Kredi notu benzer kaldı: Türkiye, Benin ve Ruanda ile benzer ligde

0
37
Kredi notu benzer kaldı: Türkiye, Benin ve Ruanda ile benzer ligde
Kredi notu benzer kaldı: Türkiye, Benin ve Ruanda ile benzer ligde

“Yatırım yapılabilir ülke” seviyesinin 4 basamak altında yer alırken, özel şirketler yüzde 9,5 takvim faiz mukabilinde döviz borcu bulabiliyor.

Hukuk ve demokrasiye dair endekslerde 3’üncü dünya ülkeleri ile aynı lige inen Türkiye, ekonomi cenahında da boy kaybetmeye devam ediyor. Büyük fonların ve bankaların bir ülkeye yatırım yapmadan önce dikkat kesildikleri kredi notlarını veren kuruluşlardan biri olan Standard & Poor’s (S&P) Türkiye’ye dair son kararını verdi.

S&P’den yapılan açıklamada  Türkiye için not değişikliğine gidilmeyeceği bildirildi. S&P nezdinde hâlihazırda Türkiye’nin döviz cinsinden kredi notu “B+”, lokal para birimi cinsinden kredi notu ise “BB-” ve kredi notu görünümü ise “hareketsiz”.

TÜRKİYE, BENİN VE RUANDA İLE AYNI LİGDE

Türkiye’nin kredi notunun yatırım yapılabilir ülke” seviyesinin 4 basamak aşağı olduğunu belirten Kronos ekonomi yazarı Turhan Bozkurt, kişiye özel Twitter hesabında, “Yatırımcıların düşünce hocalarından biri olan S&P, Türkiye’nin notunu güncellemedi. Diğer bir ifadeyle notu güçlendirmek için bir sebep göremiyorum çağrıda bulunmak istedi. Türkiye; Bolivya, Kenya, Benin, Ürdün ve Karadağ gibi ülkelerle aynı ligde.” ifadelerini kullandı.
 

Yatırımcıların fikir hocalarından biri olan S&P, Türkiye’nin notunu güncellemedi.
Başka bir ifadeyle notu sağlamlaştırmak için bir sebep göremiyorum demek istedi.
Türkiye Bolivya, Kenya, Benin, Ürdün ve Karadağ gibi ülkelerle aynı ligde. pic.twitter.com/eTORgM99Kn

— Turhan Bozkurt (@TurhanBozkurTV) May 29, 2021
S&P’nin takviminde, Türkiye için bir sonraki değer biçme tarihi 22 Ekim olarak yer alıyor.

KREDİ NOTU NEDİR?

S&P’nin haricinde Fitch ve Moody’s gibi önde gelen kredi sınıflandırma kuruluşları hem ülkelere hem de şirketlerle bankalara anekdot veriyor. Kredi notu ülkelerin ya da şirketlerin borçlanmasında maliyeti belirleyen en kayda değer faktörlerden biri olarak biliniyor.

En iyi not “AAA” iken en güçsüz not “CCC”. Notlar A’ya yaklaştıkça daha ucuza ve uzun vadeli borçlanma imkânına kavuşan ülke ya da şirketler anekdot düştükçe daha fazla faiz ödemek mecburiyetinde kalıyor.

Kredi notu hisse senetleri, bono piyasalarına yabancı anapara çekme kapasitesini de belirliyor. Türkiye 1994’deri daha sonra ilk kere 2013 yılında yatırım yapılabilir ülke” seviyesine çıkmayı başarmıştı.

Fakat hukuk ve demokraside geriye doğru gidişin hızlandığı 2016 yılında bu unvanın kaybeden Türkiye “yatırım yapılabilir ülke” liginden 4 basamak altında.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here