Milyonlarca vasıta sahibini ilgilendiriyor! Park cezasında emsal karar

0
3
Milyonlarca vasıta sahibini ilgilendiriyor! Park cezasında emsal karar
Milyonlarca vasıta sahibini ilgilendiriyor! Park cezasında emsal karar
Kahramanmaraş’ta otomobilini otobüs durağı yakınına park eden sürücüye polis kadar yazılan yanlış park cezası, kanıt olarak sunulan fotoğrafta durak gözükmediği için mahkemece iptal edildi.

Onikişubat ilçesi Prof. Dr. Necmettin Erbakan Bulvarı’nda 13 Nisan 2021 tarihinde otomobilini otobüs durağının yakınına park eden isminin açıklanmasını istemeyen bir kişiye hatalı park nedeniyle polis ekiplerince 132 lira suç oluşturan uygulandı.

Cezaya itiraz eden kişi, kendisine haksız yere ceza yazıldığını, otomobilini otobüs durağına en az 15 metre uzağa park ettiğini savunarak avukatı yoluyla dava açtı.

Kahramanmaraş 2.Sulh Canice Mahkemesinde görülen davada, otomobil sürücüsüne yazılan suç oluşturan ve o sırada polis ekiplerince çekilen resim incelendi.

Durağa minimum 15 metre uzağa park ettiğini öne süren ve kendisine hileli ceza yazıldığını, bu nedenle cezanın iptalini istek eden davacıyı haklı bulan mahkeme, suç oluşturan fotoğrafında otobüs durağının gözükmemesi ve aracın nizami park halinde olması dolayısıyla cezanın iptaline hükmetti.

Davacının avukatı Damla Yağmur Ay, AA muhabirine, şüpheden davalı yararlanır ilkesinin Türk Cinayet Kanunu’na (TCK) değişmez ilkelerinden olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here