Madımak Katliamı’nın 28. yılı… Katledilen 35 birey Madımak Oteli önünde anıldı

0
23
Madımak Katliamı'nın 28. yılı... Katledilen 35 birey Madımak Oteli önünde anıldı
Madımak Katliamı'nın 28. yılı... Katledilen 35 birey Madımak Oteli önünde anıldı

Ayhan ile AK Parti Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Cem Vakfı Genel Başkan Vekili Süleyman Hoş, sivil toplum örgütü temsilcileri, halk kurum ve kuruluşlarının müdürleri, Sivas Valiliği önünden yürüye yürüye, İl Özel İdaresi Bilim ve Kültür Merkezine dönüştürülen eski Madımak Oteli binasına geldi.

Vali Ayhan ve beraberindekiler, olaylarda yaşamını yitirenlerin isimlerinin yazılı olduğu anı köşesine karanfil bıraktı.

Ayhan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Anadolu’nun birlik ve dirlik yurdu Sivas’ta 28 yıl önce müessif bir durum ortaya çıktığını söyledi.

Yaşananların acı olduğunu vurgulayan Ayhan, “Bu acı hepimizin, Sivas’ımızın ve bütün insanlığın iki taraflı acısıdır. Bu topraklarda karanlık eller her daim kini, nefreti, zulmü ekmeye çalıştılar. 28 sene önce de Sivas’ımızda da böyle bir girişimde bulundular. Oysa o dönemdeki şartlara baktığımızda biliyorsunuz karanlık eller, provokasyonlarla Türkiye’nin bambaşka yerlerinde bu sahneleri icra etmeye çalıştılar.” dedi.

“BU TASA HEPİMİZİN DERDİ, BU ACI HEPİMİZİN ACISI”

Ayhan, yaşanan acının insanları ayrıştırmadığını, birleştirdiğini ve bütünleştirdiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Bazı kesimlerde bunun üzerine farklı ötekileştirici dil kullanılsa da toplumun kahir ekseriyeti bu acı üzerine birliğimizi, beraberliğimizi daha da pekiştirmiş oldu. İnşallah bu her zaman devam edecektir. Özellikle şunu betimlemek istiyorum ancak bu topraklar, Pir Sultan Abdalların, Aşık Veysellerin, Aşık Ruhsatilerin memleketi. Sevgiden, hoşgörüden başka hiçbir şeyin mırıldanmadığı bir şehir. Bu toprağın insanları da bu cümleler üzerine, zevk ve sevgi üzerine fikirler yapı ettiği için, bu şehirden o kadar bir şeyin beklenilmesi doğru yok. Maalesef fakat bu durum burada ortaya çıktı. Bu olayın en büyük mağduru kim? Şüphesiz ölüm eden vatandaşlarımız ve aileleri. Onlara öncelikle Allah’tan rahmet deliyorum, mekanları cennet olsun.”

En büyük mağdurlardan birinin de Sivas ve Sivas halkı olduğunu ifade eden Ayhan, “Atatürk’ün ‘kesin büyük kasaba’ olarak dillendirdiği ve bu şehre gelerek, halkın coşkuyla karşıladığı bu büyük kasaba kesin bir şehirdir. Böyle bir olayın olması can sıkıcı olmakla birlikte bu şehre de asla mal edilmemesi gerektiğini de bilhassa tasvir etmek istiyorum. Bu dert hepimizin derdi, bu acı hepimizin acısı, bu acı insanlığın acısı ve Sivas’ımızın acısı. Dolayısıyla bizim de yapmamız gereken birlik ve beraberliğimizi, sevgiyi, hoşgörüyü ekmektir. Bunun üzerine de geleceğimizi kurgulamaktır. Planlar mutlaka devam edecektir, buna katiyen fırsat vermeyeceğiz.” diye konuştu.

İL DIŞINDAN YOĞUN KATILIM

Ayhan, bugün de 28 yıl önce yaşanan olayı defalarca birlikte olumsuzluğa meydan vermeden, birliği ve beraberliği pekiştirerek anacaklarını dile getirdi.

Kutlama etkinliğine il dışından yoğun bir katılım olduğunu aktaran Ayhan, “Geçen sene kısıtlamalar vardı, ondan dolayı dar bir katılımla kutlama programı icra edilmişti. Bu sene bir kısıtlama değil, cümbür cemaat gelebilir. Misafirlerimize ilk kez güzel geldiniz diyorum. Sivas onları en hoş şekilde ağırlayıp, en güzel şekilde uğurlayacaktır. Birleştirici, bütünleştirici bir dil kullandıkları için tertip komitesine teşekkür ediyorum. Ama maalesef arada böyle ötekileştirici, ayrıştırıcı bir dil kullanılmaktadır. Bunun da önüne geçmelerini özellikle istirham ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“BİZİM İNANCIMIZDA KİBİR, ŞİDDET VE CEBRE YER YOKTUR”

Cem Vakfı Genel Başkan Vekili Süleyman Güzel ise 28 sene önce yaşanan olayın hafızalara kazındığını söyledi.

Pir Sultan Abdal’ın “Gelin canlar bir olalım” cümlelerini anımsatan Hoş, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Pir Sultan Abdal felsefesini benimseyen canların bu şekilde katledilmeleri fazla acı bir olaydır. Bizim inancımızda kibir, baskı ve cebre yer yoktur. Hiçbir canlı farklılıklardan nedeniyle yaşamından koparılmamalıdır. Dil, din, ahali ayrımı yapmadan birlik, birliktelik, barışma ve rahatlık içerisinde özgürce yaşayabileceğimiz bir toplum diliyoruz. Bugün burada andığımız canları 28 yıl önce kaybetmiş olmamız, Çorum’da, Erzincan Başbağlar’daki olaylar hep aynıdır. Umut ederiz ancak ülkemizin birliği, bütünlüğü bozulmasın. Burada hayatlarını kaybeden canları rahmet ve şükranla anıyorum.”

sırası gelmişken polis ekipleri, kent girişlerinde güvenlik tedbiri aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here