Kredi kartı kullanırken dikkat! Bu hataya sakın düşmeyin

0
10
Kredi kartı kullanırken dikkat! Bu hataya sakın düşmeyin
Kredi kartı kullanırken dikkat! Bu hataya sakın düşmeyin
Tatiller, seyahatler, yapılandırma ödemeleri, internetten alışverişler, bol taksitler… Kısacası kredi kartına fazla bir yüklenme laf konusu. Sadece birincil 7 ayda kredi kartıyla yapılan alışveriş 788 milyar lirayı, nakit çekimi ise 77 milyar lirayı buldu. Harcarken iyi fakat işin rengi borç ödemeye gelince değişiyor. Borcu borçla çevirmek de nafile, bu yöntem cepteki deliği büyütüyor. Özetle yönetilemeyen kart borcu daha büyük sorunları beraberinde getiriyor. Peki ne yapmalı?

SINIR KOYUN: Her ay harcayacağınız limiti önceden belirleyin ve bu limite sadık kalın. Çoğu mobil uygulamada kart sınır ayarlama menüsü vardır. Belirlediğiniz limite gelince sizi uyarır ve yaptığınız harcamanın boyutunu o anda görmenizi sağlar.

BÜTÇENİZİ AŞMAYIN: Aylık bütçenizi aşan bir kredi kartı limiti belirlemekten kaçının. Aylık borç miktarınız kazandığınız paradan fazlaysa kredi kartı ödemelerinizde sorun oluşması kaçınılmaz. böylece kredi kartınızın toplam limitini bütçenize uygun bir miktar olarak belirlemenizde menfaat var.

BÜTÜN BİR KISIR DÖNGÜ: Minimum ödeme kısır döngüsü gibi kart borcunu başka bir kartla kapatmak da yapılacak en büyük hatalardan biridir. Bu yöntemle doğrusu borç da kapanmıyor; borç borcu doğuruyor. Eğer böyle bir alışkanlığa sahipseniz bunun farkına vararak bankanızla görüşebilir ve borcunuzu yapılandırmasını isteyebilirsiniz.

AYLIK GELİRE KADAR LİMİT Öncelikle kredi kartı özgürlüğünün hangi durumlarda sona ereceğini ve oluşturacağı olumsuz notun sonraki dönemlerde karşınıza nasıl çıkacağını iyi hesap etmek gerekiyor.

Kart limiti aylık gelirin 4 katıyla sınırlı. Gelir demeç edemeyene rehin sözleşmesiyle bankadaki nakdine tarafindan limit tanımlanabiliyor. Kart, borcunu zamanında tam ödeyenler için hayatı kolaylaştıran önemli bir vasıta. Ama kart borcu vaktinde ödenmeyince koşul değişiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here