Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den son dakika açıklaması geldi

0
6
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den son dakika açıklaması geldi
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den son dakika açıklaması geldi

Son dakika haberi: Okullarda sürecin kontrollü bir şekilde devam ettiğini, herhangi bir bezginlik yaşanmadığını gösteren Özer, “Şu asıl dek fazla az sayıda sınıfımızda yüz yüze eğitime ara verildi. Özellikle açıkça belirtmek isterim fakat hiçbir okulumuz şu ana değin bu süreç nedeniyle eğitime ara vermedi” dedi.

PCR testi yaptıran ve hiçbir semptom göstermeyen bazı öğretmenlerde deneme sonuçlarının artı çıktığını vurgulayan Özer, “PCR testi yaptırmasaydık bu vakaları belirleyemeyecektik” dedi.

Özer, “Salgın yalnızca okulları etkilemiyor, bütün alanları etkiliyor. Dolayısıyla önlemlerin de okul içi ve mektep dışı tüm alanlarda uygulanması lüzumlu. Okullarda gösterilen hassasiyeti mektep açık havada da vatandaşlarımızın göstermesi lazım” uyarısında bulundu.

Bakan Özer, okulların tam gün ve yüz yüze açılması için 6 Ağustos 2021 atama teslim töreninden itibaren kararlı bir duruş sergiledi. Özer, okulların “İlk açılacak ve en son kapanacak” kurumlar olduğunu kesintisiz vurgularken, bakanlık da yüz yüze eğitim için hazırlıklara hız verdi. Bu kapsamda okulların temizleme ve hijyen koşulları için bütün okullara kaynak gönderildi. İlave temizlik elemanları alındı.

Birinci dönem ara tatili ne zaman? MEB 2021-2022 çalışma takvimini yayınladı! Birinci dönem ara tatili ne süre? MEB 2021-2022 egzersiz takvimini yayınladı!

Okullarda vaka ve süreçleri peşine düşüp takip etmek için elektronik izleme sistemi kuruldu. Ayrıca, bakanlık bünyesinde Kovid-19 Salgın Idare Takviye Merkezi kuruldu. Bu merkez, merak edilen ya da kararsızlık edilen konular hakkında vatandaşlara bilgilendirme yaptı. Yapılan hazırlıkların ardından okullarda yüz yüze eğitim 6 Eylül’de tüm kademelerde başladı ve birincil hafta tamamladı.

Bakan Özer, geride bırakılan birincil haftayı Milliyet’e değerlendirdi. 

Soru: Uzun aradan sonradan öğrenci ve öğretmenler okulları ile buluştular. İlk hafta nasıl geçti?

Cevap: Sahiden ikinci haftaya girdik. 1-3 Eylül tarihleri arasında okul öncesi ve birinci derslik öğrencilerimiz için düzen haftasıydı. Dolayısıyla bu tarihlerde takriben 2,5 milyon öğrencimiz okulları ile buluştu. 6 Eylül itibarıyla da bütün kademe ve derslik seviyelerinde öğrencilerimiz okulları ile buluştular. Tüm arkadaşlarımız ile sahadaydık. Velilerimiz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz, okulların açılması dolayısıyla oldukça hoşnut. Öğrencilerimiz arkadaşlarını, okullarını özlediler. Öğretmenlerimiz öğrencilerini özlediler. Mutlu bir buluşma oldu.

Soru: İlk hafta kalabalık sınıflarla ilgili bazı tartışmalar oldu. Bunlara katılıyor musunuz?

Yanıt: Ilk Kez okullarımıza karşın hazırladığımız rehberde Kovid-19 salgını önlemleri çerçevesinde sınıflardaki kalabalığı eksilmek için daha aşağı yapısı yerinde yerlerde ikili eğitime geçilmesini önerdik. Bu çerçevede illerimiz Bakanlığımız ile koordineli bir şekilde bu okullarımızı ikili eğitime geçirdiler. Yalnızca son iki hafta içerisinde ikili eğitime geçen yeni okul sayısı 200’e yakın. Bu kapsamda her türlü esnekliği sağlıyoruz ve yerelde arkadaşlarımız üretecekleri çözümlerde tam yetkililer.

Soru: Okullarda temizleme ve malzeme eksikliği giderildi mi?

Yanıt: Buradan çok net olarak belirterek isterim ki, elbette böyle bir eksiklik yok. Daha önce de açıkladığım gibi 81 ildeki bütün okullarımızın temizlik malzemeleri ve dezenfektan ihtiyaçlarının tamamını karşıladık. Mektep içerisinde ihtiyaç duyulması halinde bedava maske verilecek şekilde maske stokları da oluşturuldu. Bu konuda gönderdiğimiz ödenekler yılsonuna değin tüm ihtiyaçları karşılayacak şekilde ayarlandı. Bu konuda hiçbir eksiklik yok. Ayrıca, acilen okullarımızda temizleme ve hijyen koşullarını iyileştirmek için 115 bin temizlik elemanımız görevlendirildi.

