Muharrem İnce: Müşterek aday önerenlerin siyaseti bilmediklerini düşünüyorum

0
40
Muharrem İnce: Müşterek aday önerenlerin siyaseti bilmediklerini düşünüyorum
Muharrem İnce: Müşterek aday önerenlerin siyaseti bilmediklerini düşünüyorum

 

Memleket Partisi Genel Başkanı İnce, genel merkezde basın toplantısı düzenledi. İnce, erken seçim tartışmalarıyla ilgili “Erken tercih olabilmesi için keza ya cumhurbaşkanının iradesi lazım veya 360 milletvekili lazım. Yani her ikisi de iktidara emrindeki fakat biz Memleket Partisi olarak diyoruz oysa ‘Biz seçime hazırız; ama Türkiye’nin demokrasisinin önünün açılması gerekli’. Gelin, seçime girme şartlarını kolaylaştırın, zorlaştırmayın. O Kadar ’15 milletvekili, kiralık, sana gitsin’ gibi ucube işlere girişmeyelim. Türkiye demokrasisinin önünü açın. Hemen seçime gidelim. Biz hazırız. Yanlış işlerle uğraşmayalım. şimdi 20 gün oldu biz kurulalı; 51 vilayette örgütlendik. Bunu yakında 81 yapacağız lakin kolaylaştırırsanız ‘Biz seçime hazırız’ diyoruz” diye konuştu.

‘3 DİL ÖĞRETECEĞİZ’

Muharrem İnce, Kürtçe ana dilde eğitim ile ilgili yaptığı açıklamaların hatırlatılması üstüne, “Dediklerimin arkasındayım. Biz çocuklarımıza 3 dil öğreteceğiz. Bir; devlete ait dilimiz olan Türkçe’yi öğreteceğiz. İki; çocuklara evlerinde annesinden öğrendikleri dili öğreteceğiz. Üç; uluslararası bir dil öğreteceğiz. Hiçbir devlet çocuğun evinde öğrendiği dili, anasından öğrendiği dili unutturamaz. Bizim derdimiz bundan ibarettir. Ayrıca bu konuda ‘Siyasetçiler konuşuyor’ dedim. ‘Pedagoji uzmanları, dil bilimciler, eğitimciler konuşsun’ dedim” dedi. 

‘KANAL İSTANBUL ÖNCELİĞİMİZ DEĞİL’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun iktidar olduklarında ‘Kanal İstanbul’ projesini durduracakları yönündeki açıklamasıyla ilgili İnce, “Bu bizim önceliğimiz değil. 1 senedir lokantalar kapalı. O ahali açamıyorlar her tarafta restoranlarını. Önceliğimiz bunlar. Önceliğimiz 41 ilde kuraklık var; önceliğimiz bu. Önceliğimiz emekliler. Önceliğimiz, okula gidemiyor gençler; bilgisayarları değil, internetleri değil. Önceliğimiz bunlar. Ekosistemi kaybedersek ekonomiyi kaybederiz. Hiçbir bilimsel tarafı yok bunun. ‘Biz iktidar olduğumuzda parayı da ödemeyiz’. Bunu devlet yönetecek insanların söylememesi gerektiğini düşünüyorum. Böyle bir hakkınız değil. Oraya gidecek olan bir yatırımcı bunun tahkimini, uluslararası antlaşmasını, aklınıza ne geliyorsa onların hepsini yapar. Ya o parayı ödersiniz veya dünyadan dışlanırsınız. Bunu seçmeni kandırmaya karşın bir söz olarak algılıyorum. ‘Geçmiş iktidarın borçlarını ben ödemeyeceğim’ demek, devleti bilmemek demektir” diye konuştu. 

‘ORTAK ADAY ERDOĞAN’A ÇALIŞMAKTIR’

Muharrem İnce, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ‘Ortak adayda HDP olmasın’ açıklamasın hatırlatılması üzerine, “Onu ben bilemem, onu Sayın Akşener’e sorarsınız. Ben iki taraflı namzet önerenlerin siyaseti bilmediklerini düşünüyorum, matematiği bilmediklerini düşünüyorum. Bunlar değilse Erdoğan’a çalıştıklarını düşünüyorum. Bu muhtemel değil. Bu dürüst değil. Bu matematik bilimine tutarsız. Katılımın yüksek olabilmesi için adayın çok olması gereklidir” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here