New York borsası yükselişle kapandı

0
8
New York borsası yükselişle kapandı
New York borsası yükselişle kapandı

Kapanışta Dow Jones endeksi 130 puanın üzerinde bedel kazandı ve yüzde 0,37 artarak 35.443,82 puana çıktı.

S&P 500 endeksi yüzde 0,28 kazançla 4.536,95 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,14 artışla 15.331,2 puana yükseldi. S&P 500 ve Nasdaq endeksleri kapanışta bir defa daha rekora ulaştı.

ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvurularının beklenenden fazla azalması sonrası güne yükselişle başlayan endeksler, gün boyu fazla bir seyir izledi.

Ülkede bugün açıklanan verilere kadar, öncelikle işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı 28 Ağustos ile biten haftada 340 bine inerek yeni herif koronavirüs (Kovid-19) salgınının yoğun şekilde hissedildiği 14 Mart 2020’den bu yana kaydedilen minimum seviyeye geriledi.

Analistler, ABD’de işletmelerin baştan açılmasının gerisinde Kovid-19 salgınına ilişkin devamlı endişelere rağmen iş gücü piyasasında toparlanmanın sürdüğünü belirtti.

ABD’de yarın açıklanacak istihdam raporundaki tarım dışı istihdam, işsizlik ve sıradan saatlik kazançlar verilerinin yatırımcıların odağında olduğuna göze çarpan eden analistler, istihdam raporunun ABD Merkez Bankasının (Fed) para politikasının geleceğine karşın ipucu sağlayabileceğini kaydetti.

öte taraftan, ABD’de dış ticaret açığı da temmuzda ithalattaki gerilemeyle aylık yüzde 4,3 azalarak 70,1 milyar dolara indi ve beklenenden fazla daralma gösterdi.

Ülkede fabrika siparişleri ise temmuzda yüzde 0,4 artarak piyasa beklentilerinin üstünde gerçekleşti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here