Nesli tehlikedeki iki cins için av kararı

0
66
Nesli tehlikedeki iki cins için av kararı
Nesli tehlikedeki iki cins için av kararı

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü bünyesindeki 30 Haziran Çarşamba günkü MAK toplantısında, Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) kırmızı listesinde küresel ölçekte nesli tehlike altındaki türler üveyik ve elmabaş patka kuşları da dahil birçok memeli ve kuş türünün avlanmasına yönelik karar çıktı. Komisyonda yalnızca kaya sansarı avlanacak türler arasından çıkartıldı. Bu kararla, geçen yıllarda yasaklanan ağaç sansarıyla birlikte kaya sansarının avı da Türkiye genelinde yasaklandı.

60deb7c62af1071f30fe11ef

NESLİ TEHLİKE ALTINDAKİ İKİ NESIL

Kurul kararlarına ilişkin data veren MAK üyesi Bülent Ecevit Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Mustafa Sözen, üveyik ve elmabaş patkanın IUCN tarafından nesilleri küresel tehlike altındaki türler olarak listelendiğini belirterek, “Avcılar bu kuşların Türkiye popülasyonunun iyi durumda olduğunu söylüyor. Bakanlık da bu kuşların Türkiye’deki durumunun tespiti için alıştırma başlattı. Biz, ‘Bu çalışmanın sonuçlarını bekleyelim, araştırmalar sonuçlanana kadar bunların avını yasaklayalım’ dedik. Bütün Olarak yasaklanmasını teklif ettik ama kabul görmedi, oylama sonucunda bu kuşların avlanmasına karar verildi. Komisyondaki 25 üyeden 4’ü akademisyen, 1’i Doğa Araştırmalar Derneği’nden yaban hayatı uzmanı 5 birey şerh düştük. İtiraz ettiğimiz temel konu buydu” diye konuştu.

KAYA SANSARI YASAKLANDI

Komisyonda kaya sansarının avlanmaması gerektiği konusundaki görüşe avcıların da katıldığını gösteren Prof. Dr. Sözen, “Kaya sansarının Türkiye çapında avlanmasından vazgeçildi. Avcılar da zaten bunun avlanmaması ve korunması gerektiğini ifade etti. Ağaç sansarı zaten önceki yıllarda yasaklanmıştı. Bu yıl kaya sansarı da yasaklandı. Zaten ikisini birbirinden parçalamak olası yok, avlamanın gereği yok. Çünkü bunlar ekosistemin kilit taşı türler, doğanın sağlığının devamını sağlar. Yaban hayatında fareleri en fazla baskılayanlar bunlardır. Değil ederseniz insanların farelerle başa çıkması muhtemel yok. Örneğin Avustralya’daki fare salgınını düşünün, onlarda sansar, gelincik yok” dedi.

AVLANACAK TÜRLER AYNI

Prof. Dr. Sözen, komisyonun kararlarına kadar memelilerde yaban tavşanı ve ada tavşanı, çakal, tilki, kuşlarda üveyik, elmabaş patka, çamurcun, kılkuyruk, ardıç kuşu, karatavuk, birkaç karga türü, karabatak gibi geçen yılki listeye benzer av kararları çıktığını da açıkladı. Prof. Dr. Sözen, karaca, yaban koyunu, dağ keçisi, gibi türlerin ise MAK zarfında olmadığını, av turizmi zarfında bölgelere tarafından karar verilen farklı bir konu olduğunu söyledi.

KABUL EDİLEBİLİR BİR KOŞUL DEĞİL

Prof. Dr. Çakal, tilki gibi birçok türün avlanmasının mantığını görmediğini belirten Prof. Dr. Mustafa Sözen, yenmiyor olmasına rağmen avlanan türlerle ilgili şunları söyledi:

“kişisel olarak ava iyice karşıyım ve karar bana düşse Türkiye’de ve dünyada avı iyice kaldırırım. İnsanların ormanda yaşayan ve mecburi kaldığı, esas besini sağladığı ve eksik miktardaki popülasyona zarar vermeyen av, mesela Amazon yerlisinin av yapmaması düşünülemez. Ama günümüz modern insanının av yapmasına gerek kalmadı fakat. Atış gerçekleştirmek bir Spor ise atış poligonları kurun, istediğiniz kadar yapın. Lakin bu atışı bir canlıya yapıp, onu sakat ya da ölü adamak kabul edilebilir bir koşul yok. Öteki tarafta insanların avlanma alışkanlığı varken ve bu legalken bunun yapılıp yapılmaması benim kişisel kararıma tabi olmuyor. En azından avı devam eden türlerle ilgili sakıncalı olan türler varsa onları dile getiriyoruz, elmabaş patka ve üveyik gibi. O zaman birincil yapılacak şey, hemen bu türlerin avını menetmek, ülkedeki durumunu araştırmak ve Türkiye’de de sıkıntı varsa gerçekte av yasağının sürmesi. Ama Türkiye’deki popülasyonlarında bir bıkkınlık görülmüyorsa daha sonra popülasyonuna hasar vermeyecek ölçüde avına devam edilmesi. Bizde temel egzersiz yapılmadan avına devam ediyorlar, yanlış bulduğumuz buydu.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here