New York Times, İdlib’de babasının zincirlediği 6 yaşındaki Nahla’nın acı hikayesini yazdı

0
30
New York Times, İdlib'de babasının zincirlediği 6 yaşındaki Nahla'nın acı hikayesini yazdı
New York Times, İdlib'de babasının zincirlediği 6 yaşındaki Nahla'nın acı hikayesini yazdı

Nahla Osman… Altı yaşındaydı. Suriye’nin İdlib vilayetindeki bir sığınmacı kampında, babası ve ablasıyla yaşıyordu. Annesi Türkiye’ye kaçmıştı; babasının ise onu kampta dolaşmaması için zincirlediği, hatta bazen bir kafese koyduğu herkesçe biliniyordu.

4 Mayıs günü kampta yaşayanlar onu baygın halde buldu ve yakındaki Killi köyünün hastanesine götürdü. Ablasının anlatımına tarafından, bu sırada fazla aç kalmış olan Nahla kendisine verilen yemeği böylece süratli yedi oysa, boğularak öldü…

Resmi vefat raporunda da besin yetersizliği çektiği ve ölüm nedeninin boğulma olduğu yazıyordu.  

New York Times (NYT) gazetesi, Suriye’deki iç savaşın insani trajedisini bir kere daha gözler önüne seren bu olayın peşine düştü. Kampta NYT’ye konuşanlar, Nahla’nın yaşadıklarını, baba Issam Osman’ın psikolojisini ve koşulların ağırlığını anlattı.

“BABASI REDDETTİ”

Kamp yetkilisi Hişam Ali Omar, “Babası onu kampın dışına çıkmaması için ellerinden veya ayaklarından zincirlerdi. Aniden fazla defa, en azından onu kafese koymuş gibi olmaması için ellerini çözmesini istedik lakin sürekli reddetti” dedi. Omar, kamptaki topluluk ve hijyenik olmayan koşulların çocuk bakımını zorlaştırdığını belirterek, “Çadırlarda yaşıyoruz, kapı ya da kilit yok. Çocuk etrafta geziyordu, tek çözüm onu bağlamaktı” iddiasında  bulundu.

 

“AYNI KÖYDEN GELİYORDUK, ŞİKAYET ETMEDİK”

Kamptaki insanların Nahla için üzüldüğünü ve ona yemek yemek verdiğini anlatan Omar, babasının Nahla’yı zincirlediğinin bilindiğini ama insanların buna müdahale etmediğini söyledi. NYT’nin haberinde kamptaki ailelerin büyük kısmının birbirini tanıdığı ve bu nedenle yetkililere şikâyette bulunmadığı belirtilirken, Omar da “Hepimiz aynı köyden geliyorduk, dolayısıyla olayı aramızda yetişmek daha iyiydi” dedi. Omar, “Kamplarda yaşamak basit yok. Buradaki ahali işsiz. Jurnal sorunlarla başetmek zorundalar. Ailelerin, yemek yemek çağırmak için çocuklarını çöpe gönderdiğini gördüm” diye konuştu.

Nahla’nın amcası Adnan el Aluş, İdlib’in bir başka yerindeki evlerini, Suriye ordusunun bölgeyi ele geçirmesinden sonra terk ederek bu kampa yerleştiklerini anlattı. Aluş, Nahla’nın anne-babasının boşandığını, annesinin sığınmacı olarak Türkiye’ye yerleştiğini söyledi.

ABLASI: DİĞER ÇOCUKLAR DALGA GEÇİYORDU

Nahla’yı hastaneye götüren 22 yaşındaki ablası Heba Osman ise öteki çocukların bir cilt enfeksiyonu geçirdiği için kardeşiyle dalga geçtiklerini, bazen sırf onu korkutacağını bildikleri için başından aşağıda su döktüklerini anlattı; “Kardeşine ‘bakterinin anası’ derlerdi, babam tüm bu baskıyı kaldıramadı” dedi. 

BİRKAÇ AY ÖNCEKİ ŞİKAYET DİKKATE ALINMADI

Babasının Nahla’yı zincirlediği yetkililer kadar da biliniyordu. Suriye’de silahlı isyancıların kontrolündeki bölgelerde savaşı belgeleyen aktivist Ahmad Rahal, birkaç ay önce bu kampı da ziyaret etmişti. Nahla’yla sohbet ettiği bir videoyu New York Times ile paylaşan Rahal, çocuğa ismini ve ne aradığını sorumuştu. “Bir sandviç” diyen Nahla, zarar görmüş ellerini uzatmış, babasının kendisini dövdüğünü söylemişti. Rahal, bu olayı yetkililere bildirdiğini fakat kimsenin bir şey yapmadığını söyledi.
 

The tragic death of six-year-old Nahla al-Othman, who spent her final years in a camp for displaced Syrians, has drawn rare attention to the suffering of millions of children affected by the war in their home country. https://t.co/vdiH4KX7P7

— The New York Times (@nytimes) May 30, 2021
BABADAN İTİRAF: BAĞLAMAK ZORUNDAYDIM

Nahla’nın çok acıktığı için hastanede çabucak yemek yemek yerken boğularak ölmesinin ve zincirlenmiş fotoğraflarının sosyal medyada yayılmasının arkasından babası kısa süreliğine ihmal suçlamasıyla gözaltına alındı. Birkaç hafta içinde özgür bırakıldıktan sonradan NYT’ye konuşan Osman, kızını ara sıra zincirlediğini kabul etse de ona zarar vermediğini öne sürdü. “Evet ara sıra onu bağlardım, o kadar yerine getirmek zorundaydım” diyen baba, altı yaşındaki Nahla’nın giyinik olmadan kampta dolaştığını, komşuların şikayet ettiğini savundu; “Sabahları ve akşamları çadırdan çıkardı. Burada bir cins ormanda yaşıyoruz” dedi. Osman, fena bir baba olmakla suçlandığına inanamadığını da söyleyerek, “Nahla günahsız bir melek. Kızıma hiçbir zaman hasar vermem” diye konuştu.  

Nahla’nın ölümü, Suriye’deki iç savaşın ortasında büyüyen çocukların yaşamak zorunda bırakıldıkları trajediyi bir kere daha gözler önüne seriyor. Çocukları Kurtarın Örgütü’nün sözcülerinden Ahmed Bayram, kamplarda yaşamış milyonlarca çocuğun aç olduğunu, eğitim, sıhhat hizmeti veya basit hijyen kurallarından yoksun olduğunu söylüyor.

“ALIŞILAGELMIŞ BİR HAYATIN NE ARAMAK OLDUĞUNU UNUTMUŞ ÇOCUKLAR”

Bayram, “Daha birincil yağmurda güvenli olmayan bir ortama dönüşen çadırlarda doğmuş çocuklardan laf ediyoruz. Uyku saatine yataklarının kuru olup olmayacağını bile bilmeyen çocuklardan söz ediyoruz. Normal bir hayatın ne demek olduğunu unuttular” diyor. 

Bayram, Suriye’nin kuzeybatısında çocuklar arasındaki intihar oranlarının da yükseldiğine dikkat çekiyor, “11 yaşında veya daha minik çocukların hayattan vazgeçtiğini gördük” ifadelerini kullanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here