Merkez Bankası Başkanı’ndan enflasyon açıklaması

0
7
Merkez Bankası Başkanı'ndan enflasyon açıklaması
Merkez Bankası Başkanı'ndan enflasyon açıklaması

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: 

Türkiye destekleyici para, maliye ve mali politikaların yanı sıra aşılama programlarında ilerleme kaydeden ve salgını kontrolde başarılı olan ülkeler arasında yer almaktadır, bu şart, yatırım, üretim ve istihdama olumlu yansımıştır.

Gelişmekte olan ekonomilerle karşılaştırdığımızda Türkiye ekonomisinde enflasyon, rezervler ve tehlike priminde iyileşme alanı olduğunu görüyoruz.

Mayıs 2021 itibarıyla kısa vadeli dış borç 25,7 milyar ABD doları azalarak 1119,2 milyar dolara düşmüştür, bu durum dış borç göstergelerine olumlu yansıyacaktır.

Önümüzdeki dönemde gerek ulus gerekse özel sektör borçluluğuna yönelik gelişmeler tüm dünyada daha fazla gündeme gelecektir.

‘GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERE KADAR İYİ DURUMDAYIZ’

Türkiye borçluluk anlamında gelişmiş ülkelerden tüm kategorilerde belirgin bir şekilde olumlu olarak ayrışmaktadır, gelişmekte olan ülkelere kadar de iyi bir durumdayız.,

Hakiki sektörün borçlu olması salt olumsuz bir durum değildir, reel kesimin borç çevirme oranı oldukça yüksektir.

Olgu sayılarının baştan artmasına sebep olan virüs varyantları salgında belirsizliğe yol açıyor.

Türkiye, Almanya ile beraber İngiltere ve AB ülkelerinden daha iyi performans göstermektedir, olgu sayıları nispeten düşük ülkeler aralarında yer alıyor. Türkiye aşılama bakımından performans sergiliyor.

Çoğaltma performansımızın çoğu ülkeyi geride bıraktığını, OECD’de ikinci ülke olduğumuzu söyleyelim. Yıllık büyümede cihaz-teçhizatın düzgün olduğu görülmektedir.

Öncü göstergeler 3.çeyrekte iktisadi faaliyetin dış talebin etkisiyle zinde seyrettiğini gösteriyor. Hizmetler ve turizm sektöründe toparlanma dengelenmeyi sağlıyor.

Hizmetler ve perakende sektörlerinde manâlı bir iyileşme görülüyor. Firmalarımızın yatırım ve istihdam eğilimleri epeyce yüksek seviyelere gelmiş durumda. Yatırım eğiliminin dinç seyrettiğini memnuniyetle izliyoruz.

Krediye erişimde belirgin bir sorun görülmemekle birlikte, kredi faiz oranlarında doruk krediye ulaşımı sınırlamaktadır. Yüksek frekanslı veriler açılmanın etkisiyle işgücü piyasasında toparlanmaya muhabere etmektedir.

‘SON ÇEYREKTE ENFLASYONUN DÜŞÜŞ EĞİLİMİNE GİRECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ’

Sanayi ve inşaat sektöründeki istihdam artışıyla tarım dışı istihdam salgın öncesi düzeyleri aşmıştır. Önümüzdeki dönemde hizmet sektöründe de salgın öncesi istihdamın aşılacağını öngörüyoruz.

Ağustos ayı geçici dış ticaret verilerine tarafindan bilhassa avrupa’ya yapılan ihracatın oldukça dinç seyrettiğini görüyoruz.

Turizm faaliyetlerinde toparlanmaya ilişkin olumlu sinyaller alıyoruz. Yılın ilk yarısında dış ticaretteki hakiki dengelenme oldukça bariz. Son çeyrekte enflasyonun düşüş eğilimine gireceğini düşünüyoruz.

ÜFE ve TÜFE arasındaki ayrım son dönemde bir çok ülkede uzun dönem ortalamasının epeyce üstünde seyretmektedir. Rezervlerdeki iyileşmeler öngörülerimizle uyumlu seyretmektedir. Rezervlerimiz 115-120 milyar dolar seviyesine gelmiştir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here