Koronavirüsle savaşını 222 gün daha sonra kazanan Züleyha hemşire işine döndü

0
9
Koronavirüsle savaşını 222 gün daha sonra kazanan Züleyha hemşire işine döndü
Koronavirüsle savaşını 222 gün daha sonra kazanan Züleyha hemşire işine döndü

Aydın’ın Nazilli ilçesinde, yeni müşteri koronavirüse (Kovid-19) yakalanan hemşire Züleyha Urhan, 222 gün süren tedavisinin gerisinde görevine dönmenin mutluluğunu yaşıyor.

Nazilli Devlet Hastanesi yeni doğan yoğun bakım servisinde çalışan 28 yıllık hemşire Züleyha Urhan, 14 Kasım 2020’de yüksek ateş şikayeti sebebiyle yaptırdığı PCR testi sonucu Kovid-19’a yakalandığını öğrendi.

Benzer gün fenalaşıp durumu ağırlaşan Urhan, yoğun bakıma alındı. Burada 10 gün kalan Urhan sonradan sıradan servise alındı ve 1 ay süren tedavisinin ardından taburcu edildi.

Solunum sıkıntısı yaşayan Urhan, evinde takriben 5 ay oksijen desteği aldı. Bütün 222 gün hastalıkla çaba eden Urhan, iyileşip 24 Haziran’da çok sevdiği işine geri döndü.

AA muhabirine koronavirüsle savaşını anlatan Urhan, başından geçenleri “222 gün adeta yaşamıyordum.” diye özetledi.

Hastalık sürecinde motivasyonunu aralıksız yüksek tutmaya çalıştığını açıklayan Urhan, uzun süre yattığı için birincil zamanlar ayağa kalkamadığın ve yürüyemediğini belirtti.

“Her an vefat korkusunu yaşıyorsunuz”

Yoğun bakım sürecinin fazla fena geçtiğini dile getiren Urhan, şöyle konuştu:

“Ailenizden ayrısınız, bunun vermiş olduğu bir endişe var, onu çok yoğun yaşıyorsunuz. Belirtiler sizin kötüye gittiğinizi gösteriyor. Bunları yaşamak çok kötüydü. Her an ölüm korkusunu yaşıyorsunuz. ‘Acaba düzelir miyim?’ sorusuna yanıt bulamıyorsunuz. Salgının ilk zamanlarında yurt açık havada yolda düşen, yerde yatan vakalar gördük. İnsanlar ayağa kalkamıyorlardı. İşte onların hepsini ben yaşadım. Yere düştüm, ayağa kalkamadım. Nefes alamadım, konuşamadım. Yazarak haberleşmek istiyorsunuz fakat elleriniz tutmadığı için bunu da yapamadım. Sonuçta aylar sonra bu savaştan şampiyon geldim, mesleğime döndüm. Bunun mutluluğunu yaşıyorum.”

Çoğu zaman işe dönemeyeceğini, ayağa kalkamayacağını ve nefes alamayacağını düşündüğünü anlatan Urhan, çalışmaya başladığına hala inanamadığını aktardı.

Urhan, “Çünkü bir daha nefes alamayacağımı düşünüyordum. Hastanede ‘acaba tekrar o küçük ellere dokunabilecek miyim’ diye her gün bunu düşündüm. Fazla şükür bugün buradayım. 222 gün fazla kötü geçti. Yaşamıyor gibiydim. Beni yaşama bağlayan çocuklarımdı.” değerlendirmesinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here