Lena Artık Bak Kadıköy Takımıyla Arama Çalışmalarına Hazır

Lena Artık Bak Kadıköy Takımıyla Arama Çalışmalarına Hazır

ABONE OL
Ekim 22, 2022 21:33
Lena Artık Bak Kadıköy Takımıyla Arama Çalışmalarına Hazır
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Ekibi – BAK Kadıköy’ün arama kurtarma köpeği Lena AFAD tarafından düzenlenen ‘Köpekli Arama Timleri Eğitim Yeterlilik Sınavı’nı muvaffakiyetle geçerek sertifikasını aldı.

BAK Kadıköy, mümkün afet durumlarında acil müdahale çalışmalarına takviye vermesi için şimdi 4 aylıkken sokak köpeği ve Labrador kırması olan Lena’yı sahiplenerek takımına katmıştı. Lena, BAK Kadıköy üyesi ve köpek eğitmeni Cenk Tankal tarafından verilen 2 yıllık eğitimini tamamladıktan sonra AFAD’ın düzenlediği ‘Köpekli Arama Timleri Eğitim Yeterlilik Sınavı’na girdi ve imtihanı muvaffakiyetle geçerek sertifikasını aldı. Bu sertifikayla Lena artık BAK Kadıköy’ün muhtemel afet durumlarında süratli organize olup, acil müdahale etme donanımına sahip eğitimli grubunun arama çalışmalarında misyon alacak.

Lena AFAD tarafından yılda 1 sefer yapılan imtihana eğitmeni Cenk Tankal’la birlikte girdi. Tankal ve köpeği Lena özel olarak hazırlanan parkurda, kurul karşısında tüm etapları muvaffakiyetle tamamlayarak sertifikaya hak kazandılar. İmtihan ‘eğitim’ ve ‘görev’ yeterliliklerine nazaran 2 etaplı gerçekleşti. Eğitim yeterlilik etabında fizikî yeterlilik, ileri itaat ve arama mahareti; vazife yeterlilik evresinde ise gerçek bir olayda arama marifeti ölçüldü. Bahse ait Cenk Tankal şunları söyledi:

TÜRKİYE’DE SERTİFİKALI 38 KÖPEKTEN BİRİSİ DE LENA

“İzmir zelzelesinin çabucak akabinde, liderimiz Şerdil Dara Odabaşı’nın öngörüsü ve talimatıyla Köpekli Arama ünitemizi hayata geçirdik. Eğitimi en uzun ve güç olan köpekler, enkazda ve tabiatta arama köpekleridir zira ileri itaat vermeniz gerekir ve tasmasız, sahibinden başka çalışırlar. Lena çok akıllı bir köpek ve kısa vakitte çok fazla yol katettik onunla. Artık o aldığı bu sertifikayla enkazda ve tabiatta canlı arama köpeği olarak vazife alacak. Şu anda 2 köpeğimiz var: Lena ve Toma. Toma’nın eğitimleri de devam ediyor. Türkiye’de sertifikalı 38 arama kurtarma köpeği var ve bunlardan birisi de Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma takımı üyelerinden Lena.”

Canlı arama köpekleri, afet ve acil durumlarda enkaz altında kalan kazazedeye en yakın noktadan, en kısa müddette ulaşılmasını sağlıyor. Köpekli arama timlerinin canlı arama çalışmalarına katılabilmesi için mevzuata nazaran AFAD tarafından sertifikalandırılması gerekiyor. ‘Köpekli Arama Timi Eğitim ve Vazife Yeterlilik Sınavı’nda başarılı olan kamu kurum ve kuruluşlarından, STK’lardan ve ferdi gönüllülerden timlere, iki yıl geçerli sertifika veriliyor.

ORTA DÜZEY ARAMA KURTARMA SERTİFİKASI’NA SAHİP BİRİNCİ KAMU KURUMU

Kadıköy Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü himayesinde, belediye çalışanlarından ve gönüllülerinden oluşan BAK Kadıköy’ün eğitimli ve uzman grubu tıpkı vakitte 26 Mart 2022 tarihinde AFAD tarafından gerçekleştirilen ‘Orta Düzey Arama Kurtarma Akreditasyon Sınavı’na girmiş ve imtihanı muvaffakiyetle geçerek akreditasyon evrakını almıştı. BAK Kadıköy bu dokümanla olabilecek bir afete AFAD ile birlikte müdahale etme yetkisi alan birinci kamu kurumu olmuştur.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.