Kültür Bakanlığından bakan yardımcısının filmine 1 milyon lira hibe

0
51
Kültür Bakanlığından bakan yardımcısının filmine 1 milyon lira hibe
Kültür Bakanlığından bakan yardımcısının filmine 1 milyon lira hibe

Filmlerle ilgili değerlendirmeleri yapan Demircan’ın filmine verilen hibeye CHP’li Murat Dikte “AKP, kültür sanat alanında da yandaş kayırmaya devam ediyor” tepkisi gösterdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destek vermeye uygun bulduğu film projeleri arasında Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın danışmanlığını yaptığı bir filmin de yer aldığı ve bakanlıktan 1 milyon TL destek verildiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet gazetesinin haberine tarafından; Kültür ve Turizm Bakanlığının duyurusuna tarafından bu yılın üçüncü destekleme kuruluna uzun metrajlı sinema filmi projesi kapsamında toplam 48 proje takviye talebinde bulundu. Bunlardan 32’si desteklenmeye yerinde bulunmadı, 16’sına yardım verildi. Bu projelere toplam 25 milyon 50 bin TL’lik yardım verildi.

Takviye bölge projeler aralarında Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın danışmanlığını yaptığı Mahi (Üsteğmen Kara Fatma) isimli sinema filmi de bulunuyor. Desteklerin açıklanmasının ardındaki Mahi’nin Senaristi İlknur Bektaş, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’a teşekkür etti. Demircan’ın ziyaretinden bir resim paylaşan Bektaş, “Yıllardır çalışmalarımı bilen, inanan, kültür sanat tarihimizin daha ileri taşınması için desteğini esirgemeyen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Sayın Ahmet Misbah Demircan’ın Mahi filmimizin danışmanı olması bizim için büyük sevinç” dedi.

BAKAN YARDIMCISI ARACILIK ETTİ

Skandalı ortaya çıkaran CHP Milletvekili Murat Dikte, şunları söyledi: “Bu skandal, seçici kurulun tarafsızlığına ve desteğe adalet şampiyon film projelerine de gölge düşürmüştür. Yandaş için her imkanı seferber eden AKP, kültür sanat alanında da yandaş kayırmaya devam ediyor. Filmlerin değerlendirme aşamasında Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, bulunduğu konum itibariyle tüm projelere eşdeğer mesafede durması gerekirken, bütün aksine başvuran projeler arasından birine danışmanlık yapmıştır. Buradan da anlaşılacağı üzere Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, kendi danışmanlığını yaptığı film projesine kaynak sağlanmasına aracılık etmiştir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here