Mars’ta yaşamı bulmaya hiç olmadığı kadar yaklaşıldı

0
6
Mars’ta yaşamı bulmaya hiç olmadığı kadar yaklaşıldı
Mars’ta yaşamı bulmaya hiç olmadığı kadar yaklaşıldı

Acilen sadece NASA, Avrupa Birliği Uzay Ajansı ve Çin gibi ülkeler Mars gezegeninde çalışmalar yapıyor. Oysa tümü kızıl gezegenin yüzeyine iniş gerçekleştiremiyor.

Şimdilik yalnızca NASA ve Çin Uzay Ajansı buraya başarılı bir iniş yaptı. NASA’nın Curiosity ve Perseverance araçları ile Çin’in Zhurong arabulucu bu gezegende sürekli olarak hayat bulmaya çalışıyor. Gelen son detaylara tarafından hiç olmadığı dek buna yaklaştılar.

Bilim insanları göre yapılan araştırmalarda metan salınımı gözlendi. 2012 yılından beri 6 defa ortaya meydana çıkan bu metan salınımı aslına bakacak olursak yaşamın en kayda değer belirtilerinden bir her birine. Mikropların sindirim sürecinde salgıladığı bu cins gazlar Mars’ta tespit edildi.

Bu gazlar baştan sona kızıl gezegende yaşam olma ihtimali gitgide artarak arttı. Metan salınımının yıllar içerisinde 5 defa saptama edilmesi bilim insanlarını heyecanlandırdı. Özellikle Curiosity aracının hemen yanında böyle bir saptama yapılması çok daha fazla heyecan yarattı.

Yapılan çalışmalara bakıldığında Mars’ta hayat arayışına karşın kayda değer bir kaynak olma ihtimali ortaya çıktı. Metan gazının tespit edilmesi ve konumu ile ilgili incelemeler makale şeklinde hazırlandı. Bilim insanları bu konuda anlaşmaya varılmış olursa yaşam bulma faaliyetleri metan gazı üstünde yoğunlaşarak. Gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here