NASA’nın uzay aracı yolladı: İşte Mars’tan ayrıntılı yeni fotoğraflar

0
30
NASA'nın uzay aracı yolladı: İşte Mars'tan ayrıntılı yeni fotoğraflar
NASA'nın uzay aracı yolladı: İşte Mars'tan ayrıntılı yeni fotoğraflar

NASA’nın uzay aracı Perseverance, Mars’tan ayrıntılı yeni fotoğraflar gönderdi. Perseverance, yaklaşık yedi aylık bir yolculuğun peşinde 18 Şubat’ta Mars’a inmişti.

Uzay aracı, o günden beri, iniş yaptığı Jezero Krateri’nden görüntüler gönderiyor.

BBC Türkçe’nin aktardığı habere tarafından, Jezero, Kızıl Gezegen’in ekvator çizgisinin biraz kuzeyinde yer alan ve çarpma etkisiyle oluşmuş 49 km çapında bir krater.

Araç, Mars’ta kalışı süresince, gezegenin jeolojik yapısını, geçmişte ikliminin nasıl olduğununu inceleyecek, kaya örnekleri toplayacak ve geçmiş yaşam izlerini araştıracak.

Üzerindeki donanım baştan sona mikroskobik görüntü elde edebilen Perseverance’ın elde ettiği veriler Dünya’ya gönderilerek değerlendiriliyor.

MARS’A GÖNDERİLMİŞ EN TEKNOLOJİK VASITA

NASA’nın California’daki Jet Propulsion Laboratuvarında inşa edilen ve plütonyum yakıtı ile çalışan Perseveance, şimdiye dek Mars’a gönderilen araçlar içinde en gelişmiş teknolojik özelliklere sahip olmasıyla tanınıyor.

Uzay kurumu, Kızıl Gezegen’deki yeni misyonun gerçekleşmesi için altyapılar çalışmalarına 2,4 milyar dolar, aracın yüzeye inmesi ve çalıştırılmasını muhtemel kılan sistem için ise 300 milyon dolar harcandığını açıklamıştı.

Kİmyasal analizörü, 20 kamerası, misal toplamak için kaya matkabı, robotik bir “eli” ve bir küçük helikopteri olan Perseverance’ın, yüzeyi keşfetmesi için Mars’ta 2 sene kalması planlanıyor.


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here