Mu varyantı Türkiye’de görüldü! TURKOVAC için son dakika hızlı imal mesajı

0
7
Mu varyantı Türkiye'de görüldü! TURKOVAC için son dakika hızlı imal mesajı
Mu varyantı Türkiye'de görüldü! TURKOVAC için son dakika hızlı imal mesajı

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine Toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Mu varyantının 2 hastada tespit edildiğini duyurdu. 

PCR testi uygulamasının mevcut haliyle devam edeceğini kaydeden Koca, “Genel Olarak aşılama oranları giderek artıyor. 100 milyon sayısına her hâlükarda 2-3 gün içinde erişmiş olacağız. Bu anlamda önemli bir sayı. Çift doz ve minimum bir doz aşı olma oranı da artan bir şekilde yükseldi” dedi.

PCR testinin bedava olarak alınmaya devam edileceğini söyleyen Bakan Koca, hastanelerde PCR testi alınması yönünde aşırılık olmadığının anımsatılması üstüne, “PCR testini tüm alanlarda istemiyoruz, PCR’ın istendiği muhakkak alanlar var ve bunu da 48 saat öncesinden istiyoruz.  Dolayısıyla o aşırılık 48 saate yayılmış oluyor, o anlamda önemli bir sorun olacağını düşünmüyorum çünkü büyük kapasitemiz var” diye konuştu.

Bakan Koca, zorunlu olarak alınan PCR testlerinin, yapılan toplam testlere ileriki günlerde ilave edilerek ilan edileceğini söyledi.

‘MU VARYANTI 2 VAKADA GÖRÜLDÜ’

Bakan Koca, başlangıçta Kolombiya’da saptama edilen ‘Mu’ varyantına ilişkin yeni tedbir olup olmayacağının sorulması üzerine şöyle konuştu:

“Yeni bir önlem anlamında yok şu lahza ek bir tedbir getirmeyi düşünmüyoruz çünkü şu ana kadar bizim yeni varyant olarak tespit ettiğimiz 2 olgu dışında olmadı ‘Mu’ ile ilgili. Dolayısıyla ağırlıklı Delta ve Delta Plus biçiminde ve yüzde 90’ı geçen oranda söz konusu. Artan Bir Şekilde aşılama oranının da artışıyla vakaların altında doğru düşeceğini düşünüyorum lakin bizim toplumsal bağışıklık oluşuncaya değin tedbirleri, maske, mesafe gibi bildiğimiz klasik tedbirlere mutlak uyumu sağlamamız gerekiyor” diye konuştu. 

Bakan Koca, 18 yaşın üzerinde minimum 1 doz aşı olanların oranının yüzde 80’lerde, 2 doz aşı olanların sayısının ise yüzde 62’lerde olduğunu belirterek, “Dolayısıyla biz yüzde 80-85’lere doğru bir oranın olmasını bekliyoruz 18 yaş üstü için” dedi.

‘ŞU AN İÇİN HATIRLATMA DOZU GEREKMİYOR’

Bakan Koca, “Toplumsal bağışıklık yüzde 85’te olacak mı?” sorusuna, “Biz olacağını düşünüyoruz” diye cevap verdi.

Yılbaşında yapılan aşıların etkinliğini yitirdiği yönündeki değerlendirmelerin anımsatılması üstüne Koca, “Biz inaktif aşılarla ilgili 3’üncü dozu önerdik, 3’üncü aydan daha sonra düştüğünü görür görmez bu önerimizi yapmış olduk. Devamında 6 ay daha sonra zaten rapel dozlar olacak, hatırlatma dozu fakat MRNA aşısı için bunun şu lahza 3,5-4 aylık sonuçların çok bariz düşüş içinde olmadığını, önümüzdeki aylar takiple ne zaman bir hatırlatma dozunun gerekip gerekmediğini söylemiş olacağız. İsrail ve güya ülkelerde gördüğümüz şekliyle 8 ay sonradan bu hatırlatma dozunun yapıldığını, ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Mümkün bizde de benzer şekilde olur fakat şu an gerekmiyor” diye konuştu.

Aşısız olan şahısların restoranlarda bambaşka yerlere alınmayacağı yöndeki haberleri doğrulamayan Bakan Koca, aşı tedarikinde de bir sorun olmadığını söyledi. Şu lahza asgari 30 milyona yakın aşının bulunduğunu ve aşıların gelmeye devam ettiğini söyleyen Koca, Sputnik V aşısının 1’inci ve 2’nci dozunun birbirinden bambaşka olduğunu, 2 dozun bir arada gelmesiyle uygulamasına başlayacaklarını söyledi.

‘YERLİ AŞIDA 1,5-2 AY İÇİNDE SERİ ÜRETİME AŞMAK İSTİYORUZ’

Bakan Koca, yerli aşı Turkovac’taki son durumun sorulması üzerine, “Yerli aşıyı şimdilik söyleyeyim. Sürpriz diye söyleyemiyoruz, Cumhurbaşkanı’mız söyler. Biz süratli üretime önümüzdeki 1,5-2 ay içinde en geç vermek istiyoruz ve o hazırlıkları yapıyoruz. Şimdilik bu dek söyleyeyim” diye konuştu. 

