MSB açıkladı: Risk büyüyor! İHA’lar bölgeye yönlendirildi

0
14
MSB açıkladı: Risk büyüyor! İHA'lar bölgeye yönlendirildi
MSB açıkladı: Risk büyüyor! İHA'lar bölgeye yönlendirildi

MSB’den yapılan açıklamada, ”Suriye kaynaklı petrol sızıntısının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne doğru yönelmesi üstüne Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti makamlarının istek ettiği Deniz Kuvvetlerimize ait bir İnsansız Hava Arabulucu (İHA) petrol sızıntısını görüntülemek üzere bölgede görevlendirilmiştir.” denildi.

HATAY VALİSİ’NDEN AÇIKLAMA!

Hatay Valisi Doğan, Samandağ sahilindeki kirlilikle ilgili, “Bütün tedbirleri alıyoruz devletimizin tüm imkanlarıyla buradayız, bu kirliliği durdurmak için büyük çaba gösteriyoruz.” dedi.

Fuel oilin ne kadarının denize sızdığı konusunda belli bir bilgiye sahip olmadıklarının altını çizen Doğan, şöyle konuştu:

“Ama bir hafta önce meydana gelen bir durum olması hasebiyle açık denize sızan bu fuel oilin büyük çoğunluğunun Suriye kıyılarına baştan ulaştığını ve Suriye kıyılarında da bir temizlik çalışması yürütüldüğünü biliyoruz. Bağlı açık denize sızan bu fuel oil öncelikli olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kara sularına dürüst ilerledi. Ulaştırma Bakanlığımıza tabi, Denizcilik Genel Müdürlüğümüze emrindeki gemilerimiz bu açık alanda temizlik çalışmalarını yürütüyorlar. Nene Hatun Acele Müdahale Gemisi, Seyit Onbaşı Atık Toplama Gemisi ve tekrar bu gemilere benzer donanıma sahip toplam 6 gemiyle birlikte açık denizlerde de bu temizlik çalışması yürütülmektedir. Yan deniz şartları gereği birtakım atıklar da bizim sahillerimize dürüst gelmiş bulunmaktadır. Bu gelen parçacıklar çok minik parçacıklar, metal para büyüklüğündeki parçacıklar. Bunları sahildeki arkadaşlarımız bu partikülleri topluyorlar. Ayrıca denizden, keza karadan müdahalemiz devam ediyor.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here