Marmara Depremi’nin üzerinden 22 sene geçti

0
7
Marmara Depremi'nin üzerinden 22 sene geçti
Marmara Depremi'nin üzerinden 22 sene geçti

17 Ağustos 1999’da saat 03.02’de 7,4 büyüklüğünde meydana gelen ve 45 saniye süren Marmara Depremi, Kocaeli, Sakarya, İstanbul, Düzce ve Yalova’da yıkıma yol açtı.

TBMM Yer Sarsıntısı Riskinin Araştırılarak Yer Sarsıntısı Yönetiminde Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi̇ Nedeniyle Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu’nun Temmuz 2010 tarihli raporuna göre, depremde 17 bin 480 birey hayatını kaybetti, 43 bin 953 birey yaralandı. Takriben 200 bin kişinin evsiz kaldığı, 66 bin 441 ev ve 10 bin 901 meslek yerinin yıkıldığı depremden 16 milyona yakın kişi değişik düzeylerde etkilendi, 285 bin 211 ev ve 42 bin 902 iş yerinde zarar tespit edildi.

İSTANBUL’DA EN FAZLA ZARAR AVCILAR’DAYDI

Marmara Depremi’nde İstanbul’da 454 kişi yaşamını yitirdi. Yalova, Düzce ve Gölcük’ten kentteki hastanelere getirilen yaralılardan hayatını kaybedenlerle bu rakam 981’e çıktı.

İstanbul’da 1880 kişinin yaralandığı depremde, 41 bine yakın ev ve meslek yerinde zarar oluştu, 18 bin 162 ev orta ve ağır şiddetteki zarar yüzünden oturulamaz ışık halkası geldi.

İlde 3 bin 171 okuldan 820’si hasar gördü. Bunlardan 118’inde orta, 13’ünde ağır zarar belirlendi. İstanbul’daki 10 bine yakın ulus binasının 1137’sinde az, 387’sinde orta, 37’sinde ise ağır zarar oluştu.

Depremden İstanbul’da en fazla Avcılar zarar görürken, ilçede 270 birey hayatını kaybetti, yüzlerce birey de yaralandı. 1823 konut ve 326 meslek yerinin yıkıldığı veya ağır hasar gördüğü ilçede, 5 bin 106 konut ve 872 iş uygun orta hasar, 3 bin 685 ev ve 461 meslek yerinde de hafif zarar meydana geldi.

YARALAR SARILDI

Bakanlıklar ile TOKİ ve öteki kurumların iş birliğinde yapılan kentsel mutasyon çalışmalarıyla depremin yaraları büyük oranda sarıldı.

Marmara Depremi’nde yıkımın yaşandığı kentlerde, TOKİ, belediye ve özel sektör göre deprem yönetmeliğine uygun binlerce yeni ev inşa edildi.

Öncelikle okullar ve hastaneler gibi halk binaları olmak üzere hafif hasarlı binalar depreme karşı güçlendirildi.

Bazı illerde depremzedeler, daimi konutların üretim sürecinde kurulan prefabrike evlerde hayatını sürdürdü.

KOCAELİ’DE DEPREMİN İZLERİ SİLİNDİ

Binlerce insanın yaşamını yitirdiği, ev ve meslek yerinin yıkıldığı Kocaeli, 22 yılın arkasında facianın acı izlerinden uzaktan bir gösterme ortaya koyuyor.

Depremde en ağır yıkımın yaşandığı kent olan Kocaeli’de deprem yönetmeliğine yerinde binlerce yeni ev yapıldı.

Sismolojik İzleme ve Yer Sarsıntısı Eğitim Merkezinde yer sarsıntısı anı ve sonrasında yapılması gerekenler konusunda verilen eğitimlerden şimdiye değin yaklaşık 95 bin birey faydalandı.

Yeşil bölge oranının 11 kat artırıldığı kentte, SEKA Kağıt Fabrikası alanında Türkiye’nin en büyük endüstriyel dönüşümlerinden biri gerçekleştirilerek Seka Park kuruldu.

Felaket ve Acil Koşul Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü meslek birliğiyle hazırlanan “Kocaeli İli Facia Zararlarının Azaltılmasında Akıllı Şehir Uygulaması Projesi” dahilinde “acil müdahale” ve “erken uyarı” sistemi kurulması için incelemeler devam ediyor.

İmzalanan protokolün arkasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi göre işletilen 31 deprem istasyonunun yanında AFAD göre 10 istasyon daha kuruldu.

