Nestle’nin rahat iç yazışmalarından! Piyasadaki ürünlerin çoğu sağlığa zararlı

0
51
Nestle'nin rahat iç yazışmalarından! Piyasadaki ürünlerin çoğu sağlığa zararlı
Nestle'nin rahat iç yazışmalarından! Piyasadaki ürünlerin çoğu sağlığa zararlı

İngiltere’nin saygıdeğer gazetelerinden Financial Times, dünyanın en büyük gıda üreticilerinden Nestle’nin ürünleri hakkındaki yorumlarının ve düşüncelerinin yazılı olduğu iç yazışmaları ele geçirerek yayınladı.

Financial Times’ın yayınladığı ve bu sene şirketin üstteki idare kadrosu için hazırlanan yazışmalarda, “Piyasadaki yiyecek ve içecek ürünlerinin yüzde 60’tan fazlası dinç tanımını karşılamıyor. Ve bir takım ürünler ve kategorilerde ne dek iyileştirme yapılsa da bunlar sağlıklı olmayacaktır” denildi.

SÜT ÜRÜNLERİ İYİ FAKAT…

Financial Times, Nestle’nin evcil hayvan ürünleri ve özel sıhhat ürünleri haricindekilerin yalnızca yüzde 37’sinin Avustralya sağlık sisteminde 3.5 yıldızın üstüne çıktığını yazarken, “Bu gıda denetleme sistemi Access to Nutrition Foundation gibi uluslararası kurumlar tarafından kullanılıyor. 3.5 yıldızı geçenler ‘sağlıklı’ kabul ediliyor” ifadesine yer verdi.

Sunum olarak hazırlanan iç yazışma ve belgelerde, Nestle’nin yiyecek ürünlerinin yüzde 70’inin düşük puan aldığı, saf kahve haricindeki içeceklerinin yüzde 96’sının ve çikolata ve dondurmaların da yüzde 99’unun bu seviyenin aşağıda kaldığı belirtildi.

Su ve süt ürünlerinin yiyecek ürünlerine tarafından daha iyi performans sergilediği belirtilirken belgede, “Ürünlerimizde fazla kayda değer iyileştirmeler yaptık ama portföyümüzde sağlıklı tanımı düşük bir seviyede” denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here