Malezya’nın yeni Başbakanı İsmail Sabri Yakub oldu

0
4
Malezya'nın yeni Başbakanı İsmail Sabri Yakub oldu
Malezya'nın yeni Başbakanı İsmail Sabri Yakub oldu

Ülke basınındaki haberlere kadar, Kuala Lumpur’daki kraliyet sarayı Istana Negara’dan yapılan açıklamada, Malezya Kralı Sultan Abdullah Şah’ın, İsmail Sabri’yi ülkenin yeni başbakanı olarak atadığı bildirildi.

Malezya’da eylülde yapılacak güven oylamasında çoğunluğu sağlayamayacağını öngördüğü için başbakanlıktan istifa eden Muhyiddin Yasin’in yerine atanan İsmail Sabri’nin yarın yemin ederek görevine başlaması bekleniyor.

İsmail Sabri Yakub kimdir?
Siyasi kariyerine 2004’te Birleşmiş Malay Ulusal Örgütü (UMNO) partisinden milletvekili seçilerek başlayan İsmail Sabri Yakub, eski Başbakan Necip Rezak döneminde sırasıyla Gençlik ve Spor, İç Ticaret, Tarım ve Kırsal ve Bölgesel Yeniden Yapılanma Bakanlığı yaptı.

61 yaşındaki İsmail Sabri, Muhyiddin’in başbakanlığında Savunma Bakanı olarak kabineye girdi ve 7 Temmuz’da Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirildi.

Bakanlığı döneminde uyguladığı yeni alıcı koronavirüs (Kovid-19) kısıtlamalarının salgınla mücadelede etkin olmasıyla birlikte İsmail Sabri’nin adı öne çıktı.

Malay milliyetçiliğini savunan İsmail Sabri bundan önce, ülkedeki Malayların diğer ırksa gruplar karşısında ekonomik menfaat sağlaması gerektiğine karşın söylemleri nedeniyle tepki çekmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here