Milyonları ilgilendiren 3600 ek göstergede kayda değer gelişme

0
1
Milyonları ilgilendiren 3600 ek göstergede kayda değer gelişme
Milyonları ilgilendiren 3600 ek göstergede kayda değer gelişme

Milyonlarca memuru kapsayacak 3600 ilave gösterge düzenlemesi için ilk buluşma kasımda yapılıyor. 3600 ilave gösterge için özel bir komisyon oluşturulacak. Komite, düzenlemenin yol haritasını çıkaracak

Yetkili konfederasyon olarak Memur-Sen’in yer alacağı komisyonda, Egzersiz Sosyal Emniyet Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan da temsilciler yer alacak. Komite, 3600 ilave düzenlemesinin yol haritasını çıkaracak.

İşte 3600 ek göstergede “Ne süre gelecek?” ve “Kapsamı ne olacak?” sorularına ilişkin manâlı ayrıntılar:

KAPSAM GENİŞLETİLMELİ

 Memur- Sen Başkanı Ali Yalçın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3600 ek gösterge çalışmasının 2022 yılı içinde tamamlanması yönünde talimatının olduğunu belirterek, “Biz sürecin daha önce başlaması için kasımda gerçekleştirilecek olan Ulus Personeli Danışma Kurulu’nda komite oluşturulmasını ve çalışmaların başlatılmasını istek ettik” dedi.

Memur-Sen’in, ilave gösterge konusunda yapılacak çalışmanın keza haksızlığa keza de yeni yasal düzenlemelere bahane oluşturmadan tamamlanmasını teklif ettiğini gösteren Yalçın, “Bu sonuçlanmak için de vaadin kapsamı genişletilmeli. Unvan, kurum, öğrenim durumu, hizmet sınıfı ve sözde gerekçeler üzerinden ayrım yapılması adaletli bir netice üretmiyor. Bunun için ortaya büyük bir gayret koyuyoruz” diye konuştu.

ASGARI MEMUR MAAŞI % 65 ARTACAK

2200 ek göstergeden yararlanan ve düzenleme sonrası 3600 ek göstergeye yükselecek olan ulus görevlisinin aylık gelirinde 251.72 TL yükselme olacağını aktaran Yalçın, “2008 öncesi göreve başlayan ve 30 yıl hizmeti bulunan kamu görevlisinin 3600 ilave göstergeye yükselmesi durumunda tazminata yansıtma oranı yüzde 85’ten 145’e yükselecek.

asgari devlet memuru maaşında da yüzde 65’e yakın artma olacak. Emeklilik maaşında 1.100 TL, emeklilik ikramiyesinde 38 bin TL artacak” dedi.

5434 ile 5510’a yan personel aralarında maaşı ve sosyal emniyet haklarında ayrım olduğunu belirten Yalçın, Memur-Sen’in teklifleri arasında bunu ortadan kaldıracak hükümlerin de bulunduğunu açıklama etti.

KAYNAK: SABAHLEYIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here