NASA, Ay ve Mars kolonileri kurmaya bir adım daha yaklaştı

0
7
NASA, Ay ve Mars kolonileri kurmaya bir adım daha yaklaştı
NASA, Ay ve Mars kolonileri kurmaya bir adım daha yaklaştı

Uzun yıllardır ırk Dünya dışındaki gezegenleri merak ediyor. En fazla yolculuk edilen ve hakkında en fazla bilgiye sahip olduğumuz gezegen Ay hakkında şu anda yeni bir adım daha atılıyor. NASA ay toprağında göstermek için 3D printer makine ilerletti.

Redwire Regolith Print (RRP) projesi, 3D baskı sistemini Ay yüzeyinde kullanacak. Bu başarılı olursa takım Ay gezegenindeki zorlu koşulların üstesinden gelinip gelinemeyeceğini bakmak için çok manâlı bir malzemeye sahip olacak.

Ay’dan elde edilen yüzey üzerinde dağıtılmış testler yapılabilecek. Bu da Dünya’mız dışındaki bir gezegeni anlamamızı sağlayacak fazla önemli bir adım olacak.

Her şey yolunda giderse, Ay’da yaşam alanları oluşturulup oluşturulamayacağı sorusu yanıtlanacak. Meydana Çıkan sonuca tarafından NASA kayıtlı adımlar atacak. Buna tarafından NASA’nın Ay ve Mars’a getirdiği inşaat malzemelerinin hacmi de azalabilir. Bilim insanları yıllarca toprak temelli deneyler yapmayı düş ettiler oysa bu hedeflerine hiç ulaşamadılar.

Hemen ise Ay yüzeyinde deneyler gerçekleştirmek münkün olabilir. Hala yapılacak fazla meslek olsa da, Artemis ve gelecekteki Mars misyonları için uzun vadeli hedefler çok daha ulaşılabilir görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here