Kripto para yatırımcısı Sırat köprüsünde

0
16
Kripto para yatırımcısı Sırat köprüsünde
Kripto para yatırımcısı Sırat köprüsünde

Son bir haftada yatırımcısına büyük paralar kaybettiren 100 Coin’den 95’inin değeri çakıldı. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailew “Bütün paranızı kaybetmek istiyorsanız kripto paraya yatırın” uyarısı bile yatırımcıları korkutmuyor. Dijital para alanlar Sırat köprüsünde yürümeye devam ediyor.

Türkiye’de 3 milyon kişinin para yatırdığı Coin’ler düşük gelirli vatandaşın umudu oldu. Türk Lirası’ndaki değer kaybına karşısında özellikle gençler kripto para satın alıyor. Devlet denetiminin olmadığı piyasada vatandaşa arabuluculuk eden arabulucu kuruluş skandalları yaşanıyor. Önce Thodex’in sahibi Fatih Faruk Özer 3 milyar dolarlık kripto varlıkla yurt dışına kaçtı. Ardından Vebitcoin yatırımcısına paraları geri veremedi. Son olarak BTC Türk yatırımcıların bilgisini çaldırdı.

BASIT YOLDAN ZENGİN OLMA HAYALİ

Kolay yoldan para kazanma telaşına giren vatandaşların paraları battı. Evini, arabasını hatta dükkanını satarak dijital para alanlar sadece aracı kurumlar üzerinden değil, Tesla’nın sahibi Elon Musk’ın açıklamalarıyla da büyük paralar kaybetti.

118 MİLYAR DOLARLIK ÇAKILMA

Dünyada kripto paralar içinde birincil sırada bulunan Bitcoin 64 bin 500 dolardan geri dönerek 40 bin doların altına dek geriledi. Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk’ın ‘oyuncak gibi oynadığı’ Bitcoin yüzde 14.44 düşüşle 38 bin 803 dolara geriledi. Haftalık kaybı yüzde 32.39 olarak hesaplandı. Bitcoin’in toplam piyasa hacmi de takriben 118 milyar dolar düşüşle 726 milyar dolara geriledi. Bu kayıpla Türkiye’deki her bir yatırımcı 100 liradan 33 lira kaybetti.

2 TRİLYON DOLARDAN 1,8 TRİLYON DOLARA GERİLEDİ

Kripto para piyasalarının ikinci büyük birimi Ethereum’un haftalık kaybı yüzde 32.93, üçüncü büyük birimi Binance Coin haftalık kaybı yüzde 39.64’e ulaştı. Bu gelişmelerle, başta 7 Mayıs’ta 2.5 trilyon doları aştıktan daha sonra geri çekilen bütün piyasalarda toplam hacim, 1 trilyon 816 milyar dolara dek geriledi.

KRİPTO DUYGUSALLIK

Tüm dijital paralarda sert düşüşler yaşanırken yatırımcılar ekonomistlerin uyarılarına sert tepki veriyor. YouTube üzerinden kripto paraların vatandaşa kaybettireceğini anlatan iktisatçılara, “Siz bu işten anlamazsınız. Dolar ve altına yatırım yaptığınız için böyle konuşuyorsunuz” içerikli şehvetli yorumlar yapılıyor.

27 BİN DOLARA DÜŞECEK

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın alım satımlarda kullanılmasını yasaklamasına karşın yatırımcının kripto para duygusallığının altında Coin’lerin birincil ilk önce çok iyi paralar kazandırması yatıyor. Yasal daha aşağı yapısı olmayan kripto para piyasasında kazananlardan çok kaybedenlerin daha fazla olduğuna uyarı çeken uzmanlar, “Coin yatırımcıları kıldan ince kılıçtan keskin sırat köprüsünde yürür gibi faydalanmak zorunda. Kripto paranın lideri Bitcoin’de bile yeni seviye 27 bin dolara değin düşüştür. Ona göre alım satın yapın” uyarısını tekrarlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here