Lübnan’dan Suriye üzerinden Darı ve Ürdün’den enerji ithalatı girişimi

0
6
Lübnan'dan Suriye üzerinden Darı ve Ürdün'den enerji ithalatı girişimi
Lübnan'dan Suriye üzerinden Darı ve Ürdün'den enerji ithalatı girişimi

Lübnan resmi haber ajansı NNA’da yer alan habere göre, Dışişleri Bakanlığı görevini vekaleten yürüten Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Zeyne Aker’in yanı sıra Maliye Bakanı Gazi Vezni, Enerji Bakanı Rimun Gacar ve Güvenlik Genel Müdürü Abbas İbrahim’den oluşan üst seviye bir heyet, ülkenin enerji ithalatı arayışları dahilinde Şam’da temaslarda bulundu.

Darı’dan gaz ve Ürdün’den elektrik akımını Suriye topraklarından Lübnan’ın kuzeyine ulaştırma konusunu koyulmak üzere Şam’da bulunan Lübnan heyeti, Esed rejiminin Dışişleri Bakanı Faysal el-Mikdad, Petrol ve Maden Kaynakları Bakanı Bessam Taame ve öteki bir takım isimlerden oluşan kişilerle buluşma yaptı.

Şam’daki Dışişleri Bakanlığından gerçekleştirilen toplantının netice bildirgesinde ise Lübnan ve Suriye’nin içinden geçtiği baskı şartların ele alındığı ve bilhassa de elektrik ile gaz konularının masaya yatırıldığı açıklama edildi.

Lübnan heyetinin, Mısır’dan gaz ve Ürdün’den de elektrik akımının Suriye toprakları üzerinden ülkenin kuzeyine ulaştırılması talebinde bulunduğu aktarılan bildirgede, “Esed rejiminin de bu talebi gönül rahatlığıyla karşıladığına” sinyâl edildi.

Bildirgede ayrıca, iki ülke arasında oluşturulacak iki taraflı bir takım üzerinden teknik konuların görüşülmesi için tarafların mutabık kaldığı kaydedildi.

– ÜLKEDEKİ ELEKTRİK KRİZİ VE ABD’NİN GİRİŞİMİ

Lübnan’da döviz likidite sorunu nedeniyle elektrik santrallerine akaryakıt tedarik etmekte güçlük yaşanırken ülke genelinde birkaç aydır günlük enerji kesintileri 20 saati buluyor.

Lübnan Elektrik Kurumunun hizmet veremediği saatlerde vatandaşlara elektrik sağlayan mahalle jeneratörlerinin sahipleri, Merkez Bankasının düşük kurdan sağladığı akaryakıtı piyasada bulamadıkları ve karaborsadan yanına varılmaz pahada fiyatla satın aldıkları gerekçesiyle faturaları da ona göre yüksek tutuyor.

Merkez Bankası, 12 Ağustos itibarıyla uygulanmak üzere akaryakıta sağlanacak döviz kredilerinin devlete ait kur yerine piyasadaki serbest kur (karaborsa) üzerinden hesaplanacağını ve bu vesile ile mazot sübvansiyonunun kaldırılacağını açıklamıştı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, 19 Ağustos’ta Darı gazı ve Ürdün elektrik akımının Suriye üzerinden ülkesine ulaştırılması konusunu ABD’nin Beyrut Büyükelçisi Dorothy Shea ile ele almıştı.

Lübnan Cumhurbaşkanlığının yazılı açıklamasına kadar Shea, ABD yönetiminin, Ürdün’den Lübnan’a elektrik getirilmesi konusunda Beyrut yönetimine takviye etmeye karar verdiğini Avn’a iletmişti. Shea, Darı’dan miktar edilecek gazla Ürdün’de elektrik üretileceğini ve bu elektriğin Suriye üzerinden hatlarla Lübnan’a getirilebileceğine muhabere etmişti.

KAYNAK: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here