NASA tarihin en büyük uzay keşfini yaptı

0
9
NASA tarihin en büyük uzay keşfini yaptı
NASA tarihin en büyük uzay keşfini yaptı

Uzay teleskobu Kepler uzayda serbestçe süzülen gezegenler keşfetti. Bu gezegenlerden gelen sinyaller mikromercekleme ile bulundu.

Bu nesil sinyallerin yakalanması epeyce kuvvet. Bayağı şartlarda herhangi bir gezegen yıldızların civarda döner. Bu dönüş esnasında eğer diğer bir yıldız kadar kendisine dürüst çekilirse bu defa uzayda egemen bir şekilde yoluna devam eder. Bu Nedenle bilim insanları göre imkansız denilen bir şart ortaya çıkıyor.

Meşhur fizikçi Einstein bile bu gezegenlerin gözlemlenmesi hakkında az daha imkansız demişti. Bu tür gezegenler şüphesiz uzayın çoğu noktasında bulunabiliyor. Fakat gözlemlenmeleri neredeyse imkansız denilebilir.

Bilim insanları yeni gezegen keşfederken genel olarak yıldızları kullanıyor. Yıldızların önünden geçen gezegenler bu yıldızın ışığını kapatıyor ve bu nedenle keşif gerçekleşiyor. Lakin hür dolaşan gezegenler yıldızların yörüngesinden geçmediği için bulunması epeyce şiddet.

Uzayda bağımsızlık süzülen bu tür gezegenler ile ilgili keza NASA ayrıca de ESA gibi uzay ajansları yoğun incelemeler yürütüyor. Bilim insanları elde edilecek yeni verilerin bu cins gezegenlerin daha iyi anlaşılmasını sağlayacağını söylüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here