Market ve AVM’lerde yeni dönem başlıyor: Yasaklanıyor

0
8
Market ve AVM'lerde yeni dönem başlıyor: Yasaklanıyor
Market ve AVM'lerde yeni dönem başlıyor: Yasaklanıyor

Geçmişte de gündem olan üç büyük paketin çalışmaları yaz boyu sürdü. Bu hukuki çalışmalara bundan başka Maliye Bakanlığı’nın paketi eklenecek. Yeni dönemde Haller, AVM’ler, Kooperatifcilik, OSB düzenlemesi gibi esas yasalar tartışılacak.

Edinilen bilgiye takriben, Ticaret Bakanlığı yaz boyunca milletvekillerini de eğlence ederek, aylardan beri tartışma konusu olan üç eskiz metni tekrar masaya yatırdı.

Sektör temsilcileri ve konunun uzmanlarının da katıldığı toplantılarla, Haller Taslağı, AVM Taslağı ve Kooperatifcilik Taslağı üzerindeki çalışmalar son aşamaya getirildi. 3 sektörde esas düzenlemeler taşıyan bu metinlerin 1 Ekim’de TBMM’ye sevkedilmesi planlanıyor.

ÖNCELİK EKONOMİ

Keza, enerji piyasası düzenlemeleri, KOBİ ve Organize Sanayi Bölgeleri’nin işleyişiyle ilgili yaşanan sorunların ortadan kaldırılması için de araştırmalar yapıldığı belirtiliyor.

İŞTE ÇALIŞILAN METİNLER

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine kadar; Define ve Maliye Bakanlığı’nın piyasaların düzenlenmesi amacıyla yaptığı pakette, yeni dönemin en kayda değer başlıklarından olacak. sosyal ağ ve spor taslaklarının açık havada TBMM’nin yeni dönem düzenlemelerinin büyük çoğunluğu ekonomik başlık içerecek. Daha önce kamuoyunda tartışılan düzenlemeler özetle şu başlıkları içeriyor…

AVM TASLAĞI

Taslağa kadar 100 binden artı nüfusa sahip ilçelerde maksimum 20 bin metrekare brüt kiralanabilir alan düşecek şekilde AVM açılabilecek. Bir AVM’nin herhangi bir AVM ile arasında kapıdan kapıya asgari 5 bin metre mesafe olacak.

Zincir marketler yalnızca nüfusu 2 binden artı olan belediye sınırları içinde açılabilecek. Minik esnafı gözetmek için zincir marketlerde bazı ürünlerin satışına yasaklanmış getirilecek. Zincir marketler, pazar günleri saat 11.00’den önce açılamayacak.

E- TİCARET

Pandemi döneminde artan bu şirketlerin tescil altına alınması, vergilendirilmesi ve sürdürülebilir olmalarının sağlanması için altyapı kuralları oluşturulacak.e-ticaret şirketlerinin uluslararası alana açılması kolaylaştırılacak. KOBİ’lerin desteklenmesi sürecinde, bu şirketlerin alacaklarının bankalara güvence gösterebilmesine olasılık sağlayacak düzenlemelere yer verilecek. Böylece, KOBİ’lerin alacakları bir nevi sigorta görevi üstlenecek.

HAL YASASI

YILLARDAN BERI bir türlü çıkartılamayan Haller Yasası baştan gündem olacak. Miktar zinciri, tarladan sofraya uygun ulaşım sisteminin kurulması ve yiyecek enflasyonunun önlemesiyle ilgili düzenlemeler yer alacak. Hallerdeki mahsul çeşitliliği artırılacak, modernizasyonu yapılacak ve altyapısı yenilenecek.

KOOPERATİFLER

Kooperatifçilik Kanunu tamamen değiştirilecek. Kooperatif şirketlerinin piyasada kalabilmesi ve güçlenmesine ilişkin altyapılar düzenlemeleri yapılacak. Kooperatif işletmeciliği, hane halkının üretime sokulması, yöresel kooperatiflerin güçlendirilmesiyle ilgili düzenlemelere yer verilecek.

Kooperatiflere aidat avantajının getirilmesi, hallerde kooperatif ürünlerine öncelik tanınması, kooperatiflerdeki istihdamın desteklenmesi gibi konular yer alıyor. Kooperatif denetimleri, akraba kayırmacılığının ortadan kaldırılması, şubeleşme gibi sorunlara da çözüm getirilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here