Mehmet Acet sufleyi verdi: Yeni müjdelere hazırlık olun

0
10
Mehmet Acet sufleyi verdi: Yeni müjdelere hazırlık olun
Mehmet Acet sufleyi verdi: Yeni müjdelere hazırlık olun

Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet, Yeni Şafak gazetesinde kaleme aldığı “Gittik, yerinde öğrendik. Karadeniz’in altında açıklanandan çok daha artı doğalgaz var. Yeni müjdelere hazırlıklı olun” başlıklı yazısında şunları yazdı:

“Çarşamba günü, Karadeniz’in kıyıdan 170 kilometre açığında atama yürüten Fatih Sondaj Gemisi’ne gelmek için meşakkatli bir yolculuk yaptık.

Gazeteciler Zafer Şahin, Ahmet Görmez ve Mustafa Kemal Öztürk, Enerji Bakanı Fatih Dönmez’in yeniden gazeteci kökenli basın müşaviri Hüseyin Erdoğan ile birlikte 12 saatlik kısmı bir gemi içinde geçen bir gezi oldu bu.

Gezi şiddet fakat menzil, heyecan vericiydi.

TRT Haber yayınında Bakan Dönmez’e sorularımızı yöneltecektik ve bu yayın Karadeniz’in az daha ortasında tahsis pozisyonunda olan Fatih Sondaj Gemisi’nden yapılacaktı.

O 12 saatlik yolculuğun arkasında Fatih’e, kemerlerle bağlanmış halde bir vinçle çıkarıldığımız andan itibaren, bizi aklında bulundurmak üzere bekleyen personelin etrafımızda pervane olduğunu fark ettik.

Karadeniz’in ortasında, yaptıkları işe kendilerini adamış, çoğu genç ve orta yaşta sayılabilecek millet.

Cümbür Cemaat nasıl bir misyona sahip olduklarının farkında olan ve konuştukça hemen kendini fark ettiren bir özgüvenle hareket ediyorlar.

İçlerinden bazıları, uzun yıllar başka açık denizlerde bu işlerde tayin yürütmüşler.

Bakan Dönmez’in ifadesiyle dünyanın her yerinde kendi işlerini fazla rahatlıkla yürütebilecek olan bu halk müziği, edindikleri tecrübeyi, Türkiye’nin geleceği için uygulamak üzere buraya gelmişler.

SİSMİK ARAŞTIRMALARDA GELİŞTİRİLEN YENİ USUL, “KARADENİZ’İN ALTININ DOĞALGAZ HAZİNESİ” OLDUĞUNA İŞARET EDİYOR

Fatih Sondaj Gemisi’nden sizlere verebileceğim en güzel yeni haber şu:

Sondaj öncesi, rezerv potansiyelini vermek için tarama yapma anlamına gelen sismik araştırmalarda yeni bir algoritma geliştirilmiş.

İki boyutlu görüntülemeden üç boyutlu olana geçilmiş.

Bütün anlamayanlar için tıp diliyle misal vereyim.

Vücuttaki hastalıkları görüntüleme anlamında en genel manzara, ‘röntgen’ üzerinden alınıyor.

Bu usul bazı durumlarda tatmin edici olmuyor natürel.

Daha ayrıntılı görüntüleme ihtiyacı olunca ‘tomografi’, ‘MR’ devreye giriyor.

Sismik araştırmalarda TPAO uzmanlarının geliştirdiği yeni algoritma dediğimiz şeyi buna benzetebiliriz.

Röntgenden, tomografiye geçiş.

Bu yeni koşul ne sağlıyor?

Daha önce sismik taramaların verdiği sonuçlarla ilgili varsayım oranı yüzde 20 iken, hemen bu oran yüzde 80’lere dek yükselmiş.

Peki, bu veri ne amaç açıklama ediyor?

Derhal söyleyelim, şöyle bir anlam açıklama ediyor:

Türkiye Petrolleri tarafından çalışması bitirilmiş olan sismik taramalara bu yeni algoritma üzerinden bakıldığında, Karadeniz’in altındaki doğalgaz potansiyeliyle ilgili çok daha zinde, kestirmesi basit tahminler yapılabiliyor.

Bir diğer deyişle, yürütülen araştırmalar ve elde edilen tecrübeler doğrultusunda, Karadeniz’in altı, düne tarafından çok daha iyi okunup değerlendirilebiliyor artık.

Elde edilen bütün veriler ise, Karadeniz’in altının yüksek oranda ‘doğalgaz hazinesiyle’ dolu olduğuna göze çarpan ediyor.

Natürel, yeni keşifleri açıklayabilmek için, yalnızca bu sismik verilere tabi kalmak yetmiyor, yeni sondajları ummak gerekiyor.

Bu yılsonuna içten yahut yeni yılın başlarında keşif amaçlı yeni bir sondaj çalışması yapılacak.

Bakan Dönmez, bu bağlamda, sağduyulu lakin ümit verici bir dil kullanıyor, şunları söylüyor:

“Keşifler devam ediyor ve ümitliyiz. Buradaki miktarın önümüzdeki yıllarda yapacağımız çalışmalarla artacağını da öngörüyoruz ama bugünden sayı bildirmek istemiyoruz. Hep maddesel gitmek istiyoruz. Bunun iki veya üç katı niçin olmasın diyoruz. Ekibimiz de buna inanmış vaziyette çünkü yeni bir modelle burada çalışıyoruz. Bu sahayı gerçekten artık öğrenmiş olduk bir yerde.”

Fatih Sondaj Gemisi’nde geçirdiğimiz heyecanlı saatlerin ardındaki, bizi Karadeniz kıyılarına her tarafta ve daha hızlı bir şekilde getirecek olan Sahil Güvenlik’e ait bota binip yola koyulduk.

Seyahat esnasında dikkatimi çeken bir şey daha oldu.

İlk kez bindiğimiz bot, yer yer stabilize bir yolda altını vuran bir arabanın çıkardığı sese eş bir sesle, bazen de sert bir türbülansa giren uçağın sarsıntısına benzeyen bir sarsıntı ile ilerlerken Bakan Dönmez, yetkililerden sık sık o anki derinlikle ilgili bilgiler istedi.

Karayı görüp, denizin ortasında kalmayacağımızdan belli olduktan sonra, bunun nedenini kendisine sordum.

Doğalgazı karaya taşıyacak olan boruların döşeneceği derinliği öğrenmek için bu soruları sorduğunu söyledi.

Kıyıya vardığımızda, gelecek sene haziran ayında döşenmeye başlayacağını öğrendiğimiz o boru hattının şekli-şemaili de gözümüzde canlanmış oldu.”

KAYNAK: HABER7

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here