Lübnan’da göstericilere alev açıldı: Ölü ve yaralılar var

0
1
Lübnan'da göstericilere alev açıldı: Ölü ve yaralılar var
Lübnan'da göstericilere alev açıldı: Ölü ve yaralılar var

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Şii Emel Hareketi ve Hizbullah destekçilerinin üstüne alev açıldı, olayda fazla sayıda ölü ve yaralının olduğu bilgisi var.

Hizbullah ve Emel Hareketi destekçileri, Beyrut Limanı’nda geçen sene meydana gelen patlamayı soruşturan dominant Tarık el-Bitar’ın yerine başkasının atanması talebiyle Beyrut Yargı Sarayı önüne dürüst yürüyüş için toplandı.

AA’nın bölgedeki muhabirinden alınan bilgiye göre, Beyrut Adalet Sarayı’na içten yürüyüşe geçen göstericilerin Et-Tayyuna mevkiine geldiği sırada bir takım binaların üzerinden alev açıldı.

️حين تكون اذرع ايران في اي دولة تكون نفس المشاهد فيها #العراق#بيروت pic.twitter.com/2y3U7EeyYW

— مازن العراقي…قاهر الذيوول (@m13_iraqi) October 14, 2021

 

Zaman Zaman alev açılmaya devam ediliyor. Gerginlik ile korkunun sürdüğü bölgeye çok sayıda güvenlik gücü intikal etti.

Ordu ile Şii Emel Hareketi milisleri arasında çatışmalar yaşanıyor.

6 ÖLÜ 60 YARALI

Lübnan’da yaşanan şiddetli çatışmalara ilişkin bilanço ortaya çıkmaya başladı. İlk belirlemelere göre yaşananlarda 6 kişi hayatını kaybederken en düşük 60 kişinin de yaralandığı duyuruldu.

Beyrut’taki çatışmalarda şu ana dek 6 birey öldü 60 kişi yaralandı.

Çatışmalar devam ediyor. https://t.co/RSjq9etwE0

— Yaser Emre (@yasiremres) October 14, 2021

ORDU: GÖRDÜĞÜMÜZ SİLAHLIYA ATEŞ AÇACAĞIZ

Lübnan Başbakanı Necip Mikati, öğleden sonradan Merkez Emniyet Konseyi’ni doğaüstü toplantıya çağırdı.

Lübnan Ordu Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, güvenlik güçlerinin silahlı görülen her kişiye alev edeceği belirtildi.

Mikati, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Beyrut’ta herkesi sükunete çağırarak “Sebep ne olursa olsun fitnenin peşinden gidilmemesine davet ediyorum.” ifadelerini kullandı

Bölgede kontrolü sağlamaya çalışan Lübnan Silahlı Kuvvetleri ile gelişmeleri yakından takip ettiğini bildiren Mikati, Şii Emel Hareketi lideri ve Meclis Başkanı Nebih Berri ile de iletişim kurduğunu kaydetti.

BEYRUT LİMANI’NDAKİ PATLAMA

Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos 2020’de patlayıcı maddelerin bulunduğu bir depoda önce yangın çıkmış, gerisinde tüm kenti sarsan fazla enerjik bir patlama meydana gelmişti.

Patlamada 200’ü aşkın kişinin hayatını kaybettiği, 6 binden artı kişinin yaralandığı ve 300 bin kişinin patlama nedeniyle yerinden olduğu açıklanmıştı.

Şİİ ESKİ BAKANLAR, HAKİM BİTAR’I ‘FİTNE’ ÇIKARMAKLA SUÇLUYOR

Şii Emel Hareketinden milletvekilleri Ali Hasan Halil ve Gazi Zuaytir’in avukatları, önceki gün soruşturmayı yürüten başat Bitar hakkında “görevden gücenme” talebiyle dava açmıştı.

Şii eski bakanlar Halil ve Zuaytir, Bitar’ı “Beyrut Limanı patlamasıyla ilgisi olmayan isimleri suçlayarak fitne çıkarmakla” suçluyor.

Bitar ise hakkındaki “görevden darılma” talebi öncesinde, son duruşmaya katılmayan Ali Hasan Halil hakkında gözaltı kararı çıkarmıştı.

Şii Emel Hareketi ve Hizbullah’a mensup bakanlar, baskın Bitar’ın yerine soruşturmaya başkasının atanmasının ısrarı üstüne oluşan stres sebebiyle dün Bakanlar Kurulu toplantısı yapılamamıştı.

KAYNAK: HABER7

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here