Yerli aşının faaliyet oranıyla ilgili verilere ilişkin Koca, “Biz rapel doz uygulamasını gönüllü grupta yapıyoruz. Dolayısıyla rapel doz uygulamasının sonuçları zannediyorum 3-4 hafta içerisinde çıkmış olur, onları zaten söylemiş oluruz. Sinovac’la birlikte kıyaslamalı yapılıyor, o kıyası da görmüş olacağız” dedi.

‘OKULLARI KAPATMAK İSTEMİYORUZ’

Bakan Koca, okulları kapatmak istemediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Çünkü ‘Artık elimizde aşımız var’ diyoruz. O nedenle vatandaşımızın aşı oldukça, oranlar yükseldikçe, toplumsal bağışıklık oluştukça bunun yeterli olacağına inanıyoruz. Onun için oranların giderek artması gerekiyor. Şu lahza dünyada en fazla aşının yapıldığı 8’inci ülkeyiz. Avrupa’da Almanya’dan sonradan 2’nci ülkeyiz, zannediyorum 2-3 hafta içerisinde Almanya’yı da geçen dozda bir uygulamamız oluyor olacak. Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı’mızla birlikte biz tedbirleri ortaya koyduk. Bu tedbirlerin hangi durumda, hangi pozisyonda, ne yapılması gerektiği belli. Biz azami sınıfın tatil edilebileceğini, 14 jurnal süre diliminde onun dışarıya bir kapatmayı düşünmüyoruz, göz önünde bulundurmak istemiyoruz.”

Bakan Koca hem geçici koruma altındaki kişiler ve göçmenlerin de aşılandığını belirterek, “Kaydı olmayanların sayısı çok eksik. Toplamda bakıldığında böylece yüksek oranlı yok. Suriyeli 3,5-4 milyon belirtilmiş olan kişi var, hepsine ulaşıyoruz. Kayıtlı olanları zaten yapıyoruz” diye konuştu.

MU VARYANTI NEDİR, NE KADAR ETKİLİ, DİĞER VARYANTLARDAN FARKI NE?

Mu varyantı başlangıçta Ocak 2021’de Kolombiya’da tanımlandı. O zamandan beri, dünya çapında vakalar kaydedildi. Güney Amerika’nın ötesinde, İngiltere, Avrupa, ABD ve Hong Kong’da vakalar bildirildi. Varyant şimdilik küresel olarak Covid-19 enfeksiyonlarının yüzde 0,1’inden daha azını oluşturuyor ancak Kolombiya ve Ekvador’da vakaların yüzde 39 ve yüzde 13’ünü oluşturarak buralarda zemin kazandığı görülüyor.

Bilim adamları ve halk müziği sağlığı yetkilileri, Mu varyantının dünyanın çoğunda hakim olan Delta varyantından daha bulaşıcı olup olmadığını ya da daha ciddi hastalıklara niçin olup olmadığını araştırıyor.

AMERİKA VE AVRUPA KITASINDA MEVCUT

Birleşik Krallık’ta şu belli başlı değin asgari 32 Mu varyantı vakası saptandı. Public Health England (PHE) tarafından Temmuz ayında yayınlanan bir raporda, bunların çoğunun Londra’da ve 20’li yaşlardaki insanlarda bulunduğu belirtildi. Mu testi fazla çıkanlardan bazılarının bir ya da iki doz Covid-19 aşısı almış olduğu da raporda yer alıyor.

Mu varyantına ABD’de de rastlanıyor. New York Post’a konuşan afiyet yetkilileri, bu varyantın Miami Üniversitesi’nin patoloji laboratuvarında incelenen artı vakaların takriben yüzde 10’unu oluşturduğunu söyledi.

Belçika’da bir huzurevinde kalan ve iki aşısını da olmuş yedi kişinin laf konusu Mu varyantı sebebiyle öldüğü belirlenmişti. 21 huzurevi sakini ve bazı çalışanlarda da bu varyanta rastlandı ancak bu kişiler hastalığı hafif geçirdi.

ASGARI BETA VARYANTI DEK DİRENÇLİ

Mu varyantı ilk olarak Temmuz ayında incelenmekte olan varyantlar listesine eklenmişti. Daha önemli endişe yaratan Alpha ve Delta varyantları sebebiyle şimdiye dek kadar alarm vermese de Ağustos ayında yayınlanan bir tehlike değerlendirmesinde varyantın aşılamadan kaynaklanan bağışıklığa aleyhinde asgari Beta varyantı dek dayanıklı olduğunu bildiren laboratuvar çalışmaları olduğu belirtiliyor.

yine de delil için var olan çalışmalardan daha fazlası gerekli. böylece bu varyantın ne değin korkutma oluşturduğu henüz oldukça süresiz.

Mu hakkındaki endişelerin bir kısmı, taşıdığı belirli mutasyonlardan kaynaklanıyor. P681H mutasyonu, Alfa varyantında da bulunuyor ve daha çabuk bulaşmasına neden oluyor. E484K ve K417N dahil edinmek üzere öteki mutasyonlar, virüsün bağışıklık savunmalarını geçmesine asistan oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here