Kocaeli’de ayrı noktalara kurulan 41 zelzele kayıt istasyonundan elde edilen verilerle zelzele haritaları ve master planlar hazırlanıyor, tehlikeli alanlar izleniyor.

Kocaeli, Türkiye’nin ihracat hedefine en dinç katkıyı veren iller arasında yer alıyor

Limanları ve imal tesisleriyle Türkiye’nin milletlerarası ticaretinde kayda değer yere sahip olan Kocaeli, depremin peşinde geçen 22 takvim süreçte ihracatını büyük oranda artırdı.

Dünyayı etkisi altına bölge Kovid-19 salgınına karşın geçen sene ihracatta üstteki sıralarda yer almayı başaran Kocaeli, geçen sene 184 ülke ve bölgeye 12,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

İstanbul ve Kocaeli sanayisine olan stratejik yakınlığı dolayısıyla deniz taşımacılığında kayda değer merkez haline gelen İzmit Körfezi’ndeki limanlarda taşınan ağırlık miktarı da her geçen gün artıyor.

Türk imalat sanayisinin takriben yüzde 15’ine konut sahipliği yapan şehir, Türkiye’nin bu sene için belirlenen 200 milyar dolarlık ihracat hedefine en güçlü katkıyı veren iller aralarında yer alıyor.

SAKARYA

Marmara Depremi’nde büyük facia yaşanan Sakarya da bu süreçte hem şehirsel dönüşüm ayrıca de sanayideki hamleleriyle başarılara imza attı.

Facia sonrası başlatılan çalışmalarla Camili, Korucuk ve Karaman mahallelerinde valilik ve devlete ait kurumların da içerisinde yer aldığı “yeni ikâmetgâh bölgesi” oluşturuldu.

TOKİ tarafından zelzele yönetmeliğine uygun inşa edilen konutlarda güvenle yaşamlarını sürdüren vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesince yapılan Yenikent Park, Yenikent Kültür Merkezi ve Korucuk Park gibi sosyal donatı alanlarında neşe saçan vakit geçiriyor.

Çok katlı binalara ruhsat verilmeyen, olası depremleri en düşük kayıpla atlatabilmek nedeniyle yatay kentleşme modeli yürütülen kent, şehirsel dönüşümde de Türkiye’ye örnek oluyor.

Erenler ilçesinde Yenimahalle ve Küpçüler mahallelerinde 666 dönüm alan üstünde yürütülen ve 9 etaptan oluşan “Erenler Belediyesi Şehirsel Dönüşüm Projesi” kapsamında yıkılan konutların yerine yenileri yapılarak hak sahiplerine teslim ediliyor. Belediye bütçesiyle etap üçgenin taban olmayan kenarı gerçekleşen projede, ev yapımı için incelemeler devam ediyor.

Olası afetlere hazırlıklı olunması amacıyla Büyükşehir Belediyesince kente Facia Koordinasyon Merkezi (AKOM) kazandırıldı. Yaklaşık 9 büyüklüğündeki depreme dirençli inşa edilen AKOM, mümkün bir afet durumunda şehrin kriz merkezi olarak hizmet sunacak.

ŞEHİR EKONOMİSİ KATLANARAK BÜYÜDÜ

Sakarya’da sanayici ve yatırımcılara sağlanan teşviklerle iş dünyası da az kalsın ayağa kaldırıldı.

Depremde büyük yıkımın yaşandığı kentlerden biri olan Sakarya, 2019 yılına kadar gerçekleşen yatırım ve teşviklerle ihracatını 180 milyon dolarlardan takriben 6 milyar dolara çıkardı.

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle geçen yıl yüzde 25’lik kayıp yaşayan Sakarya ihracatı, seneyi 4,5 milyar dolar seviyesinde kapattı.

Kentte 1999 yılında bir olan organize sanayi bölgesi sayısı, bu vakit kapsamında 11’e ulaştı. Kentte, 5 organize sanayi bölgesinin kurulması için incelemeler devam ediyor.

Depremin yaralarını saran kent, 22 yılda ekonomisini onlarca katladı.

Türkiye’nin otomotiv ihracatında lokomotif şehirleri aralarında bulunan Sakarya, yaptığı dış satımlarla ülke ekonomisine zor katmayı sürdürüyor.

Karasu ilçesinde 1995’te temeli atılan ve 2017 yılında hizmete açılan Batı Karadeniz’in en büyük limanlarından Karasu Limanı da kentin ihracatına katkı sunuyor.

Limanda Ukrayna’nın arkasından Romanya’ya başlayan Ro-Ro seferleriyle kent ve ülke ihracatına daha fazla katkı sunulması hedefleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here