Kovid-19’dan ölen doktorun ailesine ‘ölüm geliri’ bağlandı

0
41
Kovid-19'dan ölen doktorun ailesine 'ölüm geliri' bağlandı
Kovid-19'dan ölen doktorun ailesine 'ölüm geliri' bağlandı

İzmir Tabip Odası, geçtiğimiz yıl meslek yeri hekimi olarak görev yaparken yakalandığı Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden Dr. Muharrem İdiz’in ailesine ölüm geliri bağlandığını bildirdi.

“ODAMIZIN HUKUKİ DESTEĞİ İLE SGK’YE UYGULAMA YAPTIK”

Pandeminin birincil döneminden bu yana koronavirüsünün afiyet çalışanları açısından iş hastalığı kabul edilmesi için mücadele verdiklerini aktaran İzmir Tabip Odası, Dr. İdiz’in ailesine ölüm geliri bağlanmasıyla ilgili süreci şöyle anlattı:

“Dr. Muharrem İdiz, İzmir’de meslek yeri hekimi olarak ödev yapmakta iken, Covid-19 pandemisinin birincil günlerinde hastalığa yakalanmış ve 2 Nisan 2020 tarihinde ölüm etmiştir. Pandeminin birincil döneminden bu yandan, Covid-19’un sıhhat çalışanları açısından meslek hastalığı kabul edilmesi gerektiğini açıklama ettik. İzmir Tabip Odası olarak, bu konudaki hukuki mücadelemizi, pandeminin birincil günlerinde başlattık ve meslektaşlarımızın yakınları adına odamızın yasal desteği ile SGK’na uygulama yaptık. Başvurumuzda, Dr. Muharrem İdiz’in ölümünün meslek hastalığı sonucu olduğunun kabulü ile yakınlarına ölüm geliri bağlanması talep edilmiştir. SGK göre yapılan ilk incelemede, Covid-19’un mesleki bulaşıcı hastalıklar listesinde olmadığı gerekçesiyle dilekçe reddedilmiştir. Sosyal Sigortalar Yüksek Sıhhat Kuruluna itiraz edilmiştir.”

“ÖLÜMÜN IŞ HASTALIĞINA BAĞLI OLDUĞU DEĞERLENDİRMESİYLE VEFAT GELİRİ BAĞLANDI”

“İlgili sıhhat kuruluşlarından ve meslek yerlerinden arşiv istenerek başvurumuz baştan değerlendirilmiştir” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“SGK tarafından yapılan değer biçme sonucunda, ölümün meslek hastalığına emrindeki olduğu değerlendirmesi ile meslektaşımızın eşi ve kızına, iş hastalığına alt ölüm geliri bağlandığı bildirilmiştir. Covid-19 sebebiyle ölüm eden tüm sağlık emekçilerinin durumu aynı çerçevede değerlendirilmelidir. Kamu ya da özel sıhhat kurumu ayrımı yapılmaksızın, Covid-19 nedeniyle ölüm eden sıhhat emekçilerinin yakınlarının mağduriyetinin bir an önce giderilmesi gereklidir. Sağlık Durumu emekçilerinin yakınları, uzun hukuksal süreçlerle aleyhinde karşıya kalmamalı, sosyal emniyet hukukundan kaynaklı aylıkları ivedilikle bağlanmalıdır.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here