Malezya ve Ürdün menşeli derilere tedbir

0
15
Malezya ve Ürdün menşeli derilere tedbir
Malezya ve Ürdün menşeli derilere tedbir

Malezya ve Ürdün Haşimi Krallığı menşeli-çıkışlı yapay cilt ithalatı için soruşturma açılması ve bu ürünler için dampinge karşısında önlem uygulanması kararlaştırıldı.

Ticaret Bakanlığının “İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ”i Devlete Ait Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna tarafından, Malezya ve Ürdün Haşimi Krallığı menşeli-çıkışlı “yalnız, poliüretanla kaplanmış, sıvanmış veya lamine edilmiş dokumaya elverişli suni ve sentetik liflerden metrekare ağırlığı 150 gramı geçen dokunmamış mensucat” ve “yalnız, dokumaya kullanışlı maddelerden mesnedi yer alan, metrekare ağırlığı 150 gramı geçen deri taklitleri” tanımlı koagüle suni cilt ithalatında resen yapılan incelemeler sonucunda önlemlerin etkisiz kılınmasına karşısında soruşturma açıldı.

Bu kapsamda, Çin Insanlar Cumhuriyeti menşeli koagüle yapay cilt ithalatında dampinge karşısında tedbir uygulanırken, bu önlemin Malezya ve Ürdün üzerinden yapılan ithalat ile etkisiz kılındığına karşın resen yapılan değerlendirmeler üstüne Bakanlık tarafından inceleme başlatıldı.

İncelemeler sonucunda Malezya ve Ürdün menşeli-çıkışlı ürünler için önlemlerin etkisiz kılınmasına karşı soruşturma açılmasına, soruşturma konusu eşya ithalatının Çin Irk Cumhuriyeti menşeli ithalatta uygulanan dampinge karşı tedbir tutarında teminata bağlanmasına karar verildi.

Bu ürünler için dampinge aleyhinde önlem tutarı kilogram başına 1,9 dolar olarak uygulanacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here