Soru: Son bir haftada olgu ve yakın temas sebebiyle tatil edilen okul var mı?

Yanıt: Afiyet Bakanlığımız ile birlikte hazırladığımız rehberlerimizde de belirttiğimiz gibi okul bazlı bir kapatma laf konusu yok. Bir sınıfta iki olgu olması durumunda yüz yüze eğitime 14 gün ara veriliyor. Dolayısıyla işlem vaka, yakın temas durumu ve sayısına tarafından yönetiliyor. Şu ana kadar fazla eksik sayıda sınıfımızda yüz yüze eğitime ara verildi. Özellikle belirlemek isterim ancak hiçbir okulumuz şu ana değin bu süreç nedeniyle eğitime ara vermedi.

Soru: Yani süreç kontrollü bir şekilde devam ediyor.

Yanıt: Evet. Belirlenen kurallar uygulanıyor. Şu an için işlem denetim aşağıda. Herhangi bir bıkkınlık değil

Soru: Dünya’da okullarda alınan önlemlerle ülkemizdeki önlemleri karşılaştırabilir misiniz? Siz seyreltme düşünüyor musunuz?

Yanıt: Bildiğiniz gibi birçok ülke uzun zamandır yüz yüze eğitime devam ediyor. Bilhassa kıta Avrupası’nda alınan önlemlerle bizlerin aldığı önlemler büyük oranda örtüşüyor. Seyreltmeye gelince, açıkçası incelediğimiz ülkelerin hiçbirinde okul gün sayısı azaltma ya da müfredatı azaltma şeklinde bir tedbir görünmüyor. Avrupa’da yaygın olan uygulama, okulları herhangi bir seyreltme olmaksızın ve bütün zamanlı yüz yüze eğitime devam ettirme şeklinde. aynı zamanda, azami 40 dakika olacak şekilde ders saatlerinin belirlenmesi yetkisini illere bıraktık. Vakaların seyri ve lokal koşulları dikkate alarak devingen bir şekilde süreci yönetmeye çalışıyoruz. Amacımız çocuklarımızın ve çalışanlarımızın sağlığını koruyarak eğitim hizmetlerini de olası mertebe eksiksiz devam ettirmek.

Soru: Öğretmenlerin aşı oranında artış var mı?

Cevap: Evet. derhal aşı olan ve bağışıklık kazanarak antikor oluşan hoca oranımız yüzde 92’lerin üstüne çıktı. Keza bir doz keza de iki doz aşı olan öğretmen oranları Türkiye ortalamasının çok üstünde. Aşı zorunlu olmamasına rağmen aşı olma oranı epeyce yüksek.

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Uyruk Ankara Temsilcisi Didem Özel Tümer ve muhabirimiz Aykut Yılmaz’ın sorularını cevapladı.

Soru: Aşı olmayan öğretmen, servis şoförü, memur, kantin ve yemekhanede çalışanlara haftada iki defa PCR zorunluğu var. Bu şart hakkında neler söylersiniz?

Cevap: Aşı olma gönüllülük esasına dayalı fakat aşı olmayana haftada iki kere PCR testi zorunlu. Bu karar epeyce önemli. PCR testi yaptıran ve hiçbir bulgu göstermeyen bazı öğretmenlerimizde test sonuçlarının artı olduğu görüldü ve böylece gerekli önlemler alınabildi. PCR testi yaptırmasaydık bu vakaları belirleyemeyecektik.

Soru: Okulların yüz yüze eğitime devam edebilmesi için kimsesiz okullarda alınan önlemler sizce yeterli mi?

Yanıt: Hayır. Okullarımızı açık tutmamız için herkese atama düşüyor. Biz okullarımızda zorunlu önlemleri alıyoruz ve süreci sıkı bir şekilde takip ediyoruz. Bu bağlamda okullar, okul dışına tarafından çok daha güvenli. Ancak aynı hassasiyetin mektep dışı ortamlarda da sürdürülmesi lüzumlu.

Sonuçta salgın sadece okulları etkilemiyor, bütün alanları etkiliyor. Dolayısıyla önlemlerin de mektep içi ve okul dışı bütün alanlarda uygulanması gerekli. Okullarda gösterilen hassasiyeti mektep dışarıya da vatandaşlarımızın göstermesi lazım.

KAYNAK: MİLLİYET

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here