı ve 3. doz kararı bölge birincil ülke oldu. sonradan da bunu 30 yaşa kadar da düşürdü. şu anda bu ülkede iki doz BioNTech olanların yarıdan fazlası 3. doz aşısını oldu. Bu başvuru formu ile çok kısa sürede vakalarda azalma ve ‘R’ değerinin (kişiler arasında hastalığın dağıtım hızı) birin altına indiğini bildirdi. 20 binlere kadar meydana çıkan vaka sayısı kısa sürede 3 binlere dek düştü. Bunun yanına İsrail kapanma da yaptı.

SÜREKLİ AŞI MI OLACAĞIZ?

6 ayda bir aşı olup olmayacağımızı zaman gösterecek. Çünkü Türkiye’de aşısız büyük bir kesim var. Bu kişiler aşı olmadığı müddetçe aşılılara da zarar veriyorlar. Onların hasta olma riskleri büyük ve virüs kaptıktan sonradan varyant ortaya tümdengelim ihtimalleri fazla yüksek. Varyantlardan bir tanesinin bütün aşılara dayanıklı olma ihtimali bile olabilir günün birinde. Tüm bunları önlemek elimizde. Manâlı olan bir kişinin fazla doz aşı olması değil, toplumun asgari yüzde 70’inin aşılı olması. Fakat baktığımızda DSÖ sayfasında Türkiye’de aşılama oranı yüzde 59, tam aşılanma yüzde 46. Bütün aşılanma oranının çocuk nüfus dahil yüzde 70 olması şart.”

EN ERKEN KASIM ARALIKTA BAŞLAR

Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Balık:

“Türkiye’de ilk BioNTech dozları, nisan başında yapıldı. İkinci dozlar ise gecikmeli olarak haziran başında yapılmaya başlandı. İkinci doz tarihini dikkate alırsak ikinci dozdan sonraki 6 ay, kasım-aralık ayına denk geliyor. Dünyada İsrail, Amerika, Kanada, İngiltere gibi ülkelerde 3. doz uygulaması başladı. 6 milyon kişi hemen şimdi hatırlatma dozunu yaptırmadı ancak bunların hemen hepsi Sinovac olanlar. Bu kişiler bir lahza önce ya Sinovac yaptıracaklar ya da BioNtec ile aşılanacaklar.” 

KAYNAK: HÜRRİYET